sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

TEMPO si posvítí na znečištění atmosféry

Americký vědecký přístroj, který bude měřit znečištění vzduchu nad Severní Amerikou, se dočkal dalšího důležitého milníku. V úterý 18. května byl přístroj TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution), který bude během přeletů nad osvětlenou stranou Země pořizovat každou hodinu měření s nesrovnatelným prostorovým rozlišením, odeslán z výrobní firmy Ball Aerospace v coloradském Broomfieldu do firmy Maxar Technologies, která vyrábí v kalifornském Palo Altu samotnou družici Intelsat 40e, do které bude přístroj integrován.

Ball Aerospace dokončila stavbu přístroje TEMPO v roce 2018 a start je zatím plánován na rok 2022. TEMPO má měřit různé druhy znečištění atmosféry – od ozonu, přes oxid dusičitý a formaldehyd až po maličké částice zvané aerosoly. Všechny tyto látky mohou škodit nejen lidskému zdraví, ale i životnímu prostředí. Přístroj zmapuje situaci od Portorika po Mexiko – na severu pokryje i Kanadu – od Atlantiku k Pacifiku dohlédne na 48 amerických států.

Příprava přístroje TEMPO na převoz.
Příprava přístroje TEMPO na převoz.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Je to úžasná chvíle celé mise,“ říká Kevin Daugherty, projektový manažer přístroje TEMPO z Langleyho střediska v Hampton, stát Virginia a dodává: „Blíží se nám integrace přístroje TEMPO do naší mateřské družice, abychom se mohli pustit do testů. Ty nás přesvědčí, že je družice připravena ke startu – že přečká start i podmínky v kosmickém prostoru.“ Na geostacionární dráze, na které družice obíhají Zemi stejně rychle, jak se planeta otáčí, se TEMPO stane součástí virtuální soustavy družic pro sledování kvalit ovzduší, která bude sledovat znečištění na severní polokouli. První článek tohoto systému, jihokorejský přístroj GEMS (Geostationary Environment Monitoring Spectrometer) se dostal na oběžnou dráhu v roce 2020 na družici GEO-KOMPSAT-2B a nyní již měří znečištění ovzduší nad Asií. Evropská kosmická agentura zase chystá na rok 2023 spuštění programu Sentinel 4, která má sledovat situaci nad Evropou a Severní Amerikou.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/21-04686-tempo_shipout.jpg
https://www.nasa.gov/…/21-04510-tempo_preship_bpw-edit.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.