sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

LRO bude hledat LRA

Laserový odražeč (LRA) NASA umístěný na sondě Beresheet možná přežil tvrdé přistání. Laserový výškoměr Lunar Orbiteru se ho pokusí při přeletu zóny dopadu objevit.
14. dubna 15:05

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
marian
marian
5 let před

Laserový odrážač určite neprežil, pri dopadovej rýchlosti vyše 950 m/s je vôbec otázne, či sa sonda úplne nevyparila, prinajlepšom sa rozbila na miniatúrne kúsky. Neviem kde autor tejto krátkej zprávy zobral takúto hlúposť, keďže opäť nie je uvedený zdroj. Skôr si myslím, že je to skomolenina správy, že LRO bude hladať (pre začiatok) pomocou laserového výškomera stopy po impakte Beresheetu, určite ale nie odraz od jeho odrážača.

PetrK
PetrK
5 let před
Odpověď  marian

“Yes, we believe the laser reflector array would have survived the crash although it may have separated from the main spacecraft body,” the Massachusetts Institute of Technology’s David Smith, the principal investigator for LOLA and an emeritus researcher at NASA Goddard in Greenbelt, Maryland. LOLA will begin planning observations early next week, he said.“

David Smith je samozřejmě naivní snílek. Zeptejte se raději Mariana, ten tomu rozumí lépe.

marian
marian
5 let před
Odpověď  PetrK

Tak určite lepšie ako sa spýtať Petra K, ktorý len slepo zrecituje niekoho prehlásenie bez toho, aby sa nad ním zamyslel. Mimochodom, pripomínam, že pôvodne ozdrojovaná táto správa nebola, preto som si myslel že ide o skomoleninu. Každopádne to že z laserového odrážača na sonde prežilo pri rýchlost dopadu takmer 1 km/s niečo viac ako kopa rozprášeného skleného piesku je naozaj len otázkou viery, nie reality. A je jedno či to povedal David Smith z MIT alebo Petr K z buhvi odkial.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  marian

Pánové, oba vás poprosím, abyste omezili vymezování se vůči ostatním diskutujícím děkuji. Ta úroveň ironie už je trochu moc vysoká.

PetrK
PetrK
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Omlouvám se. Nadzvedly mě dvě věci: okamžitý odsudek bez ochoty ověřit si fakta (zdrojový článek šel dohledat), a potom ten útočný tón vůči autorovi – o uvedení zdroje se dá požádat i jinak. S tou ironií jsem to přehnal, to beru.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  PetrK

Chápu Vaše důvody a proto si velmi cením toho, že jste přiznal, že jste to přehnal, děkuji.

ptpc
ptpc
5 let před
Odpověď  PetrK

Nie je dôležité kto to hovorí ale dôležité je čo hovorí…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.