sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Spojené síly antén sítě DSN naslouchaly Voyageru 1

Jet Propulsion Laboratory minulý týden na sociální síti X informovala, že 20. dubna došlo k zajímavé události. Všechny antény, které jsou umístěny na stanici sítě DSN (Deep Space Network) u Madridu, byly otočené stejným směrem a společně zachytávaly signál ze sondy Voyager 1. Šlo tehdy o čekání na zachycení signálu ze sondy, který měl potvrdit, zda byla oprava softwaru pro odesílání telemetrických dat úspěšná. Dnes již víme, že byla, ale celá událost je zajímavá ještě z jednoho pohledu a tím je právě spojení sil všech antén na stanovišti. Něco takového totiž budeme u sond Voyager časem pozorovat zřejmě stále častěji.

20. dubna poslouchaly všechny antény madridské stanice DSN signál z Voyageru 1.
20. dubna poslouchaly všechny antény madridské stanice DSN signál z Voyageru 1.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

S tím, jak se oba nejvzdálenější vyslanci lidstva nezadržitelně vzdalují, slábne i jejich signál, který přijímáme na Zemi. V uplynulých desítkách let dokázali technici výrazně zlepšit citlivost přijímačů, ale je to boj s větrnými mlýny. Jak přiznává JPL, spojování sil antén sítě DSN k poslouchání Voyagerů bude časem naprostou nezbytností. „Přidání dalších antén je stejné, jako kdybyste měli větší ucho, které lépe zaslechne signál Voyagerů z hlubokého vesmíru. Každá anténa přijímá stejný signál. Poté jsou záznamy z každé antény spojeny do jednoho, čímž dojde v podstatě k zesílení signálu,“ vysvětlila JPL na síti X.

Připomeňme ještě, že každý má možnost bezplatně na internetu sledovat, s jakými sondami zrovna sítě DSN hovoří. Stačí navštívit stránku Deep Space Network Now a máte celý aktuální přehled k dispozici. Po kliknutí na jednotlivé prvky stránky se dostanete na výpis ještě podrobnějších informací včetně přenosové rychlosti.

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GMH1yUtaMAADkKV?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GMH2twjaoAAz65z?format=jpg&name=medium

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.