sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 60. díl (4.11. – 10.11.2013)

S nedělí již tradičně přichází aktuální vydání kosmotýdeníku, který shrnuje to nejzajímavější, co se událo v kosmonautice za poslední týden. Tento týden byl skutečně nabitý událostmi. Dnes se můžete těšit na shrnutí startu první indické sondy k Marsu Mangalyaanu, dále se podíváme na start dalšího Sojuzu a kosmotýdeník uzavřeme shrnutím dění na stanici, která je v současnosti poněkud výjimečně obývána devíti kosmonauty. Přejeme příjemnou neděli a hezké čtení.

Indie zamířila poprvé k Marsu

Mangalyaan
Mangalyaan
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

5. listopadu 2013 se z indického kosmodromu Šríharikota v 10:08 SEČ zvedla raketa PSLV-XL a vyslala na cestu vůbec první indickou sondu, která by měla dorazit k Marsu. Start rakety probíhal bez problémů a sonda se usadila na úvodní dráze 261 x 23 927 km x 19.42°. V té chvíli ji čekalo ještě šest zážehů vlastních motorů, které sondu pošlou na finální vysoce eliptickou dráhu 600 x 215 000 km. Z této dráhy by Mangalyaan měl odstartovat 30. listopadu a svým posledním zážehem vyrazit na cestu k planetě Mars. Důvod, proč sonda provádí tak krkolomný odlet od Země je nasnadě. Startovací hmotnost sondy byla přes třináct set kilogramů a pro nejsilnější indickou raketu PSLV to bylo doslova na hranici jejích možností. Sonda proto má své motory, které jí pomohou doletět k rudé planetě.

Poslední zážeh, který zatím sonda provedla, byl 8. listopadu a trval 707 sekund. Mangalyaan si díky němu zvýšil své apogeum na 71 636 km. Detailně se startu i samotné misi sondy věnoval článek na našem blogu, který vyšel před pár dny a naleznete ho zde. Mimochodem, je zajímavostí, že Mangalyaan měl původně startovat mezi roky 2016-2018, ale díky výraznému navýšení rozpočtu indické vesmírné agentury ISRO v roce 2012 se mohl na svoji cestu vydat už letos. Tady je výborně vidět, jak dostatek peněz dokáže urychlit misi. Kolik peněz by tím vlastně bylo ušetřeno, kdyby například dalekohled Jamese Webba byl dostatečně financován od začátku a neodkládal se jeho start stále dál. Ale to do kosmotýdeníku nepatří.

Aktuální dráha sondy Mangalyaan
Aktuální dráha sondy Mangalyaan
Zdroj: https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/

Start Sojuzu TMA-11M

Start Sojuzu TMA-11M
Start Sojuzu TMA-11M
Zdroj: http://img.ct24.cz/

7. listopadu v 05:14 SEČ se z kosmodromu Bajkonur zvedla raketa Sojuz, která na své špici měla další kosmickou loď Sojuz s označením TMA-11M. Na palubě této lodi se nacházela trojice zkušených kosmonautů ve složení Michail Ťurin, Richard Mastracchio a Kóiči Wakata. Této posádce jsme se věnovali v samostatném článku na blogu zde. Sojuz opět letěl takzvaným rychlým profilem letu a už v 11:27 téhož dne se spojil s Mezinárodní kosmickou stanicí.

Přiklápějící se obslužné věže k raketě Sojuz s lodí Sojuz TMA-11M
Přiklápějící se obslužné věže k raketě Sojuz s lodí Sojuz TMA-11M
Zdroj: https://scontent-b-cdg.xx.fbcdn.net/

Dění na ISS

Zánik ATV-4
Zánik ATV-4
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/

Na začátku týdne mohli kosmonauti sledovat zánik čtvrté evropské zásobovací Lodi ATV-4. Několik zajímavých fotek, dokumentující shoření stroje v atmosféře nám ukazuje, jak ohnivý je zánik této zásobovací lodě. Posádka totiž měla příležitost sledovat jej při jednom ze svých obletů. ATV-4 byla při zániku naplněna nepotřebným materiálem a odpadky. Video ze zániku je k vidění zde.

7. listopadu dorazila k ISS nová posádka v Sojuzu TMA-11M  a v půl druhé odpoledne se otevřely poklopy a obě posádky se setkaly. Je to teprve podruhé v historii, kdy u ISS pobývají tři lodě Sojuz. Posádka je v současnosti devítičlenná a až do odletu Sojuzu TMA-09M bude stále pokračovat expedice 37. Po jeho odletu začne expedice 38 ve složení Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij, Michael Hopkins, Michail Ťurin, Kóiči Wakata a Richard Mastracchio.

Aktuální posádka stanice
Aktuální posádka stanice
Zdroj:
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/

Tento ojedinělý stav ve složení posádky je daný ruským záměrem vynést olympijskou pochodeň do vesmíru a tam ji předat jako štafetu a snést ji zpátky na zem. Proto, aby mohla být snesena v rozumném časovém rozestupu, bylo naplánováno, že posádka Sojuzu TMA-09M zůstane na stanici déle, převezme pochodeň a přistane s ní.

K předání pochodně došlo ve volném prostoru v rámci naplánované vycházky ve složení Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij, která proběhla 9. listopadu. Krom předání pochodně instalovali na trup stanice několik nových madel a platforem pro budoucí přístroje. Většina úkolů naplánovaných na tuto vycházku byla splněna. Toto byla osmá servisní vycházka mimo stanici, která byla letos provedena.

Předání olympijské pochodně
Předání olympijské pochodně
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Mars_Orbiter_Mission_-_India_-_ArtistsConcept.jpg
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/1461017_563517743717629_1520273469_n.jpg
http://img.ct24.cz/cache/616×411/article/52/5196/519600.jpg?1383812727
http://www.spacenews.com/sites/spacenews.com/files/images/articles/MangalyaanPSLV_ISRO4X3.jpg
https://scontent-b-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/537329_10151967858471772_1611824942_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1398898_10151664500410667_1659837547_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/891970_675420689157532_1608320994_o.jpg
https://pbs.twimg.com/media/BYo5UvkIQAAVvd7.png:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.