sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Deník astronautky, Návod na obléknutí skafandru

úvodní obrázek

Startu nové posádky k ISS se dočkáme už za týden. Toto období před startem je časem pro mnohé přípravy organismu kosmonautů na stav beztíže a závěrečné testy jejich skafandrů Sokol. A právě o těchto ruských skafandrech, které se používají během startu a přistání lodě Sojuz, bude pojednávat dnešní krátký článek. Konkrétně se zaměříme na jeho oblékání. Pomocí fotografií a doprovodného popisu vám italská astronautka Samantha Cristoforetti krok za krokem popíše, jak se takový skafandr obléká. Není to totiž úplně jednoduchá záležitost.


Pondělí 17. února 2014

„Mnohokrát mi byla položena otázka, jak se obléká Sokol. Pochopitelně, když vidíte všechny ty zipy, není úplně zřejmé, kde je vlastně vstup. Takže tady to je: fotografický návod krok za krokem na oblékání skafandru. V popisku pod každým obrázkem naleznete vysvětlení.“

Takto vypadají skafandry Sokol, když jsou "prázdné" a připravené k obléknutí. Jak můžete vidět, celá přední část trupu je otevřená a právě tudy se skafandr obléká.
Takto vypadají skafandry Sokol, když jsou „prázdné“ a připravené k obléknutí. Jak můžete vidět, celá přední část trupu je otevřená a právě tudy se skafandr obléká.
Zdroj: https://plus.google.com/
Nejdříve vklouznete nohama do otvoru v trupu a obléčete si spodní část skafandru.
Nejdříve vklouznete nohama do otvoru v trupu a oblečete si spodní část skafandru.
Zdroj: https://plus.google.com/
Potom provléknete ruce skrz rukávy.
Potom provléknete ruce skrz rukávy.
Zdroj: https://plus.google.com/
Nyní přichází ta složitá část - dostat hlavu skrz krční kruh. Během mého výcviku jsem byla dost zhýčkaná, protože skafandry Sokol, které jsem používala byly vždy na mou velikost trochu velké, což dělalo tento manévr mnohem jednodušší. Když jsem si minulý týden oblékala můj na míru vyrobený skafandr, musela jsem se snažit mnohem více. Musíte se ujistit, že zadní část skafandru je tak napnutá, jak je to jen možné, a potom musíte skrčit hlavu zatímco taháte krční kruh dopředu. Napoprvé docela složité, ale po troše cviku to zas tak těžké není.
Nyní přichází ta složitá část – dostat hlavu skrz krční kruh. Během mého výcviku jsem byla dost zhýčkaná, protože skafandry Sokol, které jsem používala, byly vždy na mou velikost trochu velké, což dělalo tento manévr mnohem jednodušší. Když jsem si minulý týden oblékala můj na míru vyrobený skafandr, musela jsem se snažit mnohem více. Musíte se ujistit, že zadní část skafandru je tak napnutá, jak je to jen možné, a potom musíte skrčit hlavu, zatímco taháte krční kruh dopředu. Napoprvé docela složité, ale po troše cviku to zas tak těžké není.
Zdroj: https://plus.google.com/
Po protlačení hlavy skrze krční kruh je stav takovýto. Pořád máte přední část kompletně otevřenou a vnitřní membrána je rozpuštěná.
Po protlačení hlavy skrze krční kruh je stav takovýto. Pořád máte přední část kompletně otevřenou a vnitřní membrána je rozpuštěná.
Zdroj: https://plus.google.com/
Potom, jakmile si na hlavu nasadíte svou rádiovou náhlavní soupravu, prostrčíte kabel skrz krční kruh a připojíte je na vnitřní straně skafandru.
Potom, jakmile si na hlavu nasadíte svou rádiovou náhlavní soupravu, prostrčíte kabel skrz krční kruh a připojíte je na vnitřní straně skafandru.
Zdroj: https://plus.google.com/
Dále pečlivě složíte vnitřní membránu skafandru a kolem vytvořeného skladu velmi těsně omotáte dvě gumičky.
Dále pečlivě složíte vnitřní membránu skafandru a kolem vytvořeného skladu velmi těsně omotáte dvě gumičky.
Zdroj: https://plus.google.com/
Zavřete břišní část skafandru.
Zavřete břišní část skafandru.
Zdroj: https://plus.google.com/
Nakonec zapnete zip v horní části.
Nakonec zapnete zip v horní části.
Zdroj: https://plus.google.com/
A máte hotovo! Pokud je teplo, můžete připojit ventilační trubici k přenosnému ventilátoru, abyste se udrželi v chladu předtím, než se připojíte k ventilačnímu systému Sojuzu (nebo mnohem častěji, k simulátoru Sojuzu).
A máte hotovo! Pokud je teplo, můžete připojit ventilační trubici k přenosnému ventilátoru, abyste se udrželi v chladu předtím, než se připojíte k ventilačnímu systému Sojuzu (nebo mnohem častěji, k simulátoru Sojuzu).
Zdroj: https://plus.google.com/

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 1

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Keldor
Keldor
10 let před

Je někde detailní popis skafandru sokol ideálně v češtině?
Zajímalo by mě před čím vším dokáže ochránit.

