sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 51. díl (1.9. – 8.9.2013)

51. vydání kosmotýdeníku je pro vás opět tradičně připraveno k nedělnímu obědu. Jako vždy se zde dočtete o třech nejzajímavějších událostech uplynulého týdne, které přinesla kosmonautika. Dnes se můžete těšit na start sondy LADEE na nosiči Minotaur V, což je rozhodně nejzajímavější událost celého týdne. Dále se budeme věnovat dalšímu raketovému testu suborbitálního raketoplánu SS2 a dnešní vydání uzavřeme zprávou o odletu japonské zásobovací lodě Kounotori 4. Přeji příjemné čtení.

LADEE úspěšně odstartovala.

Minotaur V. s LADEE startuje
Minotaur V s LADEE startuje
Zdroj: http://www.independent.co.uk/

Start nové sondy k Měsíci je asi nejdůležitější zprávou týdne. Sonda LADEE odstartovala na svoji misi a prověřila při tom i novou raketu Minotaur V, která tak prošla svým křtem. Sonda se na svoji cestu vydala 7. září v 05:27 SELČ z virginského kosmodromu Wallops, který je poměrně neznámý a většinou z něj startují výzvědné satelity. Tento kosmodrom by však v budoucnosti měl více sloužit právě civilním vesmírným misím. Již brzy se z něj můžeme dočkat i startu nové soukromé nákladní lodi Cygnus.

Raketa Minotaur V během startu fungovala na jedničku. Nosič vychází z balistické střely LGM-118 Peacekeeper, později z ní vznikl Minotaur IV. Součástí nosiče je i raketa Pegasus. Minotaur má pět stupňů a všechny jsou na tuhá paliva. Podrobně jsme se raketě věnovali v tomto článku.

Start nakonec proběhl bez problémů a sonda se ocitla na silně eliptické oběžné dráze kolem Země. Ještě po odpojení došlo k roztočení sondy, aby se stabilizovala a přesně nasměřovala k Měsíci, protože pro další korekce bude již využívat pouze svých motorů. Avšak došlo k rychlejší rotaci, než se počítalo. Neměl by to však být závažný problém a během následujících dní by to tým LADEE měl vyřešit.

Díky startu z kosmodromu Wallpos byl start vidět i v New Yorku
Díky startu z kosmodromu Wallops byl start vidět i v New Yorku
Zdroj: http://i.space.com/

LADEE má na své misi za úkol zkoumat tenkou atmosféru Měsíce, které si poprvé všimli astronauté při misích Apollo. Sonda bude atmosféru zkoumat doslova pět minut před dvanáctou, protože v následujících letech se k Měsíci chystá velké množství misí z několika zemí a je celkem jisté, že při tomto ruchu se tenoučká vrstva měsíční atmosféry výrazně obohatí o prvky, které přiletí na aparátech ze Země.

Samotná LADEE po necelém roce, v květnu 2014 ukončí svoji misi řízeným nárazem do měsíčního povrchu. Po celou dobu sestupu a následného pádu však bude posílat data a poskytne tak velice cenné informace o atmosféře Měsíce až k jeho povrchu. Více informací k misi naleznete v našem starším článku.

LADEE na orbitě Měsíce
LADEE na orbitě Měsíce
Zdroj: http://i.space.com/

SS2 opět zažehl svůj motor

SS2 při svém druhém raketovém testu
SS2 při svém druhém raketovém testu
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/

Pod poměrně nic neříkající zkratkou SS2 se skrývá název Space Ship 2, což je připravovaný soukromý suborbitální raketoplán od společnosti Virgin Galactic. Tento raketoplán má za sebou svůj již druhý zážeh svého raketového motoru. Motor byl aktivní dvacet sekund a malý raketoplán s ním dosáhl rychlosti Mach 1,43. Video z testu naleznete zde.

Do výšky čtrnácti kilometrů byl SS2 vynesen letounem WhiteKnightTwo, pod který byl zavěšen. Poté, co SS2 zažehl svůj motor na dvacet sekund, vystoupal díky němu do výšky 21 kilometrů. Po vyhoření motoru započal letoun klesat a využil k tomu svůj speciální systém sklápění křídel, což má při sestupu omezit tření o atmosféru, kvůli menší ploše křídel vystavené tření. Vše běželo, jak mělo a letoun poté i sám přistál.

Společnost Virgin Galactic plánuje provoz turistických letů na suborbitální dráhu Země už od poloviny roku 2014.

Kounotori 4 se vydala na svoji poslední cestu

Kounotori 4
Kounotori 4
Zdroj: http://1.bp.blogspot.com/

Čtvrtý exemplář japonské zásobovací lodě Kounotori, který byl až doposud zakotven u Mezinárodní kosmické stanice, byl naplněn odpadky a odpojen od stanice. Následně svými motory upravil dráhu tak, aby po několika obězích namířil do hustých vrstev atmosféry, kde shořel. Kounotori není vybavena tepelným štítem pro návrat a proto je podobně jako evropská ATV využívána při odletu jako odpadkový koš, který zlikviduje odpadky shořením v atmosféře. Při průchodu však nemělo shořet vše. O tom se více dočtete ve starším článku.

HTV odstartovala na začátku srpna z kosmodromu Tanegashima na jihu Japonska. Na ISS přivezla zásoby nových potravin, zdravotnického zařízení, servisní díly pro stanici a vědecké experimenty. Od září 2009 je to už čtvrtý exemplář této zásobovací lodě, kterou financuje a jako svůj příspěvek ke stavbě ISS posílá Japonská kosmická agentura JAXA.

Zdroje informací:
http://www.virgin.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1269907_659797574031433_2132225577_o.jpg
http://airpigz.squarespace.com/storage/hi-res/Virgin_Galactic_WK2_SS2_From_Underneath.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-_85NrBdd_Q8/UAqXv4U8gCI/AAAAAAAAG0c/7e3lUcU4bsw/s400/KOUNOTORI1+%28HTV+Demonstration+Flight%29.jpg
http://i.space.com/images/i/000/031/911/original/ladee-readies-thruster-burn.jpg?1376948961
http://www.independent.co.uk/incoming/article8803102.ece/ALTERNATES/w460/nasa-moon-shot-ladee.jpg
http://i.space.com/images/i/000/032/501/i02/ladee-night-launch-time-lapse-ben-cooper.jpg?1378537494

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.