Máme potvrzené dosednutí návratového pouzdra se vzorky lunárních hornin v prefektuře Wu-lan-čcha-pu ve Vnitřním Mongolsku.
16. prosince 19:20
Cuantianhou
Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.
Je až neuvěřitelné co dokázali a hned při prvním pokusu. Navíc je to scénář pro návrat vzorků z Marsu a úspěšně vyzkoušený. V nevyhlášeném závodě o vzorky z Marsu vedou o parník.
Tak samozřejmě jedná se o výborný výsledek. Ale s tím přistáním na Marsu je to přece jen trošičku jiný level. Musí se vzít do úvahy množství paliva pro opuštění Země, zabrždění na oběžné dráze, přistání v atmosféře, překonání většího gravitačního zrychlení při opětovném startu a odlet z Marsu směrem k Zemi. Předpokládám, že při prvním pokusu si nebudou vyrábět palivo rovnou na povrchu Marsu. To, co jsem vyjmenoval jsou v podstatě jen váhové problémy a omezení daná nosností rakety, ale budou i problémy, které jsou technologické. Potřebují tepelný štít pro zabrždění v řídké atmosféře, potřebuji technologii pro přistání, buďto vaky nebo nějakou obdobu skycrane. Číňané jsou sice mistři v kopírování, ale v tomhle případě neexistuje moc možností, kde vzít originální technologie. Takže jako první krok na cestě k Marsu je současný úspěch výborný, ale ještě to chvilku potrvá.