sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Návrat k poslovi bohů – 6. díl

thumbnail

Dnešní díl našeho seriálu o sondě BepiColombo bude o něco kratší, než bývá zvykem. To je ostatně důvod, proč jsme jej nevydali jako hlavní článek dne krátce po půlnoci. Nabídneme vám v něm animované video ze série Epická dobrodružství BepiColombo. Krátkou upoutávku na tento nový animovaný seriál z dílny Evropské kosmické agentury jsme vám představili už v prvním díle Návratu k poslovi bohů. Tehdy jsme slíbili, že pro vás budeme k této nové animované sérii tvořit české titulky. A dnes tak činíme a plníme tedy svůj slib. Jelikož náš web cílí na široké spektrum čtenářů a diváků s různou úrovní znalostí kosmonautiky, po několika dílech plných podrobných informací o BepiColombo nyní přinášíme něco pro začátečníky nebo pro děti našich věrných čtenářů.

BepiColombo, jak známo, se skládá ze tří hlavních částí – evropské vědecké družice MPO (Mercury Planetary Orbiter), japonské vědecké družice MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) a evropského přeletového modulu MTM (Mercury Transfer Module). Japonská kosmická agentura JAXA také někdy svou družici označuje jménem Mio, což je pro potřeby popularizace mnohem vhodnější, než zkratka technického názvu. Evropská kosmická agentura pak pro účely tohoto kresleného seriálu zvolila pro svou družici MPO jméno Bepi.

V následujícím videu se tedy můžete velmi jednoduchou a atraktivní formou seznámit s Bepi, Mio a MTM – třemi novými vesmírnými průzkumníky, kteří se vydávají na výjimečnou cestu k Merkuru, planetě plné extrémů a tajemství. Zjistíte, jak se tyto tři sondy připravovaly na svou epickou výpravu, od výuky ve vesmírné škole, po nácvik gravitačních manévrů u planet. Bepi, Mio a MTM vás nakazí svým nadšením pro výzkum Merkuru, které získali díky objevům jejich amerického bratrance Messengeru. Dozvíte se také o vědeckých otázkách, na které budou Bepi a Mio hledat odpovědi. Nakonec se s nimi vydáte na startovní rampu, kde jejich výjimečné dobrodružství začíná.

Pokud jsou někteří z vás z dnešního dílu Návratu k poslovi bohů spíše zklamáni, nezoufejte. Již příští sobotu se opět ponoříme hlouběji do záležitostí okolo BepiColombo a podíváme se blíže na to, co je vlastně na Merkuru tak neznámého a co na něm budeme zkoumat.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilAN
MilAN
6 let před

Nerad bych to víc rozváděl: ale za mě : hrůza.
I děti v předškolním věku by si zasloužily třeba realističtější podání, aby mohly pochopit , o co jde. Pro dospělejší snad forma nepovedeného komiksu nebude asi tím vhodným informačním kanálem. To, co mohlo být úsměvné u Rossety, již tady působí jako opakovaný vtip . Nemohu si pomoci, ale tohle mi dost připomíná stupidní socialistickou propagandu. Jenže tu alespoň nikdo nebral vážně 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  MilAN

Evidentně nejste cílovou skupinou a nedokážete se vcítit do jejích myšlenek. Jak můžete vědět, že se to dětem nebude líbit? Naopak si myslím, že je vhodné navázat na to, co Rosetta začala.

MilAN
MilAN
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Asi nebudu cílovou skupinou 🙂
Ale nikde jsem nepsal, že se to dětem nebude líbit. I když to nemohu vědět, ale na tom budeme asi oba podobně. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  MilAN

Já samozřejmě taky nejsem cílová skupina, ale snažím se vcítit do role dětí. Nevím, zda se mi to daří, ale podle reakcí, které na tato videa vidím u skutečných dětí, soudím, že to má větší úspěch, než si my, dospělí, myslíme.

wily
wily
6 let před

Hezké a srozumitelné pro 8-100. Díky za překlad. 🙂

Brodský
Brodský
6 let před
Odpověď  wily

Souhlas.

Brodský
Brodský
6 let před

Souhlasím s wily.

Martin Gembec
Martin Gembec
6 let před

Cením si především snahy přeložit toho co nejvíc, co technicky šlo. Za mě paráda a děti? Ty to za prvé vůbec přitáhne více ke kosmonautice a nějaké technické přesnosti tudíž nejsou důležité a za druhé je to opravdu dětmi oblíbené, tak proč to tak nedělat i u této mise?

Honza M.
Honza M.
6 let před

Mno, přijde mi to trochu jako parodie na Rozetku s Filíkem, ale proč ne.
Když nic jiného, tak je to hezká možnost si s dětima nad videem popovídat o kosmonautice.
Jsem zvědavej, jak to zkousne dcera, přece jen od dob Rozety už se blíží pubertě.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Honza M.

Proč parodie? Není to spíše pokračování?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.