sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nová čínská stanice – už letos

Otázky okolo připravované čínské orbitální stanice Tiangong-2 se dočkaly odpovědí – alespoň některé. O tom, že se čínská stanice Tiangong-1 dočká nástupce se hovořilo již několik let, ale zatím pořád jsme pracovali s nejistými termíny a informacemi. Ani nyní nevíme všechno, ale na sepsání článku to stačí. Doufáme tedy, že pro Vás budou informace zajímavé. Pokud by Vás tedy zajímalo, kdy se můžeme těšit na start nové čínské stanice, kdy k ní zamíří první posádka, co se bude na stanici testovat, nebo jaké jsou plány do dalších let, pak je tento článek přesně pro Vás.

Co se termínu vypuštění týče, tam se hovoří nejdříve o červenci letošního roku, přičemž by se měla použít raketa Čchang-čeng 2F. Přesný termín startu zatím neznáme a je docela pravděpodobné, že bude záviset na výsledcích posledních zkoušek. Nicméně třetí čtvrtletí letošního roku (tedy od července do září) je docela pravděpodobné. Tiangong-2 (Nebeský palác 2) bude v první fázi neobývaný, ale ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku (od října do prosince) by k němu měla vyrazit pilotovaná kosmická loď Šenčou-11 – také na raketě Čchang-čeng 2F.

Příprava lodi Šenčou-11
Příprava lodi Šenčou-11
Zdroj: https://i.imgur.com

Podle dostupných informací by měli na její palubě být dva tajkonauti a oba by měli být muži. Na Tiangong-1 letěla nepilotovaná Šenčou-8 (31.10.2011) a pilotované Šenčou-9 (29.6.2012) a Šenčou-10  (26.6.2013). Na palubě obou pilotovaných lodí byli tři lidé a pokaždé letěla žena – nejprve Liou Jang a při druhé misi  Wang Ja-pching. Tajkonauti, kteří poletí na tuto misi již byli vybráni a jsou v plném tréninku, nicméně jejich totožnost je zatím neznámá.

Pro Čínu bude vypuštění „božské lodi“ číslo 11 znamenat první pilotovaný start po více než třech a půl letech. Posádka následně obydlí novou stanici a dočasně zde bude pobývat a provádět vědecké experimenty. Hovoří se třeba o detektoru gama záblesků z hlubokého vesmíru. Na vývoji detektoru se podílel tým čínských, švýcarských a polských vědců. Podle některých spekulací by mohlo snížení počtu pasažéru v Šenčou znamenat, že Čína bude chtít o něco prodloužit pobyt tajkonautů na stanici, což nepřímo potvrdila i kosmická agentura, která hovoří o „středně dlouhém pobytu“. Mise „devítky“ a „desítky“ trvaly jen okolo dvou týdnů.

Detail stanice Tiangong-2
Detail stanice Tiangong-2
Zdroj: https://i.imgur.com

Tím hlavním, k čemu má Tiangong-2 sloužit jsou ale není pilotovaný let Šenčou-11. Na první polovinu roku 2017 je plánován start automatické, tedy nepilotované, lodi Tiančou (Nebeská loď). Ta má být na první pohled velmi podobná stanici Tiangong-2. Už v době, kdy na oběžné dráze kroužil Tiangong-1 se říkalo, že tato stanice poslouží jako základ pro stavbu příští zásobovací lodi.

Ve své době se dokonce ozývaly některé radikální hlasy, podle kterých se Tiangong-1 neměl označovat jako plnohodnotná kosmická stanice, ale pouze jako testovací exemplář nové lodi. Jelikož je Tiangong-2 postaven na velmi podobném základě jako „jednička“, mělo by na oběžné dráze vzniknout soulodí složené ze dvou velmi podobných kusů. Podle informací portálu spaceflightnow.com by měla Tiančou-1 startovat na nově vyvíjené raketě Čchang-čeng 7 z nového kosmodromu Wenčang na ostrově Hainan.

Plánované setkání na oběžné dráze - Tiangong 2 a Tiančou 1
Plánované setkání na oběžné dráze – Tiangong 2 a Tiančou 1
Zdroj: https://i.imgur.com

Ještě před zveřejněním nových informací kolovalo po internetu mnoho spekulací a nepravd – stejně jako je tomu vždy, když chybí oficiální zprávy. Na internetu se tak objevily třeba informace o tom, že Tiangong-2 bude vážit 20 tun, že ji vynese nově vyvíjená raketa Čhang-čeng 5, nebo že Šenčou-11 přiletí k sestavě Tiangong-2 a Tiančou-1. Nic z toho, co je uvedeno v tomto odstavci nakonec podle nových informací nebude pravda.

