sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přelet nad sněhovou bouří

V České republice se po mnoha holých týdnech vrátil sníh. Ovšem tento poprašek se nedá srovnat s tím, čemu v posledních dnech čelí východní pobřeží Spojených států, kde byl běžný chod do značné míry omezen přívaly sněhu. Ačkoliv se nejhorší obavy nakonec nenaplnily, přesto se hlavně život v New Yorku výrazně proměnil. Stav ohrožení vyhlásily státy Connecticut, New Jersey, Rhode Island, New York, Massachusetts a New Hampshire. Astronaut Terry Virts využil 28. ledna toho, že ISS přelétala právě nad východním pobřežím a nafotil časosběrný dokument, který zachycuje podmínky od Washingtonu D.C., přes Baltimore, New York až k Bostonu.

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/…511791959232370206_o.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Steve
Steve
10 let před

Pěkný pohled seshora. Docela by mě zajímalo, rotace planety je silově nezávislá od pohybu orbitální stanice ISS ? Jinými slovy může ISS kolem planety krožit libovolným směrem nebo rotace Země stanici nějak ovlivňuje, že jí táhne sebou ve směru rotace ? Děkuji za případnou odpověď.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Steve

Hezký den,
asi jsem úplně nepochopil dotaz, takže se omlouvám, pokud odpovím na něco jiného. Oběžná dráha ISS je dána několika parametry přičemž nejdůležitější je její výška (cca 400 km nad Zemí), z čehož vychází oběžná doba cca. 92 minut. Druhým nejdůležitějším faktorem je sklon dráhy vůči rovníku. Ten je u ISS necelých 53°. ISS obíhá od západu na východ – to je kvůli tomu, aby startující rakety využily rotace Země a nemusely tolik pracovat. Díky těmto základním orbitálním parametrům vychází dráha ISS, která, pokud by se promítla na plošnou mapu světa, tak by připomínala překrývající se sinusoidy (např. zde – http://iss.jaxa.jp/kibo/images/experiment/pict/smiles/smiles_e11.jpg nebo zde http://astrobob.areavoices.com/files/2013/10/ISS_Path-400×199.jpg).
Parametry oběžné dráhy jsou jasně dané od vypuštění prvního modulu. Změnit by jistě šly, ale bylo by na to potřeba ohromné množství paliva, přičemž stanice takové zásoby nemá – manévry by se musely proto provádět postupně a palivo pravidelně doplňovat, takže celkově by to bylo velmi náročné.

Aleš
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dobrý den,
Steve měl na mysli pravděpodobně něco jako stator a rotor v elektromotoru, přičemž ta ovlivňující síla by mohla být třeba gravitace, nebo magnetické pole Země?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.