sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Siwei Gaojing

Z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan odstartovala raketa CZ-2C. Na retrográdní oběžnou drahu vynesla družice Siwei Gaojing 2 03 a 04, které budou poskytovat radarové pozorování Země s velmi vysokým prostorovým rozlišením.

FAA

Federální úřad pro letectví vydal 20. listopadu aktualizovanou verzi návrhu environmentálního hodnocení pro zvýšení počtu ročních startů a přistání Starship/Super Heavy z Boca Chica. Vydáním aktualizovaného návrhu začíná období pro veřejné připomínky, které potrvá do 17. ledna.

Rover pro Artemis

NASA plánuje použít nákladní verze lunárních landerů pro program Artemis, které vyvíjejí společnosti Blue Origin a SpaceX, k dopravě přetlakového roveru Měsíc. Přetlakovaný dopravní prostředek vyvíjí japonská vesmírná agentura JAXA na základě dohody oznámené v dubnu.

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dawn už u Ceres zůstane

NASA oznámila, že schválila již druhé prodloužení velmi úspěšné mise sondy Dawn, která momentálně krouží kolem trpasličí planety Ceres. Možnost zkoumat z oběžné dráhy největší objekt hlavního pásu asteroidu mezi Marsem a Jupiterem je z vědeckého hlediska velmi cenná a sonda je navíc v dobrém technickém stavu. Sonda Dawn během této nadstavby sestoupí k povrchu trpasličí planety ještě blíže, než kdy dříve. Padla však možnost, že by sonda mohla navštívit ještě nějaký další objekt – místo toho se sonda před vyčerpáním paliva usadí na co nejstabilnější dráze, aby nehrozil její náraz na povrch Ceres.

U kosmických agentur probíhá schvalování prodloužených misí prakticky vždy podle jednoduchého vzorce, kdy se zvažuje nejen technický stav sondy, ale i možnost jejího dalšího vědeckého přínosu. Odborníci, kteří za sondou stojí tak musí vždy vypracovat návrh, ve kterém představí úkoly sondy a pokusí se vysvětlit, proč by právě jejich mise měla být financována i nadále.

Tento obrázek tvoří počítačová vizualizace sondy Dawn, která je však zasazena do skutečného snímku trpasličí planety Ceres, který pořídila sonda Dawn.
Tento obrázek tvoří počítačová vizualizace sondy Dawn, která je však zasazena do skutečného snímku trpasličí planety Ceres, který pořídila sonda Dawn.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Týmy starající se o sondu Dawn nyní připravují sérii manévrů, které ji dostanou na novou eliptickou dráhu. Na ní se může Dawn dostat pouhých 200 kilometrů nad povrch trpasličí planety. To se může zdát jako hodně, ale je potřeba si uvědomit, že zatím nejnižší pozorování proběhlo z výšky 385 kilometrů! Vědecký tým mise navrhl, aby Dawn v rámci své druhé prodloužené služby sbírala údaje především ze svého gama a neutronového spektrometru.

Data z tohoto přístroje ukazují množství a energii zachycených paprsků v gama spektru a také neutronů. Převedeno do srozumitelné řeči – s pomocí tohoto spektrometru mohou vědci pochopit složení materiálu, který tvoří nejsvrchnější vrstvy povrchu trpasličí planety Ceres, ale i to, kolik ledu tyto vrstvy obsahují. Sonda bude mít dále za úkol pořizovat snímky ve viditelném spektru, což ocení především vědci studující geologii. Dawn ale má sbírat údaje i ze spektrometru ve viditelné a infračervené oblasti spektra, což se hodí pro mineralogický výzkum.

Topografická mapa trpasličí planety Ceres
Topografická mapa trpasličí planety Ceres
Zdroj: https://cdn1.vox-cdn.com

Vědci se těší i na to, že budou moci v rámci nastaveného času prozkoumat trpasličí planetu v době, kdy projde perihelem, tedy bodem oběžné dráhy, kdy bude nejblíže ke Slunci. K tomuto momentu dojde příští rok v dubnu. A co přesně vědce na tomto momentu tolik zajímá? Když bude Ceres blízko Slunce, mohlo by z jejího povrchu začít sublimovat více vodní páry, která by mohla kolem trpasličí planety vytvořit velmi slabou atmosféru.

To není navíc jen pouhá teoretická úvaha, ale studie opřená o důkazy, které nám přinesl evropský teleskop Herschel ještě předtím, než Dawn k trpasličí planetě doletěla – viz náš článek z ledna 2014. Na základě měření ze sondy Dawn se její tým domnívá, že vodní pára může být produkována i interakcí ledu uloženého mělko pod povrchem s nabitými kosmickými částicemi. Vědci proto navrhli zkombinovat data z měření pozemskými teleskopy s údaji, které Dawn zjistí přímo na místě. Výsledkem by mělo být hlubší pochopení procesů, které se na Ceres dějí během přiblížení k perihelu.

Umělecká představa planetky Ceres. Vlevo je vložený graf ukazující přítomnost vody. Měření proběhla v říjnu 2011. Teleskop se pak v dalších měsících na Ceres zaměřil podrobněji.
Umělecká představa planetky Ceres. Vlevo je vložený graf ukazující přítomnost vody. Měření proběhla v říjnu 2011. Teleskop se pak v dalších měsících na Ceres zaměřil podrobněji.
Zdroj: http://www.esa.int/
Led se na trpasličí planetě Ceres nachází nejen v blízkosti pólů, ale i ve středních šířkách a to jako součást horní vrstvy horniny.
Led se na trpasličí planetě Ceres nachází nejen v blízkosti pólů, ale i ve středních šířkách a to jako součást horní vrstvy horniny.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Odborníci se ale souběžně připravují i na další velký úkol. Takzvaná planetární ochrana se netýká jen planet, ale i dalších kosmických těles včetně trpasličích planet. Tato dohoda má za úkol chránit kosmická tělesa před případnou kontaminací, takže Dawn na povrchu nepřistane ani do něj nenarazí. Usadí se totiž na dráze, která je velmi stabilní, takže po ní bude obíhat i poté, co už nebude schopna komunikovat se Zemí. Limitujícím faktorem pro její životnost je především množství hydrazinu pro trysky stabilizačního systému, které zajistí orientaci sondy v prostoru. Specialisté zatím odhadují, že sonda by mohla fungovat do druhé poloviny roku 2018.

Sonda Dawn se už do historie zapsala tím, že zkoumala z oběžné dráhy hned dvě mimozemská tělesa – kolem obřího asteroidu Vesta kroužila 14 měsíců mezi roky 2011 a 2012, načež se vydala vstříc Ceres, na jejíž orbitu vstoupila v březnu 2015. Mise realizovaná v programu Discovery je oficiálně řízena z kalifornské JPL, přičemž výrobu sondy zajistila společnost Orbital ATK. Na projektu se podílí také Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR), Institut Maxe Plancka pro výzkum sluneční soustavy, Italská kosmická agentura (ASI), Italský národní astrofyzikální institut a další mezinárodní partneři.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://singularityhub.com/wp-content/uploads/2015/06/nasa-dawn-ceres-flyover-2.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia19598b-1041.jpg
https://cdn1.vox-cdn.com/…/ceres_planitiaA_3x_birdseyeview_lessshadow_final_lowres.0.0.jpg
http://www.esa.int/…/Artist_s_impression_of_Ceres.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dawn-16.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Rozhodně je škoda, že přelet k planetce Adeona už nebude. Na druhou stranu snížit o dalších 50% výšku dráhy je zajímavý nápad. I když ještě nedávno se mluvilo o tom, že níže už Dawn nepůjde. Důvodem měla bý vyšší spotřeba (na té už asi tolik nezáleží) a také snad rozmazané fotky při takové blízkosti od povrchu (?). Pak tu máme už jediný funkční gyroskop z původních čtyř, což by také měla být komplikace. Ale když už to NASA naplánovala, tak ví proč a těším se na výsledky.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Spytihněv

S těmi gyroskopy bývají problémy docela často. Možná by to chtělo nějakou inovaci, která prodlouží jejich životnost. Redundance sice pomáhá, ale i ta má své limity.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
7 let před

Dopredu rikam, moc o nich nevim, jen vim, ze se u HST taky rychle porouchaly, ale pak je vymenili pri te posledni servisni misi za nove a je klid uz 8 let, od te doby je tusim status HST OK.

pbpitko
pbpitko
7 let před

Aj ja som trochu sklamaný že Dawn nepoletí k ďalšiemu asteroidu. My bežný viac-menej laici by sme asi viac uvítali ďalšie fotky z doteraz neznámych objektov slnečnej sústavy, ale takto asi získame cennejšie údaje, tí ktorí tomu rozumejú viac sa akyste rozhodli správne. Myslím, že rozhodol stav tých nešťastných gyroskopov. Moja predstava mi našepkáva, že pri ceste k ďalšiemu asteroidu sú dôležitejšie ako pri obletoch Ceres, a tak hrozilo že pri ďalšej ceste by bola väčšia pravdepodobnosť že zlyhajú a z cesty by nakoniec nebolo nič užitočné.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  pbpitko

Jsem naopak nadšen, že sonda Dawn neletěla k jedné trpasličí planetě, ale ke dvěma, což není u misí obvyklé. Pokud vím, své úkoly splnila na jedničku a nyní má ještě možnost předvést, co všecho umí.

ptpc
ptpc
7 let před

Letela k jednej trpasličej planéte a k jednému asteroidu – viď. článok.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  ptpc

Vesta je druhou nejhmotnější planetkou, která kandiduje na přeřazení mezi trpasličí planety.

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  ptpc

Ako ste sám napísal – kandiduje. Takže nie je trpasličou planétou.

-OB-
7 let před

Podle mého je to dobrá zpráva a uvažované snížení oběžné dráhy ještě lepší. Myslím, že o Cereře ještě zdaleka nevíme vše, co Dawn může zjistit…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.