sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Průzkum veřejného mínění o programech NASA

"Meatball"- původní logo NASA

Článek na webu SpaceNews ze 6. 6. 2018 ukazuje průzkum veřejného mínění uskutečněný společností Pew Research Center ve dnech 27. 3. až 9. 4. 2018, s 2541 respondenty (s náhodnou chybou 2,7 %), že je důležité, aby USA zůstaly vedoucí silou v průzkumu vesmíru (80 % oproti 58 % v r. 2011). Také se zvýšila podpora ISS (80 % oproti 64 % v r. 2014). 63 % respondentů chápe za prioritu NASA sledování klimatu Země (což představuje 9 % rozpočtu NASA pro divizi věd o Zemi) a 62 % sledování potenciálně nebezpečných asteroidů (cca 0,5 % rozpočtu NASA pro program planetární ochrany).

Alarmující je, že jen 18 % respondentů (25 % mužů a 11 % žen) podporuje vyslání astronautů na Mars a 13 % na Měsíc (16 % mužů a 10 % žen). Přitom další průzkum Marsu podporuje 48 % respondentů a 46 % podporuje průzkum Měsíce – ovšem obojí s nižší prioritou. Rozdíly, jaké se ukazují mezi ženami a muži, jsou i mezi těmi, kteří se deklarovali jako podporovatelé Demokratů (vyšší podpora), a těmi kteří podporují Republikány. Další rozdíly jsou podle úrovně dosaženého vzdělání. 82 % respondentů zná málo nebo nic o soukromých společnostech v průzkumu vesmíru (například Blue Origin, SpaceX a Virgin Galactic).

Bude zajímavé sledovat, jak se obecná podpora pro programy NASA bude vyvíjet a jak to případně ovlivní zákonodárce, kteří se zatím zdají být NASA velice nakloněni.

Zdroje informací:
http://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/thumb/e/e5/NASA_logo.svg/1237px-NASA_logo.svg.png

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před

Díky za článek!

Čísla o podpoře pilotovaného průzkumu NASA čtu jinak: Vyslání astronautů na Mars a na Měsíc má pro 18 %, resp. 13 % respondentů nejvyšší prioritu. Celkem to ale podporuje 63 %, resp. 56 % respondentů. Ta čísla jsou podle mne vysoká. Jen 37 %, resp. 44 % respondentů si myslí, že by to NASA neměla dělat.
Zajímavé je, že pilotovaný let na Mars má o 7 procentních bodů větší podporu než návrat na Měsíc.
Čtu to z této tabulky:
http://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/14/2018/06/01145022/PS_06.06.18_science.space-01-.png

bill
bill
6 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Ano, ta správna interpretace může mít několik podob. Jen jsem ale jako skalní fanoušek cesty na Mars trošku zauvažoval (zaváhal), jestli my všichni skalní nežijeme jen takový náš mikrokolektivní (lucidní) sen.

Roman V|yhnánek
Roman V|yhnánek
6 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Celý ten krátký článeček je o top prioritách, i když to není výslovně uvedeno. Nižší priorita je výslovně uvedena u robotického dálkového průzkumu Měsíce a Marsu.
Čerpal jsem z citovaného článku a souhlasím s omezením souhlasu na top priority. Ve srovnání s top podporou sledování klimatu Země a potenciálně nebezpečných asteroidů, jsou to malá čísla.
Mars má podle mne vyšší podporu, protože na Měsíci amíci už byli.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpověď  Roman V|yhnánek

„Nižší priorita je výslovně uvedena u robotického dálkového průzkumu Měsíce a Marsu.“

Nikoli, tento průzkum veřejného mínění žádnou otázku na ROBOTICKÝ průzkum Měsíce a Marsu neobsahoval. Jde o podíl respondentů, kteří uvedli, že PILOTOVANÝ průzkum Marsu a Měsíce by měl být důležitý, ale s nižší prioritou.

