sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pionýři prvního letu Ariane 6 – #13 Curium One

Curium One

Radioamatéři, školy, nadšenci a malé výzkumné organizace. Ti všichni by ocenili, kdyby kosmické technologie byly lépe dostupné za méně peněz. Ideálně se zcela otevřeným přístupem typu Open source, který by zahrnoval software, ale i již hotové komponenty se známými parametry. A právě to je cílem dalšího z řady nákladů, které při svém prvním startu vynesla nová evropská raketa Ariane 6. Pojďte společně s námi prozkoumat nápaditou a docela rozměrnou (na to, že je to CubeSat) družici Curium One. Navíc můžete celý článek brát také jako výpravu do zákoutí kosmického průmyslu, která jsme na Kosmonautixu ještě moc neprobádali.

Srdce Cuirum One: Komunikační prostředek SatNOGS-COMMS
Srdce Cuirum One: Komunikační prostředek SatNOGS-COMMS
Zdroj: https://www.esa.int/

Zařízení s názvem Curium One je dvanáctijednotková (12U) družice typu CubeSat o hmotnosti 5,6 kilogramů. Byla navržena a vyrobena berlínskou