Po několika posunech se zdá, že by se německá firma Isar Aerospace mohla pokusit o první start rakety Spectrum už dnes, tedy 29. března. Tříhodinové startovní okno se otevírá ve 12:30 našeho času. Ačkoliv se původně zdálo, že start mise Going Full Spectrum nebude vysílán živě, situace se změnila. Základna na norském ostrově Andoya, ze které se má statovat, je sice odlehlá, ale zástupci popularizačního portálu Nasaspaceflight se rozhodli podat firmě Isar Aerospace pomocnou ruku a rozhodli se, že pomohou se zajištěním přímého přenosu, který Vám nabízíme v tomto článku.
Původně jsme u tohoto startu plánovali živě a česky komentovaný přenos, leč aktuálně platný termín nevyhovuje nikomu z naší redakce, kdo by uměl obsloužit přenos. Přinášíme Vám tedy „pouze“ originální přenos, ale jistě nebudete zklamaní.
EDIT: Došlo k odkladu startu kvůli nevhodnému počasí. Příští pokus bude zítra.
Zdroje informací:
https://x.com/
https://x.com/
https://x.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Gmi8EWgaEAMzGz-.jpg
Takze najskor 30.3., ale tie pohlady na raketu obklopenu zasnezenymi kopcami je pekny 🙂
Neviem, prečo sa Isar rozhodol umiestniť štartovaciu základňu práve tam kde je – 300 km za polárnym kruhom(možno z ekonomických (lacnejšie) či legislatívnych (jednoduchšie papierovanie) dôvodov???), ale s počasím bude problém vždy, nie len pri premiérovom štarte.
Hoci od mája do konca júla (5. – 7. mesiac v roku) Slnko nezapadá, najviac bezoblačných dní je v júni a aj to iba s 50% pravdepodobnosťou.
A pokiaľ viem, tak čím bližšie k rovníku a štartovací sektor v smere rotácie Zeme, tým menej energeticky náročný štart.
Tenhle tweet to hezky vysvětluje. Přeloženo do češtiny: „Vídám mnoho komentářů ve smyslu „Proč stavět kosmodrom tak daleko na severu, kde je špatné počasí?“.
Totéž bych mohl říct o stavbě v bažinách, kde se vyskytují hurikány, prudké výkyvy počasí a intenzivní bouřky s blesky.
Ale mys Canaveral nikoho netrápí.
Každé místo má své klady i zápory. Například si nemyslím, že by Andøya v dohledné době očekávala hurikán. Ta rampa nemá z nějakého důvodu 4 obrovské bleskosvody. A myslím, že Florida by se zastavila, kdyby zažila sněhové srážky, které zažívá Andøya.
Každé místo má své problémy s počasím a posouvat své limity počasí při *prvním letu* není moudrý tah pro úspěch.“
Zima jak zima, ale že jim nechybí těch cca 300 m/s, co je navíc okolo rovníku. (463 m/s vs. 160 m/s)
Z tohoto kosmodromu se bude létat spíše na SSO / polární dráhy.
Při letech na polární dráhy ta obvodová rychlost rotace Země naopak překáží a rakety startující z oblastí blíž rovníku ji musejí kompenzovat.
Druhá věc je, že v Evropě není moc lepších míst, kde se dá postavit kosmodrom.
Další odkad, super, to by mohl klapnout i česky komentovaný přenos, ne?
Co se týká místních klimatických podmínek, pro start není důležité, jak dlouho je tma nebo kolik je bezoblačných dní. Mnohem větší překážkou je vítr, který je zde v zimním období běžně dost silný. Ale ještě horší bude v tomto ohledu Saxa Vord.
Tak celý západní břeh Atlantiku je vystaven těmto podmínkám, tam si nevybereš. Může za to častá tlaková níže nad Islandem a výše na Azory. Až klimatická změna postoupí a třeba zanikne golfský proud, můžou přestat tyto západní větry a počasí třeba bude pro starty z těchto kosmodromů vhodné. Lepší by bylo Středozemní moře, ale tam kvůli provozu to asi nepůjde…
Ano, zkusíme to.