Roman Vyhnánek
Roman Vyhnánek
6 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Díky. Podíval jsem se znovu a v textu zprávy nechal opravit.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpověď  Roman V|yhnánek

„Mars má podle mne vyšší podporu, protože na Měsíci amíci už byli.“

Nejsem si jistý, jestli se to dá takto zevšeobecnit. Vyšší podpora Marsu oproti Měsíci je podle výsledků tohoto průzkumu u mladších lidí (top podpora ve skupině do 30 let 20:11, ve skupině 30-50 let 19:14, ve skupině 50-70 let 14:14).

Podle politického smýšlení výsledky korelují s jednáním prezidentů – vyšší top podpora Marsu je u demokratů (18:11), zatímco u republikánů je rozdíl v rámci statistické chyby (16:15). Republikán Bush ml. byl pro Měsíc, demokrat Obama pro Mars, republikán Trump je pro Měsíc.

Podle dosažené úrovně vzdělání je podpora Marsu vyšší ve všech skupinách.

Roman Vyhnánek
Roman Vyhnánek
6 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Samozřejmě, že je to zkratka.
Dalo by se to interpretovat i tak, že ti z mála, pro které je to top priorita a jsou mladí se nadchli pro více „cool“ cíl (Mars), v tėch starších přetrvává nostalgie po nedokončené práci na Měsíci a rozumové zdūvodnėní bližšího (snáze dosažitelného) cíle.
Nebo i jinak

Drvoštěp
Drvoštěp
6 let před

Relativní nezájem žen o pilotované výpravy k Měsíci,nebo dokonce k Marsu(!) je naprosto pochopitelný.
Věřím,že mnohem vyšší podporu by si u nich získalo např. přistání na Venuši.

Jiří Kos
Jiří Kos
6 let před
Odpověď  Drvoštěp

Doktore, vy jste na to kápnul …

Petr Svoboda
Petr Svoboda
6 let před

Může se toto vůbec nazvat veřejným míněním?
2541 respondentů. To je celkem dost málo i na ČR, natož na USA.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpověď  Petr Svoboda

2541 respondentů je více než dostatečný vzorek. Existuje jednoznačný matematický vztah mezi počtem respondentů a náhodnou statistickou chybou. Náhodnou chybu lze odhadnout výpočtem směrodatné odchylky, a zde činí 2,7 %. Jde jen o to, aby se charakteristiky vzorku respondentů (například pohlaví, věk, vzdělání) shodovaly s charakteristikami zkoumané populace. Tím nám nevznikne hrubá, systematická chyba, ale jen tato náhodná statistická chyba. Je tedy nutné, aby respondenti byli skutečně vybíráni náhodně. Data získaná na takovém vzorku jsou pak reprezentativní, platná i pro celou populaci. Takže je nutné zajistit, aby výběr nebyl prováděn třeba jen ve velkých městech, nebo aby se netýkal jen lidí s vyšším vzděláním, atd.

Tady je kompletní zpráva průzkumu veřejného mínění o programech NASA, přičemž metodologie je popsána na stranách 14 – 16:
http://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/14/2018/06/05153653/PS_2018.06.06_science-and-space_FINAL.pdf
Je tam uvedeno, že vzorek respondentů byl vybrán ze všech států USA na základě náhodně vytočeného telefonního čísla. To je z hlediska výběru naprosto v pořádku.

maro
maro
6 let před

Hmmm, tyhle průzkumy. A teď si představte, že by vedle toho někdo položil nabídku, že stejná suma by stačila k tomu, aby se technologie biologické léčby rakoviny, která je dnes sice účinná, ale velmi nákladná, zdokonalila tak, že by každá jednotlivá kůra byla stokrát levnější než dnes a tedy by si ji mohl dovolit prakticky každý pacient.
Kohopak by ještě zajímal nějaký Mars?

Vojta
Vojta
6 let před
Odpověď  maro

Jenomže takhle nefunguje ani státní rozpočet. Naštěstí. Lékařský výzkum je potřebný a výzkum vesmíru také, tak prostě není možné zaříznout jedno na úkor druhého. V USA navíc na tak masivní státní podporu zdravotnictví nejsou připraveni.
Z hlediska lidstva mi přijde vývoj obrany proti asteroidům důležitější než nějaký lék na rakovinu. V rámci medicíny by tomu mohl konkurovat snad jen vývoj opravdu funkčních antivirotik.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.