sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družicová platforma mise Arcstone funguje správně

Postupné uvádění do provozu systémů na družicové platformě družice Arcstone bylo dokončeno. Mise nyní pokračuje uváděním do provozu a testy dalších kusů hardwaru. Předpokládá se, že sběr vědeckých měření (tzv. první světlo – first light) by mohl proběhnout přibližně tři týdny po startu. Arscstone je technologický demonstrátor, který má pomoci zlepšit budoucí kosmický výzkum použití slunečního světla, které se odráží od povrchu Měsíce. Bude tak možné přesně doladit přístroje na družicích, které sledují Zemi i jiná kosmická tělesa. Družice Arcstone se nachází na nízké oběžné dráze Země, kde může pozorovat Slunce i Měsíc, aniž by ji rušila atmosféra. Tento CubeSat o velikosti krabice na boty měří lunární spektrální odrazivost – kolik světla Měsíc odráží na různých vlnových délkách.

Arcstone je prvním přístrojem vyhrazeným ke zlepšování přesnosti měření lunární odrazivosti z kosmického prostoru. Mise je důležitým prvním krokem k realizaci vysoce přesných mezinárodně uznávaných standardů měření pro použití v měřících senzorech a systémech na oběžné dráze. Kromě zlepšení údajů ze současných kosmických senzorů by univerzální kalibrační standard lunární spektrální odrazivosti mohl být aplikován i na starší záznamy pozorování Země, kde by mohl zaplnit mezery v datech. „Jedním z nejnáročnějších úkolů při dálkovém průzkumu Země z kosmického prostoru je dosažení požadované přesnosti kalibrace přístrojů přímo na oběžné dráze,“ zmínil Constantine Lukashin, hlavní řešitel mise Arcstone a fyzikální výzkumník na Langleyho středisku v Hamptonu, stát Virginia a dodal: „Měsíc představuje vynikající a stále dostupný kalibrační zdroj mimo zemskou atmosféru. Cílem projektu Arcstone je zpřesnit lunární kalibraci, aby se zvýšila kvalita datových produktů dálkového průzkumu Země z kosmického prostoru pro současné i budoucí generace.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/06/arcstone-inter-calibration-sun-and-moon-v5.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 1

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.