sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kamera Hubbleova teleskopu je zřejmě v pořádku

Kamera Wide Field Camera 3

Odborníci za NASA se přiblížili k návratu vědeckého přístroje WFC 3 (Wide Field Camera 3) do běžného provozu. Jeho služba byla přerušena 8. ledna a o týden později, tedy 15. ledna začal znovu fungovat. Osmého ledna krátce po poledni amerického východního času si software v útrobách kamery WFC 3 všiml úrovní napětí, které byly mimo bezpečně definovaný rozsah. Kontrolní systém zafungoval správně – po zaznamenání mimořádné situace převedl kameru do bezpečného režimu, při kterém přístroj nesbírá vědecká data a čekal na reakci pozemních specialistů.

Hubble Space Telescope
Hubble Space Telescope
Zdroj: en.wikipedia.org

Operátoři na Zemi se pustili do podrobné analýzy, která ukázala, že hodnoty napětí jsou v požadovaném rozpětí. Porovnání inženýrských dat ale ukázalo, že chyba byla zřejmě v telemetrii. Data z jednoho okruhu obsahovala chybný údaj, takže se nakonec ukázalo, že nešlo o chybu elektrického systému, jak se původně zdálo. Oprava chybného telemetrického okruhu a příslušných systémů byla relativně snadná – stačilo provést jejich reset. Operátoři pak ještě vyčkávali a vyhodnocovali přicházející údaje.

Tři dny pak prováděli kalibraci a dodatečné zkoušky, aby měli naprostou jistotu, že kamera pracuje správně. Nyní již mají jistotu, přesto stále pracují na porovnávaní starých a nových údajů. Kamera je opět aktivní od již zmíněného 15. ledna, ale zatím neprovádí vědecká měření. S těmi by se mělo začít až na začátku příštího týdne.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/01/wfc3_inst-config.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:HST-SM4.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Passenger77
Passenger77
6 let před

Super zpráva…ještě musí HST nějaký ten pátek vydržet… JWST v nedohlednu

svihaklazensky
svihaklazensky
6 let před

Vyborna zprava, diky. Jen na mobilu jsem se lekl, protoze mi tam naskocilo: „Kamera Hubbleova teleskopu je zřejmě v…“!

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  svihaklazensky

Díky za zpětnou vazbu, tohle mne nenapadlo. 😀

pbpitko
pbpitko
6 let před

V tomto roku zatiaľ najlepšia správa !
pb 🙂

Jirka
Jirka
6 let před

JWST Hubbla nemůže zcela nahradit, protože nepokrývá viditelné spektrum. Jediný takový projekt byl ATLAST a ten se nezrealizoval.

Ferda
Ferda
6 let před
Odpověď  Jirka

Diky cervenemu posunu velmi vzdalene objekty, ktere vysilaji ve viditelnem spektru, vnimame jako infracervene zdroje. Takze ano, JSWT pozoruje dlouhe viditelne a hlavne infracervene, ale to neznamena, ze signal puvodne pri emitu nemohl byt viditelne svetlo. Takze muzeme rict ze efektivne JSWT take umi pozorovat ve viditelnem spektru. Zalezi to na vzdalenosti pripadne rychlosti vzdalovani objektu.

Ucelem JSWT je rozsirit nam obzory, dohlednout dal nez Hubble. No a diky cervenemu posunu nam nezbyva nic jineho, nez ty nejvzdalenejsi objekty pozorovat v infra.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  Ferda

Pomocou JWST budeme pozorovať svetlo ktoré bolo vyžiarené pred miliardami rokov, vtedy to svetlo bolo vo VID oblasti, ale za tie miliardy rokov sa jeho vlnová dĺžka vďaka rozpínaniu vesmíru posunula do IR oblasti. Vďaka tomu budeme tie najvzdialenejšie oblasti vesmíru sledovať tak ako vyzerali pred milardami rokov vo VIS oblasti. JWST tak bude vlastne sledovať pôvodnú VIS oblasť. Jednodu, ak to máličko preženiem stačí v PC v programe podobnom PhotoShopu posunúť farby smerom k fialovej časti spektra (modrým posunom) a budeme aj tie najvzdialenejšie oblasti vidie ako VIS.
Bližšie oblasti budú sledované hlavne v IR oblasti a v dosť širokom pásme čiastočne aj vo VID kde sa odohrávajú tie najzaujímavejšie deje, takže prínos vo VID a IR – 52 muchy jednou ranou.
pb 🙂 🙂

3,14ranha
3,14ranha
6 let před
Odpověď  Jirka

Přesnější bude říct, že ATLAST je teprve vize plánovaná na druhou půlku 20. let…

Uvidí se zda bude fungovat rozkládací systém JWST, a tedy zda je to dobrý nápad na další podobné teleskopy.

Kluzo
Kluzo
6 let před

Jako kdybychom lidem my ajťáci jako první neříkali „A už jsi to zkusil restartovat?“ Mohli si ušetřit kolik? 10dní 🙂 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Kluzo

Saljut 7 po tom zkratu taky jen tak bez nervů dálkově nahodili a pak se dost divili. 🙂

Vojta
Vojta
6 let před
Odpověď  Kluzo

Tahle rada docela dobře funguje, pokud máte železo fyzicky na dosah. Řešit, že to po restartu nenaběhlo vůbec, není nic příjemného ani v pozemských podmínkách, kde Vás čeká ponížený telefonát operátorovi na místě nebo hodinová cesta autem.

vencour
vencour
6 let před
Odpověď  Kluzo

Další „issue“ je to, že chcete zaručit, že se ta chyba nebude opakovat a že víte o co se asi tak jedná. A k tomu je lepší chvíli zkoumat.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.