SaxaVord je druhým kosmodromem ve Spojeném království, který získal povolení k zahájení výstavby. Prvním kosmodromem byl Sutherland, který minulý rok také získal povolení ke stavbě. Spojené království pokračuje směrem k výstavbě a zprovoznění startovních ramp, které budou připraveny hostit řadu britských i mezinárodních poskytovatelů služeb vynášení nákladu na oběžnou dráhu už v tomto roce. 28. února bylo oznámeno, že kosmodrom SaxaVord obdržel plánovací povolení od místního úřadu. I když toto schválení formálně umožňuje zahájení výstavby kosmodromu, skotští ministři by mohli ve dvacetiosmidenním přezkumném období změnit konečné rozhodnutí. Zahájení stavby je naplánováno na konec tohoto měsíce a do provozu by měl být komplex uveden nejdříve ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Frank Strang, generální ředitel SaxaVord Spaceport, v oficiálním prohlášení uvedl: „Náš tým udělá vše, co bude v jeho silách, abychom dokázali dodržet tento termín.“
SaxaVord, dříve známý jako Shetlandské vesmírné středisko, je pětiletým projektem výstavby kosmodromu na ostrově Unst u severního pobřeží Skotska. Poloostrov Lamba Ness, na kterém bude kosmodrom vybudován, byl v minulosti domovem radarové stanice RAF, která byla aktivní během druhé světové války. Právě radarová stanice způsobila, že úřad Historic Environment Scotland (HES) kvůli obavám o historickou radarovou stanici vyjádřil nesouhlas s výstavbou kosmodromu. Nakonec ale HES v lednu svoje vyjádření stáhnul.
Z ekonomického hlediska se očekává, že kosmodrom bude „katalyzátorem sociálních a ekonomických výhod“ pro skotský region tím, že vznikne 140 nových pracovních míst na kosmodromu a 70 na Shetlandech. Do konce dekády by měl skotský vesmírný sektor dosáhnout ekonomického přínosu alespoň 2 miliardy liber.
S cenou projektu 43 milionů liber a nárůstem 100 milionů liber v pěti letech, se bude soukromě financovaný kosmodrom skládat ze tří startovních ramp s pozemním podpůrným vybavením, řídících středisek, integračních budov a pozemní sledovací stanice. SaxaVord má cíl v budoucnu rozšířit kosmodrom tak, aby odsud bylo možné vypustit až 30 raket ročně na nízké polární a heliosynchronní oběžné dráhy. Kosmodrom zatím přilákal tři společnosti zajišťující vynášení nákladů na oběžnou dráhu (skotská Skyrora, americká ABL Space System a francouzská Venture Orbital System).
Skyrora je skotská společnost se zkušenostmi vypouštění nadzvukových výškových raket. Nyní má ambice stát se společností, která bude pomocí třístupňové rakety Skyrora XL obsluhovat trh s malými družicemi. Skyrora XL je vysoká 23 metrů a je schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu až 315 kilogramů. Společnost doufá, že do roku 2030 bude Skyrora XL startovat z kosmodromu SaxaVord šestnáctkrát ročně. Skyrora XL je zatím ve vývoji a doposud neabsolvovala jediný let. První let této rakety by měl proběhnout na konci tohoto roku.
Další firmou je ABL Space Systems. Ta vyvíjí svůj nosič pojmenovaný RS1. Tato raketa bude 27 metrů vysoká a na nízkou oběžnou dráhu by měla dopravit až 1 350 kilogramů. Třetí a prozatím poslední společností je Venture Orbital System, která má sídlo ve francouzské Remeši. 1. března podepsala firma Venture Orbital System se SaxaVord Spaceport memorandum o porozumění pro francouzskou společnost k využívání kosmodromu ke startům jejich rakety Zephyr od roku 2024 se záměrem vypustit 15 raket ročně do roku 2026 a 40 raket ročně do roku 2040.
SaxaVord nebude jediným skotským kosmodromem. Sutherland získal stavební povolení v loňském roce a své rakety Prime odsud bude vypouštět firma Orbex. Sutherland bude menší kosmodrom než SaxaVord. Bude ho tvořit pouze jedna rampa a bude se nacházet na poloostrově A’Mhoine. Za zmínku také stojí to, že firma Virgin Orbit plánuje využít letiště Newquay k přípravě na start svého letadla Cosmic Girl s raketou Launcher One.
Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/ABL-SPACE-1-scaled-1-1170×658.jpeg
https://www.skyrora.com/wp-content/uploads/2022/01/space_rocket_xl.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/…/uploads/2022/03/theyre-all-via-ABL.jpg
http://canmore.org.uk/collection/1446649
https://room.eu.com/images/contents/Orbex-Prime.jpg
Nebude je omezovat vzdálenost od rovníku? Cca 58.5° severně je opravdu vysoko.
Při letu na polární oběžnou dráhu to nevadí.
To jistě ale žil jsem představě, že na polární dráhy se střílí podstatně méně. No, uvidíme. Předpokládám, že vědí co dělají a nečekají na radu ode mne 🙂