Na základně Corn Ranch u města Van Horn v Texasu se schyluje k dalšímu suborbitálnímu skoku nosiče New Shepard. Nejdříve v 15:30 má odstartovat mise NS-31, při které se kabina suborbitálního nosiče vydá na hranici kosmického prostoru, překoná výšku 100 kilometrů a poté měkce přistane. V tomto směru nepůjde o nic neobvyklého, ale pozornost na sebe poutá složení posádky a to hned dvojím způsobem. Vůbec poprvé je totiž tato posádka čistě ženská. Druhým důvodem zvýšeného zájmu o misi NS-31 je skutečnost, že na palubě bude i zpěvačka Katy Perry. V tomto článku najdete přehrávač originálního vysílání od Blue Origin.
Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://x.com/blueorigin/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GodJCChWYAAA54T?format=jpg&name=4096×4096
Teda nevím jestli se to tak sekalo jen mě a nebo to bylo díky BO. Možná by si tam měli hodit anténu Starlinku 😀
tento let asi v miestnej komunite nespravi nejaky velky povyk, polovica ludi tu zrejme ani nevie, kto je katy perry alebo oprah, zasa ani ja tento svet nejak nesledujem, davam bezosovi ale velky, naozaj velky kredit, ze k sebe dokazal pritiahnut taketo velke celebrity, spravit z toho velku sou pre masy ludi.
vplyv celebrit je skratka obrovsky, info o tomto lete sa dostalo aj na bezne spravodajske weby a presne taketo, na prvy pohlad pre nas zbytocnosti, mozu znamenat, ze o lety do vesmiru sa zacne zaujmat ta kriticka masa ludi, aby sa z toho stal bezny biznis a aby to bolo cool (a teda ze tu beznu masu ludi nadchnu uplne ine veci nez true fan nadsencov, to asi uzna kazdy).
egoisticky a zaroven uplne uprimne teda vitam akukolvek dalsiu celebritu, nech si pride bezostysne spravit PR, aj ked nam jej hudba/filmy/tvorba nebude absolutne nic hovorit 🙂
Oprah budou čeští diváci znát asi jen díky legendárnímu seriálu Ženatý se závazky, ve kterém si Al Bunda z Oprah často náležitě utahoval 😀 hlavně teda kvůli Peggy, která se na Oprah show dívala v televizi prakticky neustále 😀
Rasově to mají namíchané přímo ukázkově, ale genderově… Neměly by se začít důrazně ohrazovat organizace sledující vyváženost?
Samozřejmě sarkasmus.
Jestli tyhle botoxo-hyaluronově vytuněné kočky přinesou publicitu vesmírným letům, tak proč ne.
Nedá mi to a přece jen zareaguju:
Ta titulní fotka mi spíš připomíná upoutávku na nějaký nový sci-fi seriál. Okamžitě mi naskočila vzpomínka na Sigourney Weaver v Galaxy Quest, ale ta měla přiléhavou kombinézu dočervena nebo Jeri Ryan v Star Trek: Voyager, ta měla zase přiléhavou kombinézu v různých barvách včetně té modré.
Jestli to poslouží zviditelnění letů do vesmíru? No asi ano, ale hlavním efektem bude zviditelnění Blue Origin u mužské části populace, která se o létání nezajímá vůbec. Jen na tom nezájmu o létání nic nezmění.
Nepředpokládám, že pro ženskou část populace pan Bezos plánuje let s šesticí party men (placených mužských společníků).
Teď vážně – létání do vesmíru bylo dlouhou dobu doménou mužů a to mužů vypracovaných postav. Nejednalo se však o návštěvníky fit center, ale letce, zprvu nejčastěji vojenské, kteří udržování tělesné konstituce měli v popisu práce, protože jejich fyzická kondice byla jedním z faktorů, který jim mohl pomoci přežít. Dalším faktorem byla hlava – inteligence a vzdělání. Často se jednalo absolventy technických oborů vysokých škol. Jedině pilot, který chápe konstrukci svého stroje je schopen poznat jeho limity a při závadě systému detekovat a případně odstranit nebo obejít slabé místo.
Pokud má někdo potřebu poslat, na hranici vesmíru skupinu známých žen, je to jeho věc. Historický význam bude minimální – jedná se pouze o pasivní cestující – a pro dámy samotné kromě zážitku, který budou moc sdílet na sociálních sítích se svými fanoušky, to nebude víc, než projížďka luxusní limuzínou po Yellowstone.
Právě to sdílení na sociálních sítích je ohromně důležité. Celebrity sleduje obrovské množství lidí, kteří by jinak o kosmonautiku nezavadili. A to samé platí pro média. Většinou lety New Shepardu nikoho nezajímají, ale o NS.-31 najednou psali a informovali snad všichni. Jen já jsem měl za pondělí tři živé vstupy na tohle téma. Takže ano, účast celebrit zvyšuje šanci, že se o té misi bude mluvit a to může pomoci kosmonautice přitáhnout nové zájemce o tento obor. Čím častěji lidé z různých zdrojů uslyší o kosmonautice, tím více ji budou chápat jako přirozenou součást dnešního světa.
Historický význam je právě v tom, že už se do vesmíru může podívat skoro každý bez nutnosti být jedním z nejlepších fyzicky i mentálně. Technika nedostatky vykompenzuje. Když jste na výpravu do Yellowstone potřeboval umět přežít v přírodě, zabalit si na několik týdnů, ovládat koně a střelnou zbraň, tak to taky byla výprava jen pro pár trénovaných odvážlivců. Dnes si tam dojede každý, protože tam vede asfaltová silnice a auto není nedostupná záležitost. Můžeme se dohadovat, jestli to je nebo není dobře, ale je to znamení pokroku.
Já vám rozumím, tento let přitáhl pozornost, jen si nejsem jistý, jestli se jedná o žádaný druh pozornosti.
Pokud použiji letectví jako analogii, tak na začátku byli průkopníky letectví muži i ženy, kteří šli do vědomého rizika, že je to může stát život. Dnes poměrně velká část cestujících létá ne proto, že se potřebují dostat z bodu A do bodu B, ale proto že se prostě chtějí svézt letadlem. Je to rozhodně bezpečnější než před sto lety, ale současně méně pohodlné než před třiceti lety, protože kvalita přepravy platících cestujících odpovídá ceně letenek. Nevidím v tom pro letectví žádný přínos ani znamení pokroku. Ano, vznikl letecký průmysl, zaměstnávající jen v Evropě statisíce osob a generující zisk omezenému množství subjektů, ale to není pokrok, to je jen kšeft.
Vždy jsem myslel, že pokrok je to, co usnadní člověku jeho práci, co sníží spotřebu a zvýší efektivitu, ale zřejmě jsem se mýlil.
Asi se ze mě stává konzerva, takže se omlouvám.
Domnívám se, že právě to zmasovatění jakékoliv činnosti je pokrokem, jak si jej představujete. Usnadnění práce, snížení spotřeby a zvýšení efektivity – to vše je možné díky větší konkurenci. A konkurence vzniká tam, kde už je prošlapaná cesta a objevuje se tržní zájem. Právě ten pak vede ke vzniku firem, které jej využívají a vzájemná konkurence vede k optimalizacím, které člověku usnadní využívání té služby.
Já ale o vlivu mise NS-31 na kosmonautiku přemýšlím ještě v jedné rovině. Když se z kosmonautiky stane masová záležitost, tak ji budou podporovat i politici, kteří ochotněji pustí peníze do kosmických projektů, protože budou cítit, že jim tohle rozhodnutí neubere politické body u voličů. Takže jen houšť a větší kapky. 😉
pani.. co bolo historicke na tejto unavnej woke akcii, len zeny, rasovo a profesne vyvazene, bozkavanie zeme a pod.. dobre akurat tak do korporatneho buletinu..
ak chcel vyvolat ozajstny hype medzi obycajnymi ludmi, mal to spravit jednoducho topless 🙂
inak, suhlas.. iba nastartovanie ekonomiky do ktorej moze vstupit stredna vrstva spravi lety do kozmu popularne ci potrebne..
Vy na tom, že máte možnost se dostat z bodu A do bodu B skoro kdekoliv na planetě do cca 48 hodin neříkáte pokrok? A to za částku, kterou za rok ve vyspělých zemích většina lidí ušetří.
Oproti době, kdy letadla byla jen pro dobrodruhy a ostatní museli cestovat lodí, vlakem a koňským povozem. Trvalo to měsíce a stálo to solidní balík.
To, že je cestování letadlem méně pohodlné než před pár lety, je důsledkem tlaku na cenu a pokrok v tom taky nevidím, ale oproti pionýrům letectví je to nesrovnatelné.
Tenhle let (a podobné byly i předtím v režii BO, SpaceX i Virgin Galactic) jsou podobné přechodu od letadel jen pro experimenty dobrodruhů k prvním komerčním letům s poštou a cestujícími.
Jelikož odkaz na video je soukromé, tak přikládám link na start a přistání z Youtube:
https://youtu.be/XZE4SqkPOOI
Poprve jsem videl kosmicke kombinezy s boty na vysokem podpatku.
plus farba pokozky vs farba topanok
Vždycky jsem si říkal, jak to ti umělci dělají, že dokážou tak věrně napodobit konkrétního člověka jakožto voskovou figurínu. Ale tady na té fotce vidím, že se naopak může snažit přiblížit osoba své (budoucí) figuríně. Nevím, co fotograf prováděl, ale snad jen jedna z těch osob vypadá živě. Ostatní něco mezi mrtvolou, voskovou figurínou nebo „zkrášlovacími firmami“ už léta postihovanou a postiženou osobou. Já vyrobit takovou fotku, tak ji zahazuju ještě ve foťáku při první letmé kontrole a jdu přenastavit nasvícení. Neskutečně těm ženám fotograf ublížil.