sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

AAC Clyde Space

Evropská kosmická agentura udělila společnosti AAC Clyde Space kontrakt v hodnotě 10,9 milionu eur (12,6 milionu dolarů) na dokončení vývoje a demonstrace družice VHF Data Exchange System (VDES) pro program Inflecion pro zvyšování povědomí o námořní oblasti.

LeoLabs

Společnost LeoLabs 10. června oznámila, že v indicko-pacifické oblasti nasadila mobilní radar pro sledování vesmíru, který se používá k monitorování čínských družic a dalších kosmických zařízení.

Applied Atomics

Britský startup Applied Atomics získal předběžné financování ve výši 4 milionů dolarů a etabloval se v USA. Snaží se tak vybojovat pozici na trhu s mobilitou kosmických zařízení, což je sektor, který přitahuje zájem vojenských zákazníků hledajících družice s vysokou mírou obratnosti.

Spire Global

Poskytovatel družicových dat Spire Global navázal partnerství s jedním z největších německých obranných dodavatelů na vývoji vesmírných systémů varování před raketami a detekce hypersonických hrozeb.

U.S. Space Force

Poslanci Sněmovny reprezentantů odhalili návrh zákona o výdajích na obranu ve výši 1,07 bilionu dolarů na fiskální rok 2027, který by americkým vesmírným silám poskytl 55,5 miliardy dolarů a nezahrnuje miliardy dolarů na dodatečné financování obrany

Isar Aerospace

Evropská společnost Isar Aerospace, která se zabývá kosmickou technikou, získala 270 milionů eur (312 milionů dolarů) na podporu své globální expanze v rámci příprav na další pokus o start.

Iceye

Finská společnost Iceye, která vyvíjí a provozuje radarové zobrazovací družice, oznámila kolo financování v hodnotě přesahující 1 miliardu eur (1,16 miliardy dolarů), což oceňuje hodnotu společnosti na více než 10 miliard eur.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVÁNO: Vypuštění navigační družice GPS

V tom všem spěchu okolo včerejšího průletu sondy New Horizons v blízkosti trpasličí planety Pluto je potřeba nezapomínat na další události. Dnes v 17:38 středoevropského letního času by totiž z floridského kosmodromu měla odstartovat raketa Atlas V. Ta má dopravit na oběžnou dráhu americký navigační satelit pro systém GPS. Celý název družice je GPS 2F-10, což znamená, že jde o desátý exemplář z vývojové řady 2F, u které se počítá ještě se dvěma starty – letos v září a příští rok v lednu. V tomto článku jste měli možnost celý start sledovat živě. Nyní jsme okno s přenosem nahradili záznamem celého startu.

Pokud se těšíte na nové fotky z New Horizons, mohu Vás nalákat – ve 21:00 začne na NASA TV tisková konference, na které se zřejmě dočkáme zveřejnění snímků – ty Vám pak přetransformujeme do článku, který bychom rádi vydali po půlnoci.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…766e5baca50b93b26fdaa25aa3bc973d&oe=56138AFE

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Hombre
Hombre
10 let před

Druhý stupeň jakoby vůbec nehořel °O°

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Hombre

To se u kyslíkovodíkových motorů na horních stupních občas může zdát. 😉 Raketa podle dosavadních zpráv pracovala správně.

gg
gg
10 let před
Odpověď  Hombre

Kyslíkovodíkový plamen sám o sobě není moc dobře vidět, navíc celé hoření probíhá uvnitř – za absence okolní atmosféry nemohou výtokové plyny (s přebytkem paliva) dokončit hoření vně motoru (což je důvod, proč první stupně mají více viditelný plamen).

Petr Kasan
Petr Kasan
10 let před
Odpověď  gg

Díky – vám oběma – za vysvětlení. Uvedomil jsem si, proč mi to přišlo divné: u druhého stupně Falconu sice taky není vidět plamen, ale tryska se rozžhaví do oranžova.

gg
gg
10 let před
Odpověď  Petr Kasan

Tak to by u Centauru znamenalo selhání motoru, protože zvonová tryska jeho motoru je chlazená regenerativně, nikoli radiativně. 🙂

Flash
Flash
10 let před

Flash Player již léta je nejděravějším software, takže ho používá tak leda sebevrah (hlavně na počítači odkud se realizují i bankovní transakce, či jsou na něm uložena citlivá data)

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Flash

Jakou to má souvislost s tématem příspěvku?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.