Aby mohla jednou nová americká superraketa zaburácet v plné síle, je potřeba už nyní udělat mnoho příprav, zkoušek a měření. Amerika se připravuje na svou novou éru průzkumu vesmíru, jejíž vlajkovou lodí bude raketa SLS a loď Orion. Jenže člověk se může v tom velkém množství jednotlivých testů ztratit a proto je čas od času potřeba udělat rekapitulaci posledních týdnů a třeba ve videu shrnout dosažené pokroky. Poslední dobou se zkoušky zaměřovaly hlavně na pohonný systém a proto NASA pojmenovala souhrnné video z posledních týdnů „Ready to rumble“, což můžeme přeložit jako „Připraveni na rámus“, nebo volněji „To bude rachot“. Pokud máte tři minuty volného času a chcete si prohlédnout pokroky v přípravě nové techniky, je pro Vás aktuální video jako stvořené.
Zdroje obrázků:
http://www.sitemason.com/files/ctaCL6/Fig3_SLS.jpg/main.jpg
Myslím, že ten překlad asi nebude to pravé ořechové. 😉 Třebas Merriam-Webster definuje „rumble“ mj. jako „to travel with a low reverberating sound „*. Je to taková pěkná slovní hříčka.
Ehm, ukouslo to zobáčky – byl k tomu ukázkový citát „wagons rumbled into town“.
Je pravda, že ne vše se dá přeložit snadno a jednoznačně. Tohle budiž krásným příkladem:-)
SLS, Orion to mají být Průkopníci. Video pěkné, ale nějak mi tam chybí zmínka o eropském přínosu spočívajícím v modulu MPCV. Nevíte co je v této záležitosti nového?
Nněco jsem našel na:
http://www.space-airbusds.com/en/programmes/mpcv-esm-v15.html
Evropský modul je tam označován jako MPCV – ESM (multipurpose crew vehicle – european service module ) a že let má být v roce 2017. Toť vše.
Evropa má lehký skluz v přípravě servisního modulu. Ale snad to nebude nic extrémního.
Při tom testu solid boosteru nakonec, nebojí se kluci z Nasa, že změní rychlost rotace země? :)))))