sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Soukromé sondy mají bombardovat asteroidy

Společnost Planetary Resources o sobě dala opět vědět velmi smělým prohlášením. Nejdříve v roce 2020 vyšle na jedné raketě do vesmíru několik relativně malých sond Arkyd 301. Ty se po oddělení od adaptéru vydají s pomocí iontových motorů vstříc blízkozemním asteroidům. U nich sondy nejprve provedou dálkový chemický průzkum zaměřený na přítomnost vody. Do oblastí se zvýšenou koncentrací by pak měla sonda vypálit penetrátory, které narazí do asteroidu a zahřejí materiál na jeho povrchu. Nasbíraná data pak odešlou na sondu, která je předá na Zemi.

Touto cestou chce společnost Planetary Resources zmapovat, které asteroidy mají největší obsah vody a které jsou tedy nejvhodnější k budoucí těžbě, které přijde v dalším kole celého rozsáhlého projektu.

Představa společnosti Planetary Resources ohledně sond Arkyd 301.
Představa společnosti Planetary Resources ohledně sond Arkyd 301.
Zdroj: https://pri-wpengine.netdna-ssl.com
Překlad: Autor

Zdroje informací:
https://www.planetaryresources.com/
https://www.planetaryresources.com/

Zdroje obrázků:
https://pri-wpengine.netdna-ssl.com/…/Planetary-Resources-Exploration-Spacecraft.png
https://pri-wpengine.netdna-ssl.com/…/PR_P34Infographic_v7-WEB.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
7 let před

Ja som čakal že sa to uskutoční omnoho skôr, už krátko po sonde Deep Impact ktorá to urobila na kométe Temple 1, podľa Wikipedie to bolo 04.07.2005.
Nemyslel som že budeme čakať tak dlho – 15 rokov – najskôr.
pb 🙁
Čakalo sa na súkromníkov ?
Aj tým to trvá, kým to možno rozhýbu !

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  pbpitko

Nezlobte se, ale tohle je zavádějící otázka. Těžba surovin se VŽDY předpokládala v režii soukromníků. Na západě je obvyklé, že stát dělá základní výzkum a soukromé firmy pak tento výzkum aplikují v komerční sféře

výsledek není zaručen, do hry vstupuje i podnikatelské riziko (není důležité ty suroviny vytěžit, důležité je ty suroviny PRODAT a pokud možno PRODAT SE ZISKEM)

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  pbpitko

Skvělou přednášku na téma Asteroidů má Prokop Hapala
https://www.youtube.com/watch?v=PGIz_swIk8s

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Díky za odkaz!

Petr Scheirich
Petr Scheirich
7 let před

V roce 2005 bylo známých necelých 4000 blízkozemních asteroidů. Dnes jich známe víc než 4x tolik (skoro 17000) a v roce 2020 jich může být i 30000. Už jen tyhle čísla ukazují, že čím déle budeme čekat, tím jednodušší podobný úkol bude, protože bude přibývat objevů těles, které jsou pro takové pokusy a případnou těžbu výhodné (složením a především relativní rychlostí vůči Zemi a dobou přeletu, což jsou faktory, které cenu misí významně ovlivňují).

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Sonda Deep Impact vyslala na jádro Tempel 1 impactor, který sbíral data během letu k povrchu až do destrukce dopadem. To je něco jiného než penetrátor. Ten by měl zůstat funkční i po dopadu a stále sbírat informace a odesílat je na mateřskou sondu.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Ajaj. Tohle měla být reakce na pana pbpitka 17:59, nikoliv na obsah článku. Špatně umístěno 🙂

Android
7 let před

Super, intro jak z nějaké hry. V každém případě je trend v dobývání nových vesmírných met již zcela jistě i v rukou soukromníků. Rakety, lodě, satelity, průzkumné sondy, ještě čekáme na soukromé astronauty a soukromé stanice.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Android

Jedinou možnou ziskovou činností je doplňování paliva do komerčních družic.
Je ale otázka kolik provozovatelů družic bude mít o tuto službu skutečně zájem. A pokud skutečně bude létat BFR tak levnější bude nejspíš vodu a palivo vozit ze Země.
Provozování telekomunikačních a i dalších družic je na plně komerční bázi již dnes.

