sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Premiéra rakety Spectrum

Po několika posunech se zdá, že by se německá firma Isar Aerospace mohla pokusit o první start rakety Spectrum už dnes, tedy 29. března. Tříhodinové startovní okno se otevírá ve 12:30 našeho času. Ačkoliv se původně zdálo, že start mise Going Full Spectrum nebude vysílán živě, situace se změnila. Základna na norském ostrově Andoya, ze které se má statovat, je sice odlehlá, ale zástupci popularizačního portálu Nasaspaceflight se rozhodli podat firmě Isar Aerospace pomocnou ruku a rozhodli se, že pomohou se zajištěním přímého přenosu, který Vám nabízíme v tomto článku.

Původně jsme u tohoto startu plánovali živě a česky komentovaný přenos, leč aktuálně platný termín nevyhovuje nikomu z naší redakce, kdo by uměl obsloužit přenos. Přinášíme Vám tedy „pouze“ originální přenos, ale jistě nebudete zklamaní.

EDIT: Došlo k odkladu startu kvůli nevhodnému počasí. Příští pokus bude zítra.

Zdroje informací:
https://x.com/
https://x.com/
https://x.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Gmi8EWgaEAMzGz-.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
1 měsíc před

Takze najskor 30.3., ale tie pohlady na raketu obklopenu zasnezenymi kopcami je pekny 🙂

MarioB
MarioB
1 měsíc před

Neviem, prečo sa Isar rozhodol umiestniť štartovaciu základňu práve tam kde je – 300 km za polárnym kruhom(možno z ekonomických (lacnejšie) či legislatívnych (jednoduchšie papierovanie) dôvodov???), ale s počasím bude problém vždy, nie len pri premiérovom štarte.
Hoci od mája do konca júla (5. – 7. mesiac v roku) Slnko nezapadá, najviac bezoblačných dní je v júni a aj to iba s 50% pravdepodobnosťou.
A pokiaľ viem, tak čím bližšie k rovníku a štartovací sektor v smere rotácie Zeme, tým menej energeticky náročný štart.

Naposledy upraveno 1 měsíc před by MarioB
Edemski
Edemski
1 měsíc před
Odpověď  MarioB

Zima jak zima, ale že jim nechybí těch cca 300 m/s, co je navíc okolo rovníku. (463 m/s vs. 160 m/s)

Vojta
Vojta
1 měsíc před
Odpověď  Edemski

Při letech na polární dráhy ta obvodová rychlost rotace Země naopak překáží a rakety startující z oblastí blíž rovníku ji musejí kompenzovat.
Druhá věc je, že v Evropě není moc lepších míst, kde se dá postavit kosmodrom.

TritonJ
TritonJ
1 měsíc před

Další odkad, super, to by mohl klapnout i česky komentovaný přenos, ne?
Co se týká místních klimatických podmínek, pro start není důležité, jak dlouho je tma nebo kolik je bezoblačných dní. Mnohem větší překážkou je vítr, který je zde v zimním období běžně dost silný. Ale ještě horší bude v tomto ohledu Saxa Vord.

Garion
Garion
1 měsíc před
Odpověď  TritonJ

Tak celý západní břeh Atlantiku je vystaven těmto podmínkám, tam si nevybereš. Může za to častá tlaková níže nad Islandem a výše na Azory. Až klimatická změna postoupí a třeba zanikne golfský proud, můžou přestat tyto západní větry a počasí třeba bude pro starty z těchto kosmodromů vhodné. Lepší by bylo Středozemní moře, ale tam kvůli provozu to asi nepůjde…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.