sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dubnová kosmoschůzka

Europa Orbiter Mission zdroj: colorado.edu

Vždy poslední středu v měsíci pořádá Kosmo Klub o.s. akci s názvem Kosmoschůzka, na níž můžete shlédnout a poslechnout si obvykle dvě až tři zajímavé přednášky z kosmonautiky a příbuzných oborů. Tentokrát vás čekají dvě témata. Prvním bude orbitální manévr zvaný gravitační prak a vše, co s ním souvisí. Druhá přednáška se bude věnovat vylaďování optimálních vlastností raketových nosičů a představení jednoduché simulace s okamžitým výstupem.

 

Dubnová Kosmoschůzka:

středa 26. dubna 2017 od 18:00 hodin,

restaurace Zorto, Nekázanka 6, 110 00 Praha,

vstup zdarma

 

zobrazit mapu

Tomáš Kocourek: Gravitační prak

Gravitační prak, též známý pod pojmem gravitační manévr, je u sond při přeletech Sluneční soustavou hojně využívaný. Nejznámější návštěvníci vzdálených planet, kteří ho využili, jsou Voyager, Cassini a New Horizons. Ale gravitační prak má význam i pro cestování vyššími rychlostmi. V přednášce bude vysvětlen princip tohoto jevu a možnosti jeho využití. Mimo jiné se dozvíte, proč ve vědeckofantastickém filmu „Pasažéři“ má pro hvězdolet letící poloviční rychlostí světla význam těsný průlet kolem rudého obra Arcturus.

Jak pomůže raketě start z podvěsu letadla? zdroj: wikimedia.org
Jak pomůže raketě start z podvěsu letadla?
zdroj: wikimedia.org

Jaroslav Kousal: Hrátky s nosiči

Optimalizace letu raketového nosiče není jednoduchá úloha. Nemaje ideální „orbitální kanón“, cesta ze Země k orbitální rychlosti zahrnuje nezanedbatelné ztráty díky gravitaci, odporu i řízení letu.
Jak se liší různé druhy ztrát podle velikosti raket nebo jejich tahu? Ve kterých fázích letu nastávají? Jaká je optimální trajektorie? Jak moc nosnosti pomůže start nosiče z podvěsu letadla?
Bude prezentována velmi jednoduchá a snadno upravitelná simulace s okamžitým výstupem.
Krátký příspěvek volně navazuje na starší přednášku „Malé rakety“.

Změna programu vyhrazena

Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek ([email protected]). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek – petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

Zdroje obrázků:
http://ccar.colorado.edu/asen5050/projects/projects_2015/Students/Stringer_Ben/phase1.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/Lockheed_TriStar_launches_Pegasus_with_Space_Technology_5.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ričrd
Ričrd
8 let před

Otázka na účastníky březnové Kosmoschůzky: Pořizoval někdo záznam? Na YouTube kanálu LLionTV záznam není a přednáška od Michala Poláka „Jak sestřelit družici“ je víc než zajímavá.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Ričrd

Doporučuji kontaktovat organizátory, ale většinou to bývá tak, že zveřejnění může chvíli trvat. Kameramani mají i jinou práci a tak se tyto volnočasové aktivity mohou odsunout na později. Ale nevím, zda tato přednáška byla či nebyla nahrávána.

Michal Václavík
8 let před
Odpověď  Ričrd

Záznam byl pořízen, bude uveřejněn na YouTube kanálu KosmoKlubu.

maro
maro
8 let před

Super.

Tibor
Tibor
8 let před

Ahoj. Jak hledam tak hledam ale stale nemuzu na webu najit excelovsky vypocet letovych parametru rakety na zaklade parametru konstrukce rakety, ktery byl ve druhe prezentaci na dubnove kosmoschuzce. Potreboval bych link. Diky

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.