sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírná technika: Vědecké přínosy programu Fobos

VT_2020_44

Minule jsme se podívali podrobně na mise Fobos 1 a Fobos 2. Dnes povídání o tomto sovětském programu zakončíme. I když je program sond Fobos veřejností považován za fiasko, vědecké výsledky určitě nebyly bezvýznamné. Sonda Fobos 2 měřila magnetické pole Marsu, určila chemické složení povrchu nebo zmapovala teploty na rudé planetě.

Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.


Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .

Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket pod názvem Vesmírné starty.

Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, tabletu nebo na chytré televizi, zde je návod jak naladit MALL.TV

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Program Fobos je nejen považován veřejností a dovolil bych si doplnit i obecně, za fiasko, ale dokonalým fiaskem také byl, neboť k hlavnímu cíli mise se ani nepřiblížil a vedlejší cíle zkoumal jen krátkodobě. Když přiletěl k Marsu byl tento již dávno před ním zkoumán porobně americkými družicemi a landery na povrchu celá léta, nikoli necelé dva měsíce jako v případě F-2. Všechny zásadní objevy v soustavě Marsu udělali Američané. Že některé z nich F-2 upřesnil, či rozvinul, je dáno tím, že Rusové vycházeli z amerických poznatků, příkladem je magnetické pole Marsu. Když znali výsledky amerických měření bylo hračkou postavit citlivější přístroj.
Historie zná jiné neúspěšné sondy které učinili zásadní a převratné objevy a nikoho ani nenapadne je adorovat jako /vědecky/ úspěšné. Příkladem je hned americký Pioneer-1, ten objevil vnější pás záření u Země o které neměl nikdo ze špičkových vědců ani tušení.
Jestlipak program Fobos jako vědecky úspěšný hodnotí státy které na sondách měli své přístroje, které si ani „neškrtly“, příkladně Francie?

Je samozřejmé, že naměřené údaje byly mimořádně cenné a jsou stále hodny všeobecného obdivu, ale mise jako celek naprosto a zásadně selhala.

Pro odlehčení mě napadlo na závěr citovat bonmot Oldřicha Nového v klasické filmové komedii Dívka v modrém, když hodnotil svůj výkon na hraběcím plese, ale rozmyslil jsem si to, to by mnozí ani náhodou neskousli.

zvejkal
zvejkal
4 let před

Otvorit clanok na kozmonautixe je vzdy pekny zazitok, nieco nove, nieco zaujimave, nieco poucne.

Zial, a to sa uz opakujem, otvorit si diskusiu na kozmonautixe je ako otvorit staru plechovicu kyslej kapusty na vine.

Jednoducho smrdi. Zial. Je mi to luto, ale ja osobne to uz neviem ignorovat. Jeden magor mi tu znechutil nieco, za cim som sem chodil roky a uzival si to.
Mozno je chyba vo mne, neviem. A mozno nie som sam.

Majte sa pekne, bolo mi potesenim.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  zvejkal

Věřte mi, že to v redakci řešíme a snažíme se najít cestu. Zkuste tomu dát ještě šanci. 😉

zvejkal
zvejkal
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ale iste, pan Majer, dam. Mam vas rad.
Nemam nic osobne proti Vaclav-ovi, ale ak by sa nasla moznost, ze by som jeho prispevky nemusel vidiet, bolo by to skvele. Neviem, ci to software, ktory pouzivate na diskusie umoznuje.
Vzdy sem budem chodit po informacie, akurat z tych aromou-sa-opakujucich prispevkov v diskusiach som uz fakt otraveny.
Ale stale fanusik.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  zvejkal

V redakci celou věc řešíme. Jsou mezi námi lidé, kteří to cítí stejně jako Vy.
Skrýt příspěvky od konkrétního uživatele bohužel nejde.

Martin Gembec
Martin Gembec
4 let před
Odpověď  zvejkal

Rád bych podpořil Dušanova slova – pan Václav je zde v diskuzi elementem, který své překroucené názory prezentuje za obecně známá fakta a vědecky podpořené výsledky výzkumu vesmíru nebo Sluneční soustavy. Tak tomu ale není a často jde jen o nepřesné a nebo neúplné pohledy na danou problematiku. Tak je tomu i v případě mise Fobos a je na zváženou, zda by nebylo jednodušší mu udělit ban.

Píšu s naprostým klidem, že nejen mě by tu jeho příspěvky nechyběly a věřím, že si to přečte a uvědomí. Raději žádné komentáře, než takové.

K misi Fobos a jejím přínosům
– stanovení intenzity mag. pole Marsu na 20 % intenzity pozemské
– detailní spektrum povrchu Phobosu od 0,32 do 3,2 mikrometrů (ukázalo na heterogenní povrch)
– hmotnost Phobosu je 1,08 +- 0,01 . 10^7 kg, hustota 1,95 +- 0,1 g/cm3 (rel. porézní), albedo povrchu 7 %
– snímky ukázaly další dosud neznámé krátery a rýhy
– recyklace CO2 v atmosféře Marsu: ve výšce nad 12 km dochází k adsorbci na ledových krystalech
– zjištění, že na povrchu Marsu převažují váté uloženiny před skalním podkladem a že zde jsou hydratované minerály
– hloubka kaldery Pavonis Mons podle pohlcování CO2 je 5,9 km

Zdrojem je Říše hvězd 9/90, takže ne vše je z hlediska dneška asi pravda, ale raději bych takováto fakta, než řeči o fiasku, a já osobně bych takové příspěvky mazal.

zvejkal
zvejkal
4 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

Och, ano, mate pravdu, uslo mi to, cim sa ospravedlnujem (aj Vaclav-ovi).

Vaclav
Vaclav
4 let před

Cíle každé mise do kosmu jsou, pomineme-li politický, dva :
a/ inženýrský – dostat to nahoru a do cíle mise ve funkčním stavu.
b/ vědecký – v cíli mise provést plánovaná měření.
Nechť si každý položí otázku zda byly splněny.

Spytihněv
Spytihněv
4 let před

Díky za objektivně pojaté video. Fobos sice opravdu nelze považovat za velmi úspěšný program, ale dvojka přece jen přinesla nějaká dálková měření, když už se nepodařilo vysadit moduly. Jen bych měl výhradu k tomu, že Mars 96 a Fobos-Grunt byly „neúspěšné“. Je to samozřejmě pravda, ale jsou různé druhy neúspěchu. Faktem je, že tyto dvě mise skončily absolutní katastrofou a nepřinesly vůbec nic, tedy s výjimkou následných sporů mezi ruskými vědeckými a technickými týmy a také bych jako zpestření připomněl celkem stylové vyjádření jistého ruského důstojníka v ruské televizi, který obvinil americké radary na Havaji, že ony můžou za to, jak skončil Fobos-Grunt 🙂

Michal Václavík
4 let před
Odpověď  Spytihněv

Je snahou tvůrců, aby Vesmírná technika byla objektivní 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.