Čínský vesmírný průmysl je v současnosti ve fázi dynamického rozvoje, mj. také vzhledem k jeho otevírání soukromému financování, které mj. vede ke vzniku řady nových vesmírných start-upů. Ty pokrývají celou posloupnost kosmického průmyslu od raket, přes satelitní platformy, satelitní subsystémy, satelitní služby, pozemní segmenty atd. Skutečný počet čínských vesmírných start-upů je ale těžko zjistitelný – co autor, to jiný odhad. Čchen Lan odhadoval v listopadu 2018, že je jich přes stovku [thespacereview]. FutureAerospace, pekingský think-tank (skupina expertů), uváděl ve stejné době číslo kolem 60 [Sin-chua]. Jiní jich odhadují 80 [Wall Street Journal].
Málokdy ale autoři těchto odhadů uvádějí, jak ke svému číslu došli (a jak definují společnosti “NewSpace”). Řada těchto nových čínských společností navíc pracuje v jakémsi napůl utajeném režimu (bez webových stránek, bez oficiálního chatu, jen s několika poskytnutými interview), takže je velice obtížné i pro čínské zájemce o vesmírnou techniku a novináře zjistit o nich něco bližšího. V poslední době start-up Disrupt Space zpracoval veřejný seznam čínských vesmírných start-upů (viz obrázek). Tento seznam uvádí jednu společnost v kategorii Dolování na asteroidech a výzkum Měsíce, deset společností v kategorii Starty a pozemní služby, dvanáct v kategorii Satelity a jejich subsystémy, 4 v kategorii Sledování Země, 4 v IOT a internetu a 4 v oblasti vzdělávání a SW. Autor tohoto sdělení, Jean Deville (který pracoval v Toulouse a v Paříži jako konzultant v oblasti vesmírných technologií a v současnosti je usazen v Šen-čenu) se snaží o více důkladný přehled čínských společností „NewSpace“ definováním kritérií, založením dvou seznamů a jejich seřazením do mapy dodavatelského řetězce (podle struktury publikované jako Euroconsult Space Value Chain model):
Všeobecné mapování se širokou definicí společnosti “NewSpace”. Ta zahrnuje i větší společnosti (tj. nikoli nezbytně jen start-upy), také společnosti, které nejsou specializovány na vesmírný program, které nyní tímto směrem diverzifikují své aktivity, a společnosti podporované z veřejných prostředků.
Omezené mapování, které definuje společnosti „NewSpace“ jako start-upy, většinou (nikoli nezbytně výlučně) zajištěné soukromým kapitálem, které byly založeny nedávno (s méně než 10 lety existence). Jejich aktivity jsou hlavně zaměřeny na vesmír (tj. vylučující průmyslové giganty, které se rozhodly diverzifikovat do této oblasti) – /jimi založené společnosti zřejmě započítány být mohou/. Omezené mapování Jean teprve zpracovává.
V obou případech nejsou započítávány vesmírné konzultační společnosti a vzdělávací společnosti (např. virtuální realitou).
Níže je uveden výsledek Všeobecného mapování, které bude pravidelně aktualizováno (v současnosti je zde stav z února 2019) v sekci Space Industry Infographics čínského blogu věnovaného kosmonautice – China Aerospace Blog. Jeanovo mapování uvádí 11 výrobců satelitů a 16 výrobců raket. Dále je zde 12 operátorů družic, 2 z pozemního segmentu a 11 poskytovatelů satelitních služeb. Mezi výrobci raket jsou uvedeny LinkSpace, LandSpace, EMotor, Space Trek, Expace, iSpace, Galactic Energy, Space Engine, One Space, Deep Blue Energy, SAAP Research Insitute, TSC, AA Engine, Space-One a DragonDrive (a jedna, jejíž jméno jsem nerozluštil). Společnost LandSpace se pokusila neúspěšně o start svého nosiče loni v říjnu. Další společnosti plánují starty svých raket letos, iSpace v první polovině roku a One Space v druhé.
Jeanova Všeobecná mapa čínských společností „NewSpace“
Jeana je možné kontaktovat prostřednictvím mailu [email protected] a jeho mapování popřípadě doplnit, ev. uvést argumenty pro vyřazení některé společnosti.
Zdroj informací:
https://china-aerospace.blog/
Zdroj obrázků:
https://chinaaerospace.files.wordpress.com/…mapping.png
https://chinaaerospace.files.wordpress.com/…3.png
Startup s tezbou na asteroidech – fajn projekt(skoda ze nejsou vycisleny investice), jestli dotahnout asteroid k Zemi (pro zacatek muze mit par metru v prumeru) nebo na nem pristat v „hlubokem“ vesmiru X milionu km od Zeme a dopravit zpet par sutru.
Ekonomicky to ma zatim asi smysl jen pro exluzivni sberatelstvi, suvenyr vytezeny ve vesmiru – kdo na to ma :-).
Neco jako kava z obezne drahy – to zni dobre, dokonce je to technologicky zduvodneno.
https://www.novinky.cz/muzi/497989-dva-podnikatele-by-radi-prazili-kavu-ve-vesmiru.html
Tak ta káva je kravina, která dokonce postrádá i logiku. Výhodu pražení ve vesmíru zdůvodňují tím, že se zrna nedotýkají horkých povrchů a proto se nespálí. A hned v dalších větách píšou, že o pražení se postará žár z průchodu atmosférou při návratu dolů. Asi těm mimoňům nikdo neřekl, že v době, kdy na loď působí žár při návratu atmosférou, v ní není žádný, ale vůbec žádný stav beztíže, ale naopak velké přetížení, takže ta zrna nejenomže se při pražení nebudou vznášet, ale ještě budou k tomu horkému povrchu připláclá čtyřnásobnou silou než na zemi.
Nemáte tak úplně pravdu. Správně píšete, že v době, kdy na loď působí žár při návratu atmosférou, není uvnitř žádný stav beztíže. Není už ale pravdou, že by tam bylo velké přetížení. Možná je to překvapivé, ale je tomu naopak. Největší žár nastává ve vyšších vrstvách atmosféry při vysokých rychlostech. V ten okamžik kosmonauti pociťují pouze velmi malé přetížení, někteří dokonce psali, že kdyby se nepodívali z okýnka, tak o tom zpočátku ani nevěděli. V Sojuzu například maximální přetížení nastává při výšce kolem 35 km, kdy na posádku působí kolem 4G. Tou dobou už má ale loď ohnivou etapu za sebou.
Mám prosbu. Zítra podle elonx v 2.3.2019 08:49:03 SEČ, startuje Crew Dragon.
Podle Dušana bude komentovaný přenos.
Jak ho najdu????
V pravé sloupci pod „Živě a česky“ je pouze „27.února 22:20–OneWeb“, což je jaksi zastaralé. Na Mall nenajdu nic. Prosím poraďte. Dík
Omlouvám se, právě se nahoře objevil samostatný článek o startu .
No, ten záběr čínského kosmického dění je opravdu obrovský. A to ještě do toho nepouští cizí investory. Nepotřebuje je. Peněz a odborníků je zřejmě v Číně dost, jak je vidět. Co to bude znamenat? Blbě se to představuje, zvláště mě který viděl Čínu strašlivé chudoby v padesátých letech a pak několikrát v novější době, naposledy před 7 roky. Myslím že do toho roku 2030 na tom měsíci budou. A v té době budou opravdu s náskokem nejsilnější ekonomikou světa.
Pre doplnenie – spoločnosť One Space plánuje svoj štart už v marci so svojou raketou M1.