Teoretická podoba budoucí čínské orbitální stanice.
Teoretická podoba budoucí čínské orbitální stanice.
Zdroj: https://i.imgur.com

Od spekulací ale zpět k faktům.  Ačkoliv se to možná nezdá, bude start Tiančou-1 a její spojení s Tiangong-2 velmi důležitým krokem vpřed. Tiančou bude testovat například postupy doplňování paliva na stanici, její zásobování a mnohé další technologie, které jsou nutné pro stavbu budoucí větší stanice. Ta už by měla být vícemodulová a umožňovat delší pobyty, létat by k ní měly pilotované lodě Šenčou a zásobovací Tiančou, které pojmou více nákladu. Abychom si pomohli příkladem z historie – zatímco jednomodulové Tiangong 1 a 2 bychom mohli přirovnat k prvním verzím stanic Saljut, budoucí stanice by mohla být skládána z menších modulů, čímž by se svým stylem podobala třeba stanici MIR.

Tato skládaná stanice zatím ještě nemá své jméno, ale je pravděpodobné, že se nebude jednat o Tiangong-3, Čína spíše zvolí nový název. Termín startu prvního modulu zatím neznáme, ale hovoří se o letech 2020 – 2023. Podle dosavadních informací by měla být tvořena třemi moduly, přičemž každý by vážil 20 tun a na oběžnou dráhu se mají dostat díky raketě Čchang čeng 5.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://www.kosmo.cz/
http://www.kosmo.cz/
http://spaceflightnow.com/
http://www.chinadailyasia.com/
http://www.cmse.gov.cn/

Zdroje obrázků:
https://i.imgur.com/LeKagLt.jpg
https://i.imgur.com/UcDBVy6.jpg
https://i.imgur.com/ZPhXUoX.jpg
https://i.imgur.com/XZIRIlh.jpg
https://i.imgur.com/43t6rKD.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ptpc
ptpc
8 let před

Super článok!!!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  ptpc

Díky moc.

Miroslav Uhlíř
Miroslav Uhlíř
8 let před

Výborný článek. Spolupráce Číny s ESA nebo s NASA se nechystá? Dokázal bych si klidně představit, že by jeden z modulů ISS byl čínský. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Miroslav Uhlíř

Čína se orientuje spíše na spolupráci s Evropou. Něco se možná rýsuje, uvidíme, co z toho nakonec bude.

Daniel Bozner
Daniel Bozner
8 let před
Odpověď  Miroslav Uhlíř

Také se divím že radši nezvolí tu spolupráci.

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
8 let před

USA zakázali svojim vedcom pomahat Čine akokoĺvek vo vesmírnom programe takže s NASA ťažko. Je to pre nich konkurencia.
ESA možno nejakè pristroje na sondy a Rusko už asi pomohlo dost 🙂

Miroslav Uhlíř
Miroslav Uhlíř
8 let před
Odpověď  Andrej Vrbenský

Je to hlavně z politických důvodů a nebo se bojí třeba průmyslové špionáže?

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
8 let před
Odpověď  Miroslav Uhlíř

Určite oboje.

Evžen111
Evžen111
8 let před

výborný článek! díky, informace o tom co se děje za Velkou zdí jsou vždy sypané po troškách. No jo, kdysi tajnůstkařil bývalý SSSR, nyní to opakují Číňané, k když pro mne osobně je tajnůstkaření nepochopitelné.

Ovšem třeba je za tím ono čínské kopírování úplně všeho, zkopírovali Sojuzy, i když je trochu upravili, to se popřít nedá, tak po rusech kopírují i to utajování všeho druhu….
Pěkný den všem
E

Daniel Bozner
Daniel Bozner
8 let před
Odpověď  Evžen111

Asi tak nějak to bude.

maro
maro
8 let před
Odpověď  Evžen111

Všichni jsou tajnůstkáři. Prostě řeknou, že jsou to vojenské mise a šmitec.
Ten patvar „tajkonaut“ je ale fakt strašný.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  maro

jak jinak jim chcete říkat. Dříve jsme používali tchajkonauti, ale tajkonauti se mi zdají lepší.

maro
maro
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jedním jediným slovem. Klidně ať je to třeba vesmírnaut. Ale tohle je fakt na hlavu. Jediné povolání na světě, kde se do názvu zamontovává i národnost toho člověka. Fakt byste napsali, že Sigmund Jähn byl Weltraumfahrer?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  maro

Zase na druhou stranu je výhoda, že pokud se ono slovo vyskytuje v textu často, je možné jej nahradit jeho ekvivalentem astronaut/kosmonaut, jen u tajkonautů se to aplikovat nedá. Myslím, že je to takto dáno historicky a není potřeba na tom nic měnit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.