sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Amazon

Společnost Amazon koncem tohoto měsíce vynese při startu rakety Ariane 6 svůj dosud největší počet širokopásmových družic Amazon LEO s využitím modernizovaných nosičů.

AstroForge

Startup AstroForge, který se zabývá těžbou z asteroidů, dokončil montáž své nejnovější družice DeepSpace-2, která bude vypuštěna koncem tohoto roku. Startup přitom využil poznatky z neúspěšné mise v loňském roce.

Axiom Space

Společnost Axiom Space 4. června oznámila, že do svého nejnovějšího kola financování přidala více než 175 milionů dolarů, přičemž se k investorům společnosti připojila největší japonská banka.

Muon Space

Společnost Muon Space 3. června oznámila uvedení družicové platformy třídy Starship, která byla od základů navržena tak, aby splňovala požadavky rozvíjejícího se trhu s orbitálními datovými centry. První spuštění je plánováno na rok 2028 po zajištění zákazníků.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile očekává, že nedávná exploze na rampě společnosti Blue Origin zpozdí její konstelaci pro přímé přenosy dat do chytrých telefonů o tři až šest měsíců, uvedla investiční banka William Blair ve své výzkumné zprávě o akciích.

SpaceX

Společnost SpaceX plánuje v rámci své primární veřejné nabídky akcií získat nejméně 75 miliard dolarů, čímž by se hodnota společnosti zvýšila na více než 1,75 bilionu dolarů.

NASA

NASA stahuje návrh na přepracování své strategie přechodu z Mezinárodní vesmírné stanice na komerční stanice, který byl ostře kritizován společnostmi, které tyto stanice vyvíjejí.

Družice

Výzkumníci volají po zvýšené pozornosti a lepší ochraně před rostoucím zaváděním exotických materiálů do zemské atmosféry v důsledku opětovného vstupu družic do atmosféry, zejména v éře megakonstelací.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

New Glenn explodoval na rampě

Raketa New Glenn od firmy Blue Origin explodovala na své vzletové rampě floridské základny Cape Canaveral Space Force Station, což firmě Jeffa Bezose způsobí výrazné zdržení. Raketa se proměnila v obří ohnivou kouli, která pohltila startovní rampu v noci na pátek 29. května v devět hodin večer místního času (3:00 SELČ), tedy v době, kdy se raketové motory připravovaly na zapálení v rámci předstartovního testu, kterému se říká statický zážeh. New Glenn měl za úkol vynést novou dávku družic pro další projekt Jeffa Bezose, družicovou komunikační síť Amazon Leo, přičemž ke startu mohlo dojít už 4. června.

Statický zážeh před 4. letem rakety New Glenn se ošklivě nepovedl.
Statický zážeh před 4. letem rakety New Glenn se ošklivě nepovedl.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Všichni zaměstnanci jsou v pořádku a v bezpečí. Je ještě příliš brzy na to, abychom znali příčinu, ale již na jejím zjištění pracujeme,“ napsal Bezos na sociální sítě a dodal: „Byl to opravdu těžký den, ale opravíme všechno, co je třeba, a vrátíme se k letům. Stojí to za to.“ Družice Amazon Leo zatím nebyly přepraveny ze střediska pro přípravu nákladů na rampu, kde mělo dojít k jejich integraci na raketu. Mělo se jednat o první z 24 startů, pro které si síť Amazon Leo objednala právě rakety New Glenn.

Pro dva nesouvisející starty naplánované na 29. května vydala Space Launch Delta 45 (SLD 45), která spravuje starty z Eastern Range, prohlášení, ve kterém potvrzuje, že: „Eastern Range si zachovává plnou schopnost vypouštět mise zajišťující národní bezpečnost a pokračuje v podpoře činností na všech startovních komplexech.

Tiskový mluvčí SLD 45 uvedl: „Eastern Range slouží Ministerstvu obrany jako testovací a výcviková základna, která podporuje klíčové činnosti v oblasti vývoje, testování, hodnocení a startů, které přispívají k posílení národní bezpečnosti a kosmických kapacit. Tyto operace často zahrnují vývojové systémy a nové technologie a povaha takového testování s sebou nese určitá rizika, včetně možnosti výskytu anomálií.

