sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Budoucnost provozu subdomény přednášky na serveru kosmonautix.cz

Vážení čtenáři a vlastně i diváci, kteří čtete či sledujete tuto subdoménu serveru kosmonautix.cz. Od startu uběhlo už 14 dní a proto by stálo za to se s vámi podělit o několik informací k dalšímu provozu. Chtěl bych zde probrat zveřejněné přednášky, v krátkosti zmínit témata, které jsem vám za tuto dobu zvládl nabídnout, probrat i současnost a zmínit i několik slov o budoucnosti.

Za uplynulých 14 dní bylo na tomto serveru zveřejněno celkem 13 záznamů přednášek. Snažil jsem tak představit vám poměrně široký záběr, který se skrývá pod prostým slovem kosmonautika. Podívali jsme se na počátky raketové techniky na začátku 20. století, pokračovalo se prvními živými tvory ve vesmíru, poslechli jsme si o počátcích průzkumu našeho Měsíce a v několika přednáškách jsme zmínili i průzkum planet naší sluneční soustavy či lety ke hvězdám. Rozhodně jsme přitom nezapomínali i na žhavou současnost, kterou má asi řada z vás spojenou s firmou SpaceX a pokusili jsme se nahlédnout i do budoucnosti.

Nejčastějšími přednášejícími byli Tomáš Přibyl s celkem 4 přednáškami a Petr Tomek, který se zde objevil dvakrát. V žádném případě to však nenaznačuje, že bych tu chtěl některé popularizátory představovat častěji než jiné. Spíše jde o fakt, že někteří z přednášejících se věnují kosmonautice už dlouhý čas a jejich přednášky jsou častěji zaznamenávány, či přednáší o širším okruhu témat, logicky je tedy možno v jejich v případě možnost většího výběru. Pokud je zde tedy publikována přednáška, vězte, že u většiny přednášejících jde jen o špičku ledovce a nic vám nebrání pokusit se vyhledat další záznamy dotyčného popularizátora. Na tomto místě bych připomenul osobu profesora Petra Kulhánka, který často přednáší spíše o tématech z oboru astronomie, kosmologie, obecné či speciální relativitě a zveřejněný záznam jeho přednášky je tak spíše jen návštěvou v kosmonautice, než pravidelným zastavením.

Na počátku serveru jsem se také snažil uveřejnit některé záznamy a dělal jsem to častěji, než bude do budoucna na tomto serveru zvykem. Cílem bylo, abyste tu měli pestrý výběr témat a mohli tak snadněji vydržet čekat na další záznam přednášky. Do budoucna bych tento formát rád změnil, přednášky zde budou uveřejňovány v pondělí, další bych vám nabídl ve středu a třetí a poslední přednáška bude vydána vždy v sobotu. Doufám, že tím získáte více času a budete mít čas zhlédnout již vydané záznamy. Zároveň bych do budoucna chtěl, pokud to půjde, věnovat přednášky jeden týden jednomu tématu. Přednášky by měly být nějakým způsobem spojené a to nejen tématem kosmonautiky, ale kupříkladu se bude jednat o program Apollo, či výzkum Měsíce. Také bych se pokusil, pokud to půjde, nabídnout vám pod přednáškou i nějaký bonus. Ne vždy totiž všechny pořady o kosmonautice splňují tu základní podmínku, že se jedná o audiovizuální záznam přednášky. Někdy jde opravdu jen o televizní debatu, může jít o dokument či pouze audio záznam přednášky a vy byste tak neměli možnost se k nim v záznamech přednášek dostat. Již jsem se o to jednou pokusil a osobně doufám, že se vám bonus líbil.

Naše subdoména nabízí i představení budoucích přednášek. Neberte to prosím jako úplný výčet přednášek, které se budou na území ČR konat. Jedná se pouze o seznam, o který se s námi přednášející podělili a rádi by vás tak na tyto přednášky pozvali. Pokud samozřejmě víte, že se nějaká veřejná přednáška bude konat, neváhejte mě kontaktovat na mém emailu, rád tuto přednášku do seznamu doplním. Může se také stát, že v publikovaných záznamech najdete přednášku, která je tu zároveň nabízena jako budoucí. V žádném případě to není protimluv, či snaha odradit vás od návštěvy této přednášky osobně. Berte to prosím jako pozvánku. Osobně jsem kupříkladu viděl několik záznamů přednášek o historii SpaceX, ovšem jakmile jsem získal možnost navštívit jednu osobně, neváhal jsem. Osobní účast vám totiž zajistí něco navíc, možnost se zeptat na něco, co vás zajímá. Druhý rozdíl oproti zhlédnutí záznamu je ten, že záznam je vždy staršího data. Markantní je to právě u SpaceX, kde se často situace mění každý měsíc a dobrý přednášející neusíná na vavřínech a připravenou přednášku vždy aktualizuje tak, aby mluvil o tom, jak je to dnes, a ne jak si to kdysi připravil v powerpointu před 2 lety.

Může se též vyskytnout situace, kdy bude nějaká přednáška streamovaná živě na internetu. Neváhejte se o ni podělit, rád ji přidám do odkazu, anebo můžeme v takovém případě vydat krátký aktuální článek, který by na onen chystaný stream upozornil. Vím kupříkladu, že takovéto streamy jsou vysílány při zvláštních příležitostech z hvězdárny a planetária v Brně. Příkladem je již vydané přistání sondy Phillae na kometě. Jednou živě přednášel i Dušan Majer o SpaceX, a takovýchto příležitostí může být řada a je jen na vás, jestli se o ně podělíte s ostatními.

Zkrátka a dobře, toto by měla být subdoména vaše a pro vás. Taková, jakou ji budete chtít mít. Rozhodně uvítám vaše komentáře s nápady, poznatky i kritiku, kterým oblastem bych se měl věnovat více.

 

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.