Android
7 let před
Odpověď  tyčka

Myslím že se pletete. To je jako když si někdo na přelomu 40/50let předpovídal, že na světě je potřeba asi tak pro 10 počítačů.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Android

Pokud by počítače stáli stejně a byli velké jako tehdy – tak by možná i měl pravdu. Prostě jen zmenšením jejich velikosti (a současně zvýšením jejich spolehlivosti) a především snížením ceny došlo jejich rozmachu.
Třeba rovnice pro matematický model počasí byli částečně známé již v éře prvních počítačů. Jen se nepředpokládalo, že počítače budou tak výkonné při přijatelné ceně, že bude možné v praxi použít – výpočet bude dostatečně rychle k dispozici, aby ho bylo možné pro předpověď počasí použít.
Jinak PC se třeba rozšířili jen díky internetu – předtím většina lidí nechápala, proč by měla mít k něčemu doma počítač. Možná tak pro děti na hry. A nyní již dosti značné části populace stačí jen chytrý telefon – sice je to též počítač, ale jasně ukazuje na to, kvůli čemu mají počítač.
Vše záleží na ceně za 1 kg vyneseného nákladu – jak moc cena klesne.

gg
gg
7 let před
Odpověď  tyčka

„A pokud skutečně bude létat BFR tak levnější bude nejspíš vodu a palivo vozit ze Země.“

Možná v krátkodobém výhledu, ale dlouhodobě bych o tom silně pochyboval. Třeba od Ceres můžete dopravit k Zemi jedním vrzem několik tisíc tun ledu najednou. Ostatně při gravitaci kolem 0,1 ms⁻² by ke startu stačil jediný BE-3U nebo podobně velký motor.

Vlastislav Výprachtický

Počátek pro soukromé společnosti bude asi v některých případech neefektivní. Proto by se sondáž mohla rozšířit o bioanalýzu, kterou by si zajisté ráda objednala některá výzkumná laboratoř. Znamenalo by to však odběr vzorku ihned po návrtu před tepelným působením v povrchu asteroidu. Toto provést jen u několika vybraných asteroidů, zejména pro potvrzení možnosti přenášení prvotních biomateriálů vesmírnými tělesy.

Vojtěch Bednář
7 let před

na jedné raketě znamená na které konkrétně? .)

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

To zatím nebylo specifikováno.

Petr Čech
7 let před

K čemu je dobré mít na tom asteroidu vodu? Stejně to budou těžit roboti, tak nemá smysl získávat vodu pro podporu života

gg
gg
7 let před
Odpověď  Petr Čech

Má smysl těžit vodu pro podporu *robotického* života, zejména robotického života s tryskami. 😉

Alois
Alois
7 let před

Těžit suroviny na asteroidech a za obrovských nákladů je vozit na Zemi, když jsou k dispozici zadarmo v nerecyklovaných odpadech je zcela zbytečné. Úplně mimo mísu je pak dopravovat odtamtud vodu, která zcela jistě bude přesycena nevhodnými přísadami, ostatně Země jako vodní planeta žádnou vodu z Vesmíru už miliardy let nepotřebuje.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Alois

S částí vašeho komentáře se dá souhlasit, s částí ne. V mnou publikovaném videu je uvedeno například, co má cenu dopravovat až na Zem. Jsou opravdu prvky, které se tu nachází v tak malém množství, že se jejich doprava může vyplatit. Dále se tam můžou vyskytovat prvky s jiným izotopickým složením, které se zde opět nevyskytují, nebo je jejich výroba drahá. Prokop Hapala to opravdu v tom videu docela dobře rozebírá, nezabíhá do ekonomie, ale spíš, k čemu všemu se to může v budoucnu hodit atd.
Dále potom v celém článku není zmíněno, že by se nutně museli dopravovat vytěžené suroviny až na Zem. Bezpochyby pujde opravdu o to, tyto prvky vytěžit a pokud se rozjede nějaký průmysl na oběžné dráze, může být levnější dopravovat tyto suroviny z asteroidu, než je vozit na oběžnou dráhu z povrchu planet.
Souhlasit se dá rozhodně s tím, že plýtváme řadou surovin, a neumíme odpady správně zpracovat, například co je zlata v chemickém průmyslu a ne vždy se ho daří vyseparovat, to je neuvěřitelné.
A každopádně pro jakoukoliv expanzi lidstva má cenu hledat vodu. Všechno se dá řešit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.