sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Poslední zastávka družic Galileo před kosmodromem

Evropský navigační systém Galileo se již brzy rozroste. Ještě letos by měla raketa Sojuz vynést z kosmodromu CSG na oběžnou dráhu první dvě z celkem dvanácti družic, které patří do tzv. třetí porce. Jejich poslední zastávka na cestě ke startu se nachází u písečných dun nizozemského pobřeží – ve zkušebním středisku ESTEC, tedy největším evropském komplexu pro testy družic. Celkem 24 z 26 družic Galileo, které jsou na oběžné dráze, prošlo předletovými testy v tomto komplexu s řízeným prostředím s rozlohou 3 000 metrů čtverečních. Všech dvanáct družic ze třetí porce (jsou po funkční stránce podobné družicím s plnou operační schopností, které jsou na oběžné dráze) sem má postupně dorazit z výroby od firmy OHB v Německu. Zde pak bude zhodnocena jejich připravenost ke kosmickému letu, než budou odeslány na Francouzskou Guyanu.

Testovací část střediska ESTEC.
Testovací část střediska ESTEC.
Zdroj: https://www.esa.int/

První pár těchto družic byl v ESTECu vloni, když začala pandemie Covid-19. Jejich testy musely být nakrátko přerušeny, jelikož došlo k uzavření celého střediska. Postupně se však zavedla ochranná opatření a práce se opět mohly rozběhnout. Zkoušky první dvojice byly dokončeny v dubnu a nyní jsou obě družic uloženy ve zdejším skladu. Do střediska zatím dorazily další dvě družice Galileo a ještě jedna dvojice by se k nim měla přidat v těchto dnech.

Družice, které sem dorazí, čeká nejprve dvoutýdenní uzavření do vakuové komory, ve které zažijí teplotní extrémy. Ty napodobují podmínky, kterým budou družice čelit v kosmickém prostoru.  Tyto termálně-vakuové zkoušky probíhají v nerezové vakuové komoře Phoenix o průměru 4,5 metru. Její vnitřní prostor (označovaný jako tepelný stan) má stěny, které se umí ohřát, aby simulovaly teplo ze slunečního záření, ale když se do nich pustí tekutý dusík, tak zase naopak chladí a tím napodobují nízké teploty ve stínu.

Družice Galileo ze třetí porce.
Družice Galileo ze třetí porce.
Zdroj: https://www.esa.int/

Další zkoušky se soustředí na zapínání všech družicových systémů v testovací komoře Maxwell, která má speciálně odstíněné zdi, které blokují veškeré vnější elektrické signály. Na stěnách jsou také ikonicky špičaté jehlany z materiálu pohlcujícího rádiové vlny, který zabraňuje odrazům signálu. Družice je tak izolována podobně, jako když letí kosmickým prostorem. Mohou tak proběhnout takzvané testy elektromagnetické kompatibility. Každá družice se aktivuje a sleduje se, zda všechny palubní systémy dokáží fungovat, aniž by se navzájem rušily.

Poté se k družici připojí fotovoltaické panely, které sem dorazí z firmy Airbus Netherland, která sídlí v nedalekém Leidenu. Nyní může družice přejít na zkoušky hmotnostního rozložení. V rámci těchto testů se provádí měření, která sledují, zda se těžiště nachází tam, kde podle specifikace má. Čím přesněji známe pozici těžiště a celkového rozložení hmoty, tím efektivněji můžeme na oběžné dráze řídit orientaci družice pomocí zážehů korekčních motorů a tím ušetřit pohonné látky, což se projeví delší výdrží družice.

Družice Galileo po termálně-vakuové zkoušce.
Družice Galileo po termálně-vakuové zkoušce.
Zdroj: https://www.esa.int/

Každá družice pak projde akustickými zkouškami v zařízení LEAF (Large European Acoustic Facility), což je největší akustický systém v Evropě. Čtveřice akustických trubic na jedné ze zdí této místnosti s šířkou 11 metrů, hloubkou 9 metrů a výškou 16,4 metru, vytváří zvuk tím, že skrz ně proudí dusík, což vytváří hluk s úrovní až 140 decibelů. Akcelerometry umístěné v družicích sledují, zda se v konstrukci během této hlučné zkoušky neobjevují potenciálně nebezpečné vibrace.

Jakmile je soubor testů dokončen, mohou být družice přepraveny na kosmodrom ve Francouzské Guyaně, kde se připraví na start. Dvě otestované družice se do Kourou vydají v říjnu a jejich start by měl přijít koncem roku. V létě 2020 začala v ESTECu stavba nové čisté místnosti s rozlohou 350 metrů čtverečních, jelikož po většinu času se tu připravuje simultánně několik projektů. Komplexní plánování je nezbytné k tomu, aby měl každý projekt přístup k příslušnému zařízení, když jej potřebuje. Je tedy zapotřebí mít dostatečný prostor k uložení nákladů různých zákazníků a umožnit jejich pohyb mezi jednotlivými testovacími stanovišti.

Družice Galileo v komoře Maxwell.
Družice Galileo v komoře Maxwell.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/galileo_satellites/23334995-1-eng-GB/Galileo_satellites.png
https://www.esa.int/…/estec_test_centre/23335083-1-eng-GB/ESTEC_Test_Centre.jpg
https://www.esa.int/…/23335039-1-eng-GB/Galileo_Batch_3_satellites.jpg
https://www.esa.int/…/13432395-1-eng-GB/Galileo_emerging_from_TVAC.jpg
https://www.esa.int/…/17059183-1-eng-GB/Galileo_in_Maxwell_chamber.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
epto
epto
3 let před

trochu mi nie je jasny sposob penosu tepla/chladu vo vakuovej komore. Ved predsa v termoske je vakuum, aby sa zabranilo prenosu tepla medzi vnutrom termosky a vonkajsim prostredim (ale bo naopak, podla toho ci v termoske mame polievku alebo zmrzlinu).

Vojta
Vojta
3 let před
Odpověď  epto

Teplo se může šířit vedením, prouděním nebo zářením. Ve vakuu první dvě možnosti odpadají a zůstane záření. Na družici můžou svítit silnými lampami s výraznou infračervenou složkou nebo stěny zmrazit tekutým dusíkem, aby většina tepelného záření z družice tím byla pohlcena a stěny samy vyzařovaly minimum. Družice pak sama vychladne (vyzáří své teplo). Samozřejmě to ve vakuu docela dlouho trvá.
Ta termoska na čaj nebo zmrzlinu má mezi vnějším a vnitřním obalem nejen vakuum, ale i lesklé plochy, které omezují právě šíření tepla zářením.

Zbynek_Mc
Zbynek_Mc
3 let před

Vemte si, jak se dostane teplo ze Slunce na Zemi přes 150mil.km vakua? Právě jen a jen zářením.

epto
epto
3 let před

Ano, je mi to jasne, ze iba pomocou ziarenia. Ako vsak bolo spomenute vyssie, je to vo vakuu dost neefektivne. Myslel som, ci najprv komoru nenaplnia nejakym plynom (helium, dusik?), potom schladia na potrebnu teplotu (plyn posluzi ako „tepelny vodic“) a odcerpaju plyn. Tym padom budu mat aj zimu, aj vaakum a pomerne rychlo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.