Michal
Michal
10 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Ale pro nouzové výstupy se může Sokol použít, nebo i v tom film Gravity kecal? 🙂
V této souvislosti si vybavuji jakýsi starý sovětský film o kosmonautech, který jsem viděl ještě jako dítě, ve kterém také přecházeli z jednoho Sojuzu do druhého v těchto skafandrech…

Ondřej Šamárek
Editor
10 let před
Odpověď  Michal

To by musela být totální nouze, nebo spíše zoufalství. Sokol nemá ochranu proti mikrometeorům, žádnou ochranu zraku, pro jakoukoli větší fyzickou aktivitu, kterou výstup do prostoru rozhodně je, nedostatečné chlazení (je použit pouze vzduch) a žádný autonomní systém udržení životních podmínek. Nemá zdvojené konektory, které by umožnily přepojení na další systém v podmínkách vakua. Ten film, „Návrat z kosmu“, je chvílemi hodně odvážný.
To, co předváděla Sandra Bullock v Gravity, je podle mého názoru nesmysl. Sokol je opravdu koncipovaný jako záchranný prostředek při dehermetizaci lodi, nic více.

Michal
Michal
10 let před
Odpověď  Michal

Díky moc za vysvětlení a za připomenutí názvu toho filmu 🙂 Skafandry mě vždycky fascinovali, je to úžasné technické dílo, které musí spolehlivě pracovat v extrémních podmínkách. Proto bych byl vděčný, kdyby se někdy na kosmonautix objevil také článek věnovaný tomuto oboru, nebo alespoň nějaké zajímavé odkazy na weby které se skafandry kosmických mocností zabývají.

David
David
9 let před
Odpověď  Michal

Ruský skafandr ve filmu Gravity ale není normální Sokol. Je to jakýsi zřejmě nereálný hybrid s tělem ze Sokolu a oddělitelnou přílbou ze skafandru Orlan – proto vypadá alespoň částečně jako vhodný pro výstup do volného prostoru. Už si nepamatuji, jak byla řešena ventilace, tuším hadicí…

http://whirledaffairs.com/wp-content/uploads/2013/11/gravity-movie-review-sandra-bullock-suit1.jpg
http://www.spiegel.de/fotostrecke/photo-gallery-gravity-and-real-space-travel-fotostrecke-102902.html

fretka323
fretka323
10 let před
Odpověď  Keldor

Dovolil jsem di přeložit jednu infografiku.
http://i.imgur.com/B41EX3a.gif
Bohužel, nikde jsem nenašel to to co zajímá nejvíce – jak konkrétně je vlastně kosmonaut uvnitř oddělený od případného vakua. Kdyby mi to někdo uměl jednoduše vysvětlit, byl bych rád. Nejde mi prostě do hlavy, kam se poděla ta vnitřní membrána, kterou si Saamantha na jednom snímku omotává gumičkou a na dalším už nikde nejde vidět + jak tenhle systém v případě nouze udrží tlak?

fretka323
fretka323
10 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Takže skafandr si udrží tlak, jen tím, že ona membrána je poskládaná? Čekal jsem nějaký složitý mechanismus na vzduchotěsné uzavření, nenapadlo mě že to jde i takhle 😀 Ale furt přemýšlím, jestli když se skafandr ve vakuu „nafoukne“ tak jestli to nerozmotá tu membránu.

Wopat
Wopat
10 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Očividně nerozmotá, když jim to funguje 🙂 Myslím si, že tam hraje roli vnější vrstva skafandru, která udrží tlak vzduchu uvnitř, který na poskládanou membránu tlačí, a tak se membrána má do čeho opřít a nerozmotá se. To je ale jen můj osobní názor.

Keldor
Keldor
10 let před

Podle popisu na viky sem pochopil že nechrání proti požáru.To my přijde jako poněkud krátkozraké, chrání proti nehodě kterou už sověti zažily ale neposkytuje ochranu proti jiným ohrožením konkretně mě teď napadá požár.

Ričrd
Ričrd
10 let před
Odpověď  Keldor

Že by sourozenec od Superrapita? Tolik hrubek v pár větách…

Jirka
Jirka
10 let před

Ještě mi tam chyběla zmínka o tom, „jak to dělaj kosmonauti?“ Mají ve skafandru pleny?

Ondřej Šamárek
Editor
10 let před
Odpověď  Jirka

Ano, pleny v Sokolech KV-2 používány jsou. Ale není to až tak úplně třeba, ti drsnější Rusové před startem praktikují (nebo alespoň v minulosti aplikovali) klystýr a po navedení na orbit se zprovozňuje toaleta v orbitální sekci. Navíc k příletu na stanici při nynějších procedurách zbývá pouze 6 hodin. To už se při troše úsilí vydržet dá.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.