Širší úhel pohledu na explozi rakety New Glenn.
Širší úhel pohledu na explozi rakety New Glenn.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Blue Origin sotva před pár dny (22. května) obdržela povolení od Federálního leteckého úřadu k pokračování letů raket New Glenn. Při předešlé misi (NG-3) této rakety totiž New Glenn za letu potkala anomálie horního stupně, kvůli které nedokázal umístit družici Blue Bird-7 od AST SpaceMobile na správnou dráhu. „Úřad FAA dohlížel na vyšetřování vedené firmou Blue Origin a přijal zjištěné výsledky. Závěrečná zpráva identifikovala přímou příčinu selhání – únik kryogenní látky zmrazil hydraulické vedení, což vedlo k nestandardnímu tahu během zážehu druhého stupně,“ uvedl úřad FAA v prohlášení 27. května, kde se dále píše: „Firma Blue Origin identifikovala devět nápravných opatření, která mají zabránit opakování této události. FAA před další misí rakety New Glenn prověří, že nápravná opatření byla skutečně aplikována v praxi.“ Úřad FAA včera portálu SpaceflightNow potvrdil, že aktuální exploze při statickém zážehu nepovede k novému vyšetřování úřadu: „Tento test nespadal do rámce činností povolených Federálním leteckým úřadem FAA. Na letecký provoz to nemělo žádný vliv.

Zatím se zdá, že anomálie během páteční noci zničila nejméně jednu z věží, které rampu LC-36 chrání před blesky i zvedací a přepravní konstrukci. Dokud nebude dokončeno kompletní vyšetřování, není možné vyhodnotit, jak dlouho zabere dostat rampu zpět do provozu. Pokud se ukáže, že závada souvisela s hlavním pohonným systémem a kyslíkometanovými motory BE-4, mohlo by to mít přímý dopad i na rakety Vulcan od United Launch Alliance. Ta je momentálně uzemněná kvůli anomálii na pomocném stupni na tuhé pohonné látky, ale obě rakety (New Glenn i Vulcan) používají na svých prvních stupních právě raketové motory BE-4.

Umělecká představa firmy Astrolab ukazuje, jak má lunární lander Blue Moon Mk1 vyložit na povrch vozítko CLV-1 (Crewed Lunar Vehicle) od firmy Astrolab.
Umělecká představa firmy Astrolab ukazuje, jak má lunární lander Blue Moon Mk1 vyložit na povrch vozítko CLV-1 (Crewed Lunar Vehicle) od firmy Astrolab.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Na rakety New Glenn hodně sází také NASA v souvisejících programech Artemis a Moon Base. V úterý 26. května agentura uspořádala tiskovou konferenci, na které oznámila přidělení kontraktů několika kontraktů na budoucí mise. Mezi nimi byla zmíněna i firma Blue Origin, která má s pomocí lunárního landeru Blue Moon Mk1 dopravit na povrch Měsíce dva terénní rovery. Blue Moon Mk2 (také od Blue Origin) byl též vybrán agenturou NASA jako jeden ze dvou landerů pro pilotovaný program HLS (Human Landing System). Blue Moon Mk2 i loď Starship od SpaceX má při budoucích misích sloužit ke spojení s kosmickou lodí Orion, dopravě astronautů na povrch Měsíce a pak zase zpět na dráhu kolem Měsíce. Verze landeru Blue Moon Mk2 se má podílet na misi Artemis III, která bude demonstrací na oběžné dráze Země ve stylu Apolla 9, aby se eliminovalo riziko misí přistávajících na Měsíci. Administrátor NASA Jared Isaacman 26. května uvedl, že start Artemis III je naplánován na polovinu roku 2027.

NASA si je vědoma anomálie, ke které došlo v noci na dnešek na startovním komplexu 36 a která se týkala rakety New Glenn od firmy Blue Origin na Cape Canaveral Space Force Station. Lety do kosmického prostoru neodpouštějí chyby a vývoj nových těžkých nosičů je mimořádně náročný. Budeme spolupracovat s našimi partnery, abychom podpořili zevrubné vyšetřování této anomálie, vyhodnotili dopady v krátkém časovém horizontu a mohli se vrátit ke startům raket,“ uvedl administrátor NASA, Jared Isaacman v prohlášení na sociálních sítích a dodal: „Jakmile budou k dispozici, poskytneme informace o jakýchkoliv dopadech na programy Artemis a Moon Base.

Poslední velkou exploze na kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station nastala v září 2016, kdy prasknutí heliové nádrže způsobilo výbuch rakety Falcon 9 od SpaceX na  rampě SLC-40, která se nachází jen pár kilometrů severně od LC-36. Jenže SpaceX měla v době výbuchu k dispozici několik startovních ramp, takže se do služby mohla vrátit už v lednu 2017 startem Falconu 9 z kalifornské Vandenbergovy základny. O měsíc později pak stejný typ rakety vzlétl i z floridské rampy 39A na Kennedyho středisku. Ovšem teprve až mise CRS-13 v prosinci 2017 přinesla návrat SpaceX na opravenou rampu SLC-40. Rampa 36 je však momentálně jediným místem, odkud může firma Blue Origin vypravovat své orbitální starty. Vyšetřování příčiny nehody bude pravděpodobně dokončeno s velkým předstihem, než Blue Origin dokáže dostat rampu zpět do provozuschopného stavu.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2026/05/20260529_NG-4_static_fire_explosion.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2026/05/20260529-New-Glenn-initial-explosion.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2026/05/20260529-New-Glenn-wide.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2026/05/20260526_Blue_Moon_CLV-1.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
gendibal
gendibal
7 dní před

Tohle bude asi dost problém. V mnoha ohledech.Vyšetřování i veškeré opravy potrvají hodně, hodně dlouho, a do té doby už možná poletí Neutron i Terran R. Jestli opravdu ano, pro Blue Origin to může být umíráček.

Naposledy upraveno 7 dní před by gendibal
Borin
Borin
7 dní před
Odpověď  gendibal

Na LEO by vynesly hmotnost nákladu 1:2:4 (Neutron ku Terran R ku New Glenn) a jsou ve stádiu „Vývoj a testy vč výbuchu“ ku „Stavba a testy“ ku „Letěla s anomálií 2. stupně“.

Pořád jsou menší a pozadu.

gendibal
gendibal
6 dní před
Odpověď  Borin

Ne každý potřebuje pro svůj náklad maximální papírovou nosnost, důležité jsou i rozměry nákladového prostoru a pochopitelně cena. Navíc jestli za výbuch opravdu mohly motory, vyřadí i to i Vulkána, takže po alternativách bude velká sháňka.

S tím, že to může bouchat i Rocket Lab a Relativity Space, samozřejmě souhlasím, to opravdu může. Vychází mi, že jediný, kdo na tom vydělá, je SpaceX, která má pro lehčí náklady F9 a pro těžší FH, oboje vyzkoušené a extrémně spolehlivé.

Borin
Borin
7 dní před

Nabízeji se tři konspirace, proč k tomu došlo. Že je to statisticky možné.

Že statistice nějaký sabotér napomohl v řetězci výroby a montáže. Že tomu napomohly změny po minulém letu.

K tomu se mozná jako čtyřka přidá, že tentokrát byly jiné teploty, vliv na použité materiály.

Ááá – jen konspirace!

Pajuc
Pajuc
6 dní před
Odpověď  Borin

Konspiraci (spiknutí) bych v tom nehledal 🙂 Občas prostě dochází k chybám. U metanu navíc není tak snadné zajistit stabilitu hoření jako u vodíku nebo kerosinu. Důvod je ten, že v moderních raketových motorech jsou palivo a okysličovadlo do spalovací komory vstřikovány odděleně, přičemž jejich hoření je omezeno rychlostí míchání, takže rychlé a důkladné promíchání pohonných látek je zásadní pro dokončení chemických reakcí. Kapalný vodík má díky nižší hustotě lepší difúzní vlastnosti než kapalný metan, což usnadňuje míchání s kyslíkem. Kerosin se zase dobře mísí s kyslíkem díky vyšší viskozitě. Homogennější směs pak přirozeně přispívá ke stabilitě hoření, v opačném případě intenzita hoření kolísá, což má negativní vliv na výkon motoru, v krajním případě může dojít i k výbuchu. Proto kapalný vodík a kerosin byly oblíbenějšími raketovými palivy než kapalný metan.

Zdroj: https://www.elonx.cz/nahled-do-problematiky-raketovych-motoru-nastup-metanu/

Jayhawk
Jayhawk
7 dní před

BO prezentoval verzi NG 9-4 tak jim krutá technická realita ukázala že se znovu mohou pustit do práce. Myslím si, že to bylo v motorech. Celá komunita mluvila a mluví o tom, že motory nedosahují pro NG potřebných výkonů, nebo lépe mají malé rezervy.

Po NG 1 sama BO prohlašovali že budou výkon postupně zvyšovat, že prostor na to mají.

Je možné že upravili všechny nebo jen některé na vyšší výkon.

Pravda teď budou mít více prostoru, než zamýšleli.

 

CyberDeath
CyberDeath
7 dní před

Ne že bych toužil po tomto výsledku. Ale na těch ohnivych koulich mě něco fascinuje :-D.

Ovšem problémy s vývojem těchto heavy nosiču jsou na všech frontách.. Snad se to pro všechny (spacex/blue/..) brzo zlomí.

JP
JP
6 dní před
Odpověď  CyberDeath

Zmizela rychle, rampa vypadá dost zničeně.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.