sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Oblak plný hvězd pohledem Hubbleova teleskopu

Hubbleův vesmírný dalekohled při jedné ze servisních misí.

Hubbleův teleskop rozhodně nepatří do starého železa. Opět to potvrdil snímkem, který zachycuje část otevřené hvězdokupy NGC 6530, na kterém můžeme vidět něco, co připomíná valící se stěnu prachu se spoustou hvězd. NGC 6530 se nachází 4350 světlených let daleko v souhvězdí Střelce a obsahuje několik tisíc hvězd. Samotná hvězdokupa je součástí větší Mlhoviny Laguna, což je gigantický mezihvězdný oblak prachu a plynů. Hubbleův teleskop už tuto mlhovinu nafotil několikrát. Tento snímek třeba vznikl v roce 2010 a tento zase v roce 2011. Právě díky podstatě mlhovině mají snímky těžko popsatelný kouřový dojem, když pozorujeme oblaka mezihvězdného prachu a plynu, kterak se táhnou od jednoho okraje snímku k druhému.

Část otevřené hvězdokupy NGC 6530 vzdálené cca 4350 světelných let pohledem Hubbleova teleskopu.
Část otevřené hvězdokupy NGC 6530 vzdálené cca 4350 světelných let pohledem Hubbleova teleskopu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Astronomové se pustili do studia NGC 6530 hned pomocí dvou přístrojů na Hubbleově teleskopu. Advanced Camera for SurveysWide Field Planetary Camera 2 sledovaly tuto oblast v naději, že najdou nové zástupce specifické skupiny osvětlených protoplanetárních disků obklopujících nově vzniklé hvězdy, kterým se anglicky říká proplyds. Drtivá většina těchto známých útvarů byla nalezena v jediné oblasti – blízké Mlhovině v Orionu. To vědcům komplikuje snahy o pochopení jejich původu a vývoje. Schopnost Hubbleova teleskopu pozorovat vesmír na blízkých infračervených vlnových délkách (platí především pro přístroj Wide Field Camera 3) z něj činí nenahraditelný nástroj pro výzkum zrodu hvězd a původu exoplanetárních systémů. Teleskop Jamese Webba se svými bezkonkurenčními pozorovacími schopnostmi na infračervených vlnových délkách optimálně doplňuje Hubbleova pozorování tím, že umožní astronomům nahlédnout hlouběji skrz prašné obálky kolem nově vzniklých hvězd. Experti navíc mohou studovat nejméně jasné, nejranější fáze vzniku hvězd.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scitechdaily.com/images/Hubble-Space-Telescope-in-Orbit-1-scaled.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hubble_ngc6530_potw2250a.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2022/12/19/oblak-plny-hvezd-pohledem-hubbleova-teleskopu/