14. a 16. června technici provedli jeden z posledních kroků v rámci sestavování Nancy Grace Roman Space Telescope, když k observatoři připojili její fotovoltaické panely, přesněji řečeno Solar Array Sun Shield (sluneční štít fotovoltaických článků). Tato konstrukce totiž nebude jen vyrábět elektřinu, ale zároveň bude teleskop stínit, aby mohl provádět svá pozorování a udržel své přístroje v chladu.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
„V současné době je observatoř ze zhruba 90 % dokončena,“ zmínil Jack Marshall, vedoucí zodpovědný za sluneční štít z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu a dodal: „Potřebujeme už jen spojit dvě velké sestavy a poté protáhneme observatoř sérií zkoušek. Momentálně jsme na cestě k tomu, abychom odstartovali o několik měsíců dříve, než je aktuálně slíbený termín ne později než v květnu 2027.“ Týmy nyní pracují s možností startu už na podzim 2026. Sluneční štít fotovoltaických článků se skládá ze šesti panelů, z nichž každý je pokryt fotovoltaickými články. Dva centrální panely zůstanou připojeny k vnější válcovité sestavě, tedy vnější konstrukci obsevatoře, zatímco zbylé čtyři se vyklopí až po dosažení kosmického prostoru. Po svém vyklopení budou zarovnány s pevně připojenými panely.
Panely budou po celou misi otočeny ke Slunci, aby poskytovaly stálé dodávky elektrické energie elektronice observatoře. Tato orientace také zastíní většinu teleskopu a pomůže udržet přístroje v chladu, což je pro infračervenou observatoř klíčové. Jelikož se infračervené záření dá detekovat jako teplo, přebytečné teplo z vlastních částí teleskopu by mohlo saturovat detektory a v podstatě oslepit observatoř. „Nyní, když byly panely připojeny, je vnější část Nancy Grace Roman Space Telescope kompletní,“ zmínil Aaron Vigil, strojní inženýr pracující na těchto panelech. V dalším kroku technici otestují vyklopení panelů a výklopného krytu apertury. Tým také otestuje centrální část observatoře, vyhodnotí chování elektroniky a provede tepelně-vakuové zkoušky. Cílem je prověřit, že teleskop bude v drsném kosmickém prostředí fungovat podle plánu. Díky těmto činnostem je stále možné, že by v listopadu mohlo dojít ke spojení vnitřního a vnějšího segmentu observatoře. Tím pádem by byl do konce roku teleskop kompletní a mohl by podstoupit předstartovní testy.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/sass-1.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/sass-2.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/sass-3.jpg