sociální sítě

Přímé přenosy

Načítám data o přenosech…

krátké zprávy

Isar Aerospace

Evropská společnost Isar Aerospace, která se zabývá kosmickou technikou, získala 270 milionů eur (312 milionů dolarů) na podporu své globální expanze v rámci příprav na další pokus o start.

Iceye

Finská společnost Iceye, která vyvíjí a provozuje radarové zobrazovací družice, oznámila kolo financování v hodnotě přesahující 1 miliardu eur (1,16 miliardy dolarů), což oceňuje hodnotu společnosti na více než 10 miliard eur.

NRO

Národní průzkumný úřad (National Reconnaissance Office) udělil společnosti BlackSky Technology modifikaci smlouvy na urychlení vývoje družic AROS pro sběr dat v širokém okolí.

Quantum Space

Společnost Quantum Space, vedená bývalým administrátorem NASA, která vyvíjí vysoce obratné kosmické družice pro mise národní bezpečnosti, vstoupí na burzu sloučením se společností pro speciální akvizice SPAC.

Leaf Space

Italský operátor Leaf Space 27. května představil novou službu vesmírného připojení. Technologie s názvem TreeNet si klade za cíl usnadnit bezproblémovou vesmírnou komunikaci tím, že s jednotlivými družicemi zachází jako s uzly v propojené komunikační síti.

Apex

Společnost Apex získala více než 200 milionů dolarů na rozšíření vlastních výrobních kapacit pro družice a 5. června oznámila kolo financování, které podle slov společnosti téměř zdvojnásobilo hodnotu výrobce na 2,3 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Studenti z Frýdku-Místku vyhráli národní finále soutěže CanSat

Tým tvořený studenty Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku vyhrál národní finále soutěže CanSat 2025, kterou pořádá Evropská kosmická agentura (ESA). Postavili funkční minidružici o velikosti nápojové plechovky, která přečkala svůj let, ale také sbírala a analyzovala vědecká data. Studenti tak přesvědčili odbornou porotu o své technické kvalitě i originalitě. Soutěž CanSat simuluje reálnou misi do kosmického prostoru, jen v menším měřítku. Týmy studentů mají za úkol navrhnout, sestavit a otestovat funkční systémy družice, která se vejde do objemu standardní plechovky.

Příprava CanSatu týmu SARFAD
Příprava CanSatu týmu SARFAD
Zdroj: Tým SARFAD

Tato „družice“ je následně vynesena do výšky přibližně 1 km a během sestupu na padáku plní vědecké úkoly. ,„Opravdu to fungovalo – každý věděl, co má dělat, a bylo znát, že tým skvěle spolupracuje,“ hlásil s radostí Prokop Havlík, kapitán vítězného týmu SARFAD. Projekt, který v sobě spojuje praktické uplatnění znalostí z fyziky, informatiky i matematiky, vyžaduje i další schopnosti – kromě týmové spolupráce je zapotřebí také propagace celé mise.

Tímto vítězstvím ale pro tuhle partu studentů ještě cesta nekončí. Jelikož uspěli v národním kole, zasloužili si postup do evropského finále CanSat v nizozemském Noordwijku, kde budou reprezentovat Českou republiku proti týmům z celé Evropy. „Těšíme se do Nizozemska, ale vidíme před sebou ještě kus práce, který musíme dodělat. Máme v plánu udělat novou pozemní stanici a taky upravit vizáž naší plechovky,“ říká Jakub Holub, manažer vítězného týmu SARFAD. Tým nyní také hledá partnery, kteří by je mohli podpořit při účasti v evropském finále – finančně i mediálně. Studenti věří, že jejich příběh může inspirovat další mladé lidi, aby se pustili do vědy, techniky a inovací, což je jedním z hlavních poslání soutěže CanSat.

Takhle to má vypadat - CanSat se snáší k zemi na padáku.
Takhle to má vypadat – CanSat se snáší k zemi na padáku.
Zdroj: Tým SARFAD

Zdroje informací:
Tisková zpráva týmu SARFAD

Zdroje obrázků:
Fotogalerie týmu SAFRAD

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.