Zpráva Úřadu generálního inspektora NASA (OIG) z 27. srpna dospěla k závěru, že NASA by mohla nakonec utratit 2,5 miliardy dolarů za kontrakt s Bechtelem na návrh a stavbu Mobile Launcher 2 (ML-2). NASA by tak zaplatila více než šestinásobek původní hodnoty.
29. srpna 9:00
OneWeb
Eutelsat oznámil 2. ledna, že po dvoudenním výpadku obnovil služby ve své síti OneWeb. Porucha byla způsobena softwarovým problémem v pozemním segmentu.
Kdyžtak mě prosím opravte, ale nezrušila NASA nedávno VIPER kvůli tomu, že by překročil rozpočet o 200%? Jestli to chápu správně tady je nárust 500% a všechno v pohodě? Nemluvě o absolutních částkách.
Problém je v tom, že VIPER sice byla zajímavá mise, ale nebyla výjimečná / jedinečná / nezbytná. Druhá mobilní plošina je v tomto směru důležitější. Je to podobné jako si bobtnání rozpočtu (i přes skřípění zubů agentury) mohl dovolit Webbův teleskop.
U ML2 jsou dva základní rozdíly proti VIPERu:
1) NASA staví ML2 na přímý požadavek Kongresu. NASA chtěla pro další verze SLS rekonstruovat ML1, ale peníze dostala na ML2.
2) NASA stanovila základní náklady jako závazek vůči Kongresu v červnu 2024 ve výši 1,873 miliardy USD. Překročení rozpočtu se bude měřit až vůči tomuto závazku. Do té doby šlo o pouhé odhady, nikoli o závazek vůči Kongresu. Zvláště na začátku fáze návrhu nebyly rozsah nákladů a složitost ML2 plně pochopeny, a proto byly podhodnoceny. NASA v reakci na audit OIG trvá na svém výpočtu 1,873 miliardy USD z června 2024 a nesouhlasí s odhadem 2,5 miliardy USD (celkové platby pro Bechtel), resp. 2,7 miliardy USD (včetně dalších nákladů, např. práce zaměstnanců NASA, návrhy, technická podpora, testování a zařízení poskytnuté agenturou NASA), který udělal OIG v lednu 2024 pouhým použitím přímkové extrapolace. Odhad OIG podle NASA neodráží skutečnost, že ML2 přešel v srpnu 2023 z fáze vývoje do fáze výstavby, ve které je složitost projektu více pochopena.
Děkuji oběma za vysvětlení a přeji pěkný den.
„Potěšující“ na tom je, že totální průser nepředstavuuje jenom české stavebnictví…