Americká sonda MESSENGER se do průzkumu Sluneční soustavy zapsala velmi výrazným písmem. S její pomocí jsme z oběžné dráhy prozkoumali planetu Merkur, která je k nám sice relativně blízko, ale vzhledem k blízkosti Slunce, jsme o ní věděli jen velmi málo. MESSENGER sice už svou mimořádně úspěšnou misi zakončil plánovaným nárazem na povrch planety, ale vědci stále zpracovávají data, která tato sonda naměřila. Nyní bylo možné představit globální mapu Merkuru, která ukazuje topografii. Stačí krátký pohled a hned uvidíte, kde se na nejmenší planetě Sluneční soustavy tyčí hory, jak formované jsou krátery a podobně.
Pokud máte zájem, je tu pro Vás připraven obrázek s rozlišením 2485 x 1393 obrazových bodů. Jeho tvůrci jej zároveň opatřili také názvoslovím jednotlivých útvarů. Když byste stáli spíše o čistou mapu bez popisků, můžete navštívit tuto stránku. Oblasti s vyšší „nadmořskou výškou“ mají na tomto obrázku barvu hnědou, žlutou a červenou, naopak „nížiny“ jsou vyznačeny modře až nachově.
Zdroje informací:
https://www.usgs.gov/
https://www.usgs.gov/
https://www.usgs.gov/
Zdroje obrázků:
http://procproto.cz/wp-content/uploads/merkur-messenger.jpg
https://prd-wret.s3-us-west-2.amazonaws.com/…/robinson_grid_nomen%20%281%29.png
Ve čtverci, který se nachází tři řady odshora a sedm sloupců zleva, je kráter Janáček. U něj vznikl zcela nový kráter s pracovním názvem MESSENGER 🙂