sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Eutelsat

Společnost Eutelsat podepsala finanční balíček v hodnotě 975 milionů eur s francouzskou exportní úvěrovou agenturou, který má pomoci financovat 440 náhradních družic pro konstelaci širokopásmové sítě OneWeb na nízké oběžné dráze Země (LEO).

Space Systems

Společnost Space Systems oznámila smluvní dohodu se společností PickNik Robotics na podporu vývoje softwaru pro misi Fly Foundational Robotics (FFR) agentury NASA. FFR se zaměřuje na rozvoj schopností robotické manipulace na oběžné dráze.

The Exploration Company

Francouzsko-německá letecká společnost The Exploration Company dokončila simulované testy přistání na vodní hladině své lodi Nyx, modulární, opakovaně použitelné kosmické loďi určené k přepravě nákladu i posádky na nízkou oběžnou dráhu Země.

Orbex

Britská společnost Orbex, která se zabývá vyvojem nosných raket, oznámila, že podala návrh na nucenou správu poté, co selhalo několik pokusů o zachování financování společnosti.

SpaceX

Investoři a obchodníci ve vesmírném sektoru očekávají, že plánovaná primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti SpaceX v letošním roce vyvolá nárůst kapitálu v celém odvětví, ale ne bez rizika, že v budoucnu odvede pozornost investorů od ostatních společností.

Německé letecké a kosmické centrum

Bavorský ministerský předseda Markus Söder 4. února oznámil, že Německé letecké a kosmické centrum (DLR) obdrží 58 milionů eur na vybudování Centra pro řízení lidského výzkumu, které bude podporovat budoucí robotické a lidské výzkumné mise. Celkové náklady na zařízení činí 78 milionů eur a kromě bavorského financování DLR investuje 20 milionů eur ze svého institucionálního rozpočtu.

ULA

Vedoucí pracovníci společnosti United Launch Alliance uvedli, že odchod dlouholetého generálního ředitele Toryho Bruna měl na společnost dopad. Podle nich to však nezměnilo schopnost společnosti ULA plnit její hlavní úkol: zvyšovat rychlost startů nové rakety Vulcan.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Armáda posiluje – ráno Japonci, v neděli Američané

Dnes ráno ve 2:20 našeho času odstartovala japonská raketa H-IIA, která na oběžnou dráhu ve výšce 500 kilometrů vynesla armádní sledovací satelit IGS Radar-5. Kolem mise není k dispozici mnoho informací, ale spekuluje se o tom, že družice má sledovat přesuny severokorejských a čínských armádních jednotek. Japonská váda sice neupřesnila schopnosti satelitu, ale použití radaru naznačuje, že by mohl dosáhnout rozlišení 1 metr. Jedná se již o šestý japonský průzkumný satelit s radarem. Kromě toho Japonci disponují také optickými družicemi, které pořizují kvalitnější snímky,  ale jen za dobrých světelných a meteorologických podmínek. Mohlo by se zdát, že vypuštění aktuálního satelitu souvisí s událostmi na Korejském poloostrově, ale start této družice byl plánován již několik let dopředu. Zajímavou shodou okolností ale Japonci odstartovali jen pár desítek hodin před Američany. V neděli krátce po půlnoci totiž svou armádní družici vypustí i Spojené státy a v tomto článku můžete start sledovat živě.

Logo mise WGS 9.
Logo mise WGS 9.
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

V hlavní roli bude raketa Delta IV M+ (5,4), která má startovat z mysu Canaveral. Jejím nákladem bude armádní telekomunikační družice WGS-9, která se usadí na geostacionární dráze. Tento satelit má zajišťovat kvalitní spojení vojáků s řídícím střediskem. Ačkoliv se o WGS_9 hovoří jako o americké družici, skutečnost je mnohem složitější. Satelit totiž bude sloužit i armádám dalších států, které si zaplatily přenosovou kapacitu.Ostatně stačí se podívat na logo mise a objevíme v něm vlajky Kanady, Dánska, Nizozemí, Lucemburska a Nového Zélandu.

Satelit dokáže kromě pokrytí celého disku, na který „vidí“, zajistit i 19 nezávislých oblastí s vyšším pokrytím. 10 z nich pro pásmo Ka a 8 pro pásmo X. Díky moderním technologiím by WGS-9 měla poskytovat datový průtok až 11 gigabitů za sekundu.

Ke startu by mělo dojít v neděli v 0:44 našeho času, přičemž satelit by se měl oddělit od horního stupně cca. 42 minut po startu. K oddělení družice dojde na dráze 434 × 44 000 km, která je o 27° skloněna vůči rovníku. Apogeum leží níže, než bývalo u družic WGS zvykem (až 66 000 km). Souvisí to se snahou o úsporu paliva, které půjde využít pro zážeh, který stáhne horní stupeň z oblohy. Satelit pak svými motory upraví dráhu na geostacionární. Poslední, desátý satelit ze systému WGS by měl odstartovat na konci roku 2018.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/C7FeU_GV4AAwZYk.jpg:large
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/16182005/wgs9.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lukas
Lukas
8 let před

A je to tu.americky prezident znizil rozpocet nasa o 1mld dolarov

Jouzef
Jouzef
8 let před
Odpověď  Lukas

Zdroj?

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Jouzef

Trump lehce ubírá všem, jen silovým resortům přidá. Konkrétně NASA přichází o jedno procento. Takže nic hrozného.

asdf
asdf
8 let před
Odpověď  Spytihněv

NASA docela zapadá do Trumpovy vize „Make America great again“, proto se taky moc neobávám, že by její rozpočet nějak výrazně omezoval.

kastelan
kastelan
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Mno ja to ž tech anglickejch nástřelů rozpočtů pochopil tak že chce konečne oddělit meteorologii (NOAA) od NASA a že ta miliarda ja vlastně ta částka co dostávala NOAA, takže jde podstatě o přesun peněz z jedné kapsy do druhé…

MichaelM
MichaelM
8 let před

Doufám, že pan autor měl na mysli opravdu 11 gigabitů:

http://www.ulalaunch.com/uploads/docs/Mission_Booklets/DIV/div_wgs9_mob.pdf

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  MichaelM

Informace jsem čerpal z článku v odkazu.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tam je taky 11 gigabitů, tady je 11 megabitů, což by na dnešní družice bylo trochu málo.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vojta

Máte pravdu, díky za upozornění, opraveno.

Adam
Adam
8 let před

I s komentem bude?

To by se dalo za chvilku dělat na plný úvazek… člověk už pomalu nestíhá plánovat 🙂
Jen v tom trochu dělají bo*del ty odklady.

Jinak supr!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Adam

Tenhle start bude bez komentáře. Komentované starty poznáte podle nadpisu ŽIVĚ A ČESKY.

Vítek
Vítek
8 let před

Ten americký start Delta IV bude vlastně na náš čas až v neděli, že? Na spaceflightnow čtu „on Saturday evening window from 7:44 to 8:59 pm EDT“.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vítek

Máte pravdu, sypu si popel na hlavu. Tolik jsem se zabýval převody časů a nakonec mi uteklo datum. Jdu to opravit do článku. Díky za upozornění.

Vítek
Vítek
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Není zač, mě taky chvíli trvalo, než jsem to pochopil. Konkrétně mě mátl převod na GMT, kde se to právě láme půlnocí 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vítek

Já prostě ty převody nemám rád. Už tolikrát jsem v nich udělal chybu a čím víc si na ně dávám pozor, tím víc mi utíkají věci okolo.

Jakub
Jakub
8 let před
Odpověď  Vítek

Na převody času používám http://www.thetimezoneconverter.com/ jde tam nastavit všechny časové zóny co existují a přechod do nového dne to také zvládá.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jakub

Díky za tip, budu to používat.

Adam
Adam
8 let před

Toho rozdílu jak teď dělá ULA přenosy a co poslytuje za informace oproti 1–2 rokům zpět jsem si všiml jen já?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.