sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (O3b mPOWER 4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Atmos Space

Společnost Atmos Space 10. prosince oznámila, že jmenovala Lori Garver do své poradní rady. L. Garverová, která sloužila jako zástupkyně administrátora NASA v letech 2009 až 2013, je dlouholetou zastánkyní komerčních vesmírných aktivit.

Vaya Space

Společnost Vaya Space oznámila kontrakt na více startů rakety Vaya Dauntless. Raketa vynese první fázi konstelace malých družic Space Telecommunications, Inc. Dauntless vypustí až 250 družic v rámci vícenásobné kampaně, která má začít v roce 2027.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly posilují své partnerství s Japonskem ve snaze čelit rostoucí dominanci Číny ve vesmírné oblasti. Spolupráce zahrnuje zdokonalení sdílených schopností v oblasti sledování vesmírných objektů.

SwRI

Jihozápadní výzkumný institut v San Antoniu získal kontrakt ve výši 26,1 milionu dolarů na stavbu přístrojů sledující vesmírné počasí. SwRI vyvine dva magnetometry pro projekt Lagrange 1 Series, který je součástí programu NOAA Space Weather Next.

constellr

Německý startup constellr, zabývající se termálním snímkováním, oznámil 9. prosince víceletý kontrakt s německou kosmickou agenturou DLR. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna.

AST SpaceMobile

Akcie společnosti AST SpaceMobile 9. prosince vyletěly o více než 16 % poté, co družicový operátor, nabízející přímé připojení do chytrého telefonu, oznámil desetiletou obchodní dohodu se společností Vodafone.

Neuraspace

Portugalský startup pro řízení vesmírné dopravy, společnost Neuraspace, instaloval druhý optický teleskop, který má pomoci sledovat objekty na nízké oběžné dráze (LEO). Teleskop byl instalován v Chile, aby skenoval jižní polokouli s objekty o velikosti pouhých 10 centimetrů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aleš Svoboda Vás v seriálu Deník astronauta provede svým výcvikem

28. říjen je již dlouhé roky významným dnem, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu. Osud tomu tak chtěl, aby se 106 let po zformování samostatného Československa, dočkal jeden z jeho nástupnických států, Česká republika, dalšího důležitého momentu. Právě dnes totiž v německém Kolíně nad Rýnem zahajuje český člen oddílu záložních astronautů Evropské kosmické agentury, Aleš Svoboda, první ze tří cca dvouměsíčních bloků základní přípravy. Po zhruba půl století se tak náš občan dostává do takového výcviku a tuto událost si nemůžeme nechat ujít. Díky dohodě s Alešem se proto můžete těšit na jedinečný seriál Deník astronauta, který bude pro náš portál psát sám Aleš Svoboda.

Evropské středisko astronautů EAC (European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem.
Evropské středisko astronautů EAC (European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem.
Zdroj: https://www.esa.int/

Zdravím všechny čtenáře webu Kosmonautix! Už se moc těším na svůj výcvik i na to, jak Vám jej prostřednictvím seriálu Deník astronauta, zprostředkuju,“ uvedl Aleš Svoboda a dodal: „V rámci aktuální první fáze výcviku na mne a další kolegy bude čekat třeba zdravotní prohlídka, ale i teoretická a praktická příprava.“ V seriálu Deník astronauta se tak dozvíte zajímavosti o výcviku doslova z první ruky. Těšit se můžete třeba na texty věnované potápěčskému výcviku, či přežití v divočině, teoretickou stránku výcviku zase bude představovat například seznámení se s fungováním Evropské kosmické agentury.

Název seriálu Deník astronauta jednoznačně odkazuje na seriál Deník astronautky, který na našem webu vycházel mezi roky 2014 a 2015 a svého času byl velmi populární. Náš redaktor, Michael Voplatka, tehdy překládal zápisky z výcviku i kosmického letu italské astronautky Samanthy Cristoforetti. Deset let uplynulo a rázem je tu něco, o čem se nám v té době ani nezdálo. Na výcvik ve středisku EAC nastupuje občan České republiky a na našem webu bude vycházet jeho vlastní deník, což je pro nás nepopsatelná prestiž a čest. Za celou redakci přeji Aleši Svobodovi hladký a bezproblémový průběh všech tří bloků výcviku, které na něj budou čekat. Snad se na něj také v budoucnu usměje štěstí a podaří se realizovat národní misi České republiky, v jejímž rámci by se vypravil na ISS. A kdo ví … třeba by mohl jeho seriál pokračovat i tam.

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/European_Astronaut_Centre_exterior_ESA19297332.jpeg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 17

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilanV
MilanV
1 měsíc před

Co na to říct než obrovské DĚKUJU Alešovi i vám za zorganizování tohoto seriálu a nemůžu se dočkat prvního dílu.

Kamil
Kamil
1 měsíc před

Wow, už se těším.
A naprosto nepochybuju, že do kosmu poletí mnohokrát, za 2 či 3 roky na pár týdnů, později i na půlroční misi a zlatým hřebem bude jeho let na Měsíc. Takže jistě vše z výcviku uplatní v praxi.

juckild
juckild
1 měsíc před

Tak to je velká pecka 🙏🏻

IvosK
IvosK
1 měsíc před

Paráda Aleši!! Moc a moc držím palce, aby to nakonec vyšlo a dostal ses tam (nemusí to být zrovna Měsíc, jak tu píše jiný tvůj fanoušek), ale určo do vesmíru jo, a na ten tvůj seriál Deník astronauta se moc těším.

Greyfin
Greyfin
1 měsíc před

Těším se až odstartuje do vesmíru 🙂

Miroslav Pospíšil
Editor
1 měsíc před

Už se moc těším. Info z první ruky (hlavy) je vzdycky nejlepší. 🙂

lablackpepper
lablackpepper
1 měsíc před

Super, moc se těším. Zdravím a děkuju do Frankfurtu. 🚀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.