Na Mezinárodní kosmické stanici probíhají desítky experimentů z nejrůznějších vědeckých oborů, které postupně posouvají znalosti světa vpřed. Náš nepravidelný seriál Výzkum na ISS se snaží ukazovat některé z nich, aby si čtenáři udělali představu o tom, že kosmonauti opravdu ve vesmíru nejsou na dovolené, ale pracují. Dnes se podíváme na některé zajímavé činnosti, které prováděla tříčlenná posádka v pátek 28. června. Jako obvykle je potřeba upozornit, že to není kompletní výčet všech vědeckých experimentů, které ten den posádka obsluhovala.
V noci na pátek uvolnil vystřelovač cubesatů na japonském modulu Kibó na samostatný let cubesat RED-EYE od agentury DARPA. Tato malá družice má vyzkoušet nové možnosti družicové komunikace a řízení orientace v prostoru. Na jeho vystřelení z ISS má největší zásluhu astronaut Nick Hague, který jej v průběhu minulého týdne nainstaloval do přechodové komory modulu Kibó, kde se cubesat chystal na uvolnění. A že Vás zajímá, jak se onen cubesat dostal na ISS? Dovezla ho sem zásobovací loď Dragon, která u orbitálního komplexu zakotvila 6. května a strávila zde téměř celý měsíc. V pátek pak Nick Hague opět pracoval s cubesaty, které v modulu Kibó připravoval na uvolnění minulý týden. Jejich úkoly jsou pestré – od sledování počasí přes testy manévrování až po focení Země. Těchto sedm družic postavili studenti a inženýři na celém světě.
Nickova krajanka, Christina Koch kromě jiného zalévala rostliny v evropském modulu Columbus v rámci experimentu Veg-04. Poté se přesunula do amerického modulu Destiny, kde v zařízení Combustion Integrated Rack vyměnila zásobníky hořlaviny. V tomto zařízení se totiž testuje, jak se plamen chová v podmínkách mikrogravitace a co vše jeho tvar a chování ovlivňuje.
Velitel nedávno zahájené 60. dlouhodobé expedice, Alexej Ovčinin se v pátek ráno věnoval zkouškám zařízení a technik, které by mohli budoucí astronauti používat pro ovládání vozítka na povrchu planety. Jelikož je Alexej momentálně jediným obyvatelem ruské sekce stanice, má na starosti i kompletní údržbu segmentu. V pátek proto pracoval na systémech podpory života a také udělal pár instalatérských činností.
Na Zemi se však již pilně chystá nová tříčlenná posádka, která již brzy rozšíří počet obyvatel ISS na tradičních šest. Dvacátého července by měli z Bajkonuru odstartovat dva veteráni (Alexander Skvorcov a Luca Parmitano) společně s jedním nováčkem (Andrew Morgan). Kosmická loď Sojuz MS-13 by měla odstartovat na den přesně 50 let po legendárním vstupu prvních lidí na povrch Měsíce.
Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://live.staticflickr.com/65535/46888784235_a5af1e7ec4_o_d.jpg
https://ukamsat.files.wordpress.com/…cubesat-deployment.jpg?w=593
https://www.nasa.gov/images/content/612815main_iss030e013378_full.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/48139601003_f40679f7c2_k_d.jpg
Když vidím tu prví fotku, tak jsem docela přesvědčený, že na ISS se normálně souloží a to dost možná i mimo vědecký výzkum. S ohledem na rozlehlost stanice a obzvlášť teď, kdy tak jsou jen dva chlapi a ženská. Asi nebude problém najít místo kam se moc nechodí a kam nekoukají kamery. Je vlastně na ISS kromě toalet nějaké nemonitorované místo? Tipnul bych, že například orbitální moduly zaparkovaných Sojuzů budou idální místo na rande:)
To nevím čoveče, Kristina má na Zemi manžela 😉
… a koneckonců, oba pánové mají taky své rodiny..