sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Podivné klubko modrých nití?

Neděle je ideální čas pro klidné články, do kterých se můžete sami zapojit. Uhádnete, co je na úvodní fotce tohoto snímku? Vypadá to jako siločáry nějakého magnetu, nebo se díváme na nějaký mikroskopický snímek buněčných organel? Ale proč by taková fotka vycházela na webu, který se věnuje kosmonautice? Dáme Vám tři nápovědy – X, padající jablko, Starý kontinent. Správnou odpověď, která Vás možná překvapí najdete o několik řádků níže.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Model rentgenového teleskopu XMM-Newton
Model rentgenového teleskopu XMM-Newton
Zdroj: Archiv autora

Jedná se o vizualizací 2114 pohybů od srpna 2001 do prosince 2014, které vykonala evropská kosmická observatoř XMM-Newton, když přesouvala svou pozornost od jednoho objektu k druhému. Tento rentgenový teleskop se dostal do vesmíru v roce 1999 a jeho úkolem bylo studovat extrémně energické fenomény – černé díry, neutronové hvězdy, nebo pulsary.

Obrázek, který jsme Vám dnes přinesli ale není jen zajímavým uměleckým výtvorem. Má ukázat i to, že tento teleskop má vědecký přínos i v době, kdy se přesouvá od jednoho objektu k druhému. Během přesunu jsou jeho detektory aktivní a v nasbíraných údajích je možné objevit nové zdroje rentgenového záření. Samotný teleskop XMM-Newton můžeme zařadit mezi nejúspěšnější evropské projekty – vědci zatím díky jeho měřením vydali na 5 000 odborných publikací.

Zároveň už se začínají poohlížet po jeho nástupci. Tím má být kosmická observatoř ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics), která by měla do vesmíru startovat na konci příštího desetiletí – zhruba v roce 2028. V roce 2014 byl tento projekt vybrán jako druhý zástupce velkých evropských misí.

Prezentace optické soustavy teleskopu ATHENA (Advanced Telescope for High Energy Astrophysics)
Prezentace optické soustavy teleskopu ATHENA (Advanced Telescope for High Energy Astrophysics)
Zdroj: http://slideplayer.com

Zajímalo by nás, zda se Vám tento nový formát odlehčeného článku, ze kterého se zároveň dozvíte nějaké nové informace, líbí a zda máme podobné články občas vydávat.

Vysvětlení nápověd:

  • X – rentgenovému záření se říká také paprsky X
  • Padající jablko – známý symbol spojený s Isaacem Newtonem
  • Starý kontinent – Mise XMM-Newton je evropská

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/xmm-newton_slew_tracks/16975276-1-eng-GB/XMM-Newton_slew_tracks.jpg
http://slideplayer.com/slide/3260368/11/images/4/Athena+Implementation.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
7 let před

Tak se přiznám,že z nápovědy mě docvakla pouze spojitost padajícího jablka a Newtona,ale dál nic!Ale jsem za takovéto články,proč ne,vždycky se něco dozvím,když třeba ne nového,tak osvěžím paměť,v tomhle věku je už politováníhodná.Takže děkuji za článek a taky za krátké zprávy!!Velmi dobrý nápad,moc se mě líbí!Tonda

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  tonda

Díky za pochvalu, to nás těší. 😉

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

ESA sem trefil, že to je teleskop taky, ale spíš sem sázel na Herschella (viděl jsem přednášku P. Kulhánka, jak to mapovalo reliktní záření a jak to postupně mapovalo celou oblohu). Newtona sem prosklil, nebo spíš rentgenové astronomii moc nerozumím, ps ani číst články mi nepomůže 🙂

Michael Voplatka
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Reliktní záření je v mikrovlné oblasti spektra a zkoumal jej Planck. Herschel je infračervený teleskop. Ale pěkně se nám tady na jednom místě sešly významné kosmické observatoře, které má na svědomí ESA 🙂

Jarda M.
Jarda M.
7 let před

Jste opravdu nezmaři a tento formát je dalším obohacením vaší široké nabídky.
Takže palec nahoru.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jarda M.

Díky, jsme rádi, že se Vám tento formát líbí a občas jej zkusíme zařazovat. 😉

Honza
Honza
7 let před

Proti odlehčeným článkům neřeknu ani slovo, je to zajímavé a fajn, posud pochvala. Ale proboha, zkuste při tom nepoužívat clickbaitové formulace (tady „Správnou odpověď, která Vás možná překvapí najdete o několik řádků níže.“). Hrozně mě to dráždí, článkům, co něco podobného obsahují, se programově vyhýbám. Přitom by stačilo vynechat to „která vás možná překvapí“ a už by to jako clickbait nevypadalo. Je mi jasné, že vy to kvůli počtu kliknutí neděláte. Jen jsem si na to prostě vypěstoval alergii kvůli všem těm ostatním.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Honza

Díky za názor. Přiznám se, že mne to při psaní článku vůbec nenapadlo a děkuji za upozornění. Dám si na to příště pozor. Chtěl jsem tím jen říct, že ono řešení je hodně nečekané a málokdo jej uhodne. Nenapadlo mne, že to bude vypadat jako clickbait. Ještě jednou díky za upozornění.

Honza
Honza
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já vím, mně je to jasné, že to tak nebylo myšlené. Bohužel už mám podobné výrazy spojené právě s tímhle a potkat to kdekoliv mimo pár čestných výjimek, tak to prostě rovnou zavřu.
Jinak máte pravdu, je to obtížně uhádnutelné a přitom hezké. Jen to trochu zjednodušuje fakt, že když jsem si to chtěl zvětšit, abych se pořádně podíval, v adresním řádku byl i název obrázku – XMM-Newton_slew_tracks.jpg 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Honza

Aha, tak to nás nenapadlo. Dobrý tip do budoucna. 😀

Petr Hájek
Petr Hájek
7 let před

Nové informace ? Sem s nima ,že váháte !! 🙂

Zdenek
Zdenek
7 let před

Jsem na telefonu, kde je hodnoceni nedostupne, tak alespon touto formou davam 6*

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Zdenek

Díky moc za pochvalu! A třeba se dostanete i k PC, kde udělíte klasické hodnocení.

Miloš Hůla
Miloš Hůla
7 let před

Mně se přidánání článku typu upoutávka nelíbí. Preferuji hutný ucelený článek. Raději méně pořádných článku než vymýšlet nové formáty.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Miloš Hůla

Díky za názor, ale když se podíváte do diskuse, jste v menšině. Bohužel není nikdy možné se zavděčit všem. Přesto se budeme snažit tento typ článků nenasazovat často. Bude to spíše občasné osvěžení. 😉
Podle toho, co píšete, preferujete rozsáhlé články. O ty samozřejmě nepřijdete, budeme je vydávat stále jako hlavní články dne – vychází vždy po půlnoci. Kromě toho ale vydáváme i krátké články o menších tématech, kam právě patří i podobné odlehčené formáty. Na každého čtenáře funguje něco jiného a my bychom rádi zasáhli co nejširší spektrum. A kdo ví, třeba právě takovéhle články mohou ke krásám kosmonautiky přitáhnout nové zájemce – hlavně z řad mladých lidí. navíc se snažíme, aby i v takovýchto odlehčených článcích byly zajímavé informace, které něco dají i zkušenějším čtenářům.

pbpitko
pbpitko
5 let před

OK, sem tam môže byť !

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  pbpitko

Od doby vydání tohoto článku jsme vydali snad jen jeden podobný. Takže to rozhodně nebude hojný formát. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.