O tom, že v brněnské firmě SAB Aerospace vzniká dispenzer malých družic určený pro rakety Vega a Vega-C, jsme Vás informovali již několikrát. Samotný dispenzer, který byl v Brně od základu navržen, je vyroben ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma sama vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Tato konstrukce bude umístěna pod aerodynamickým krytem rakety a po dosažení oběžné dráhy se z ní uvolní vynášené družice. Zjednodušeně tedy můžeme říct, že dispenzer slouží k tomu, aby raketa mohla najednou vynést několik menších družic, čímž se cena za start rozdělí mezi více zákazníků. Při startu Vegy s českým dispenzerem, který je zatím stále plánován na letošní podzim, bude na evropské raketě poprvé v historii přítomná česká vlajka. „Aby mohl mít nějaký stát svoji vlajku na raketě, je potřeba, aby se na jejím vývoji přímo podílel. A to teď díky naší konstrukci splňuje i Česko,“ uvedl Petr Kapoun, výkonný ředitel S.A.B. Aerospace s.r.o.
Dispenzer by navíc měl být využíván poměrně často – každý rok se počítá se dvěma starty, protože celá konstrukce je modulární a dá se ušít na míru potřebám konkrétní mise. Dispenser je unikátní v tom, že konstrukce váží pouze 260 kg, ale přitom unese až tunu a půl nákladu,“ popisuje Patricie Ondriašová, inženýrka, která má v projektu na starost splnění všech norem od ESA.
Včera do Brna dorazili zástupci Evropské kosmické agentury, aby provedli odbornou inspekci a oficiálně dispenzer převzali. I pro ně jde o unikátní událost – vůbec poprvé dojde k situaci, kdy se budou družice integrovat už ve střední Evropě. Běžně to funguje tak, že k tomuto kroku dochází až na kosmodromu v Jižní Americe. Tentokrát se ale družice vydají do Brna, zde budou integrovány do dispenzeru a ten pak vyrazí na kosmodrom. „Když chtěla v minulosti nějaká firma, nebo instituce vynést menší družici na orbitu kolem Země, bylo potřeba počkat až poletí větší družice, a domluvit se s nimi. A to bylo opravdu velmi drahé. Dnes ale přichází jiný trend. Poskládat několik těchto menších nákladů dohromady a udělat start rakety speciálně pro ně,“ dodal Petr Kapoun. Česká republika si tedy může připsat další velmi významný kosmický projekt, na kterém se podílí.
Zdroje informací:
Tisková zpráva SAB Aerospace
Zdroje obrázků:
SAB Aerospace
Prostě paráda.
Přesně tohle je ten příklad toho, jak i státy “ s malým státním rozpočtem“ mohou přispět nejenom “ hotovostí“, ale i vlastním umem.
Navíc účast na velkých, prestižních projektech dává práci / viditelný cíl domácím odborníkům(odbornicím) a studentům (studentkám) a ti nám nemusí zmizet někde za oceánem.
Pro Brno velká věc.
Gratulujem borci!
Gratulace do Brna.
Pro sektor menších firem je toto každopádně úspěch, nehledíce na státní příslušnosti. SAB taktéž ze všech firem v ČR ovládá nejlépe PR, viz už jen všechny články zde. Ale určitě bych nebyl tak nekritický k přínosu pro ČR. Italská firma zde za velkého přispění z českého rozpočtu vybudovala filiálku, která se může jakožto nyní „česká“ ucházet o zakázky, které k nám povinně v rámci ESA georeturn musí směřovat. Proč si nepojistit práci a zisk, když vám to místní stát ještě proplatí 🙂 Stejný scénář opakují ostatní velké space společnosti po celé Evropě. Ano přináší to pracovní místa a politickou prestiž. Ale jsem toho názoru, že podpora z peněz daňových poplatníků by se měla omezit na české firmy. A ty tu jsou, jen nejsou tak hlasité. Přeji každopádně úspěšný let, snad už si Vega svoji smůlu vybrala.
Samozřejmě, jsou tu i další firmy, jen o sobě neumí dát vědět. Toho si právě u SAB Aerospace vážím. Pánům jsem dal pár tipů, jak na sebe novináře upozornit, protože mám zkušenosti „z druhé strany“ a vím,co novináři potřebují, aby o dané věci psali na svých portálech. Velmi mne těší, že pánové z SAB Aerospace si tyto rady berou k srdci. Umět se pochlubit a dát o sobě vědět je hrozně důležité a věřím, že časem se to naučí i další firmy.