Podle tweetu od 45th Space Wing nebude možné během období bez federálního rozpočtu zajistit obsluhu kosmodromu k zážehu Falconu Heavy.
21. ledna 18:05
Česká vláda dala zelenou letu Aleše Svobody
Na jednání vlády byl se změnou schválen návrh ministra dopravy na financování mise Aleše Svobody na ISS. Detaily připravujeme.
Přesně toho jsem se obával. A je to tady. No, uvidíme, jak dlouho tento stav bude v USA trvat. Doufejme, že ne příliš dlouho, neboť by jinak byl ohrožen i start Falconu 9 s SES-16/GovSat-1 na palubě.
Přesně tak.
A od kdy to platí? Od dneška?
Začalo to o půlnoci na 20. ledna washingtonského času. Ale je víkend, takže moc lidí v práci není, tudíž se to neprojevilo. Od pondělka to ale dopadne plnou silou.
Copak Falcon Heavy…. ten už si s námi nějakou dobu hraje, ale pokud by kvůli shutdownu mělo dojít k promeškání startovního okna třeba InSight nebo PSP, dostal by start výjimku jako ISS? Nebo by se prostě start nekonal a odložil v případě InSight o další dva roky? To si moc představit neumím.
Něco podobného se řešilo i při minulém shutdownu – tam šlo o start sondy MAVEN. V aktuálním případě si myslím, že oba starty jsou hodně daleko a do té doby se problémy vyřeší. Tipuju to tak na 1 – 2 týdny.
Ohrožení startu také nepředpokládám, času dost. Tehdy byla platební neschopnost od 1.10.2013 a start proběhl v půli listopadu. Jde o celý měsíc a půl, ale příprava už asi musí probíhat. Myslím, že MAVEN vyfasovala nějakou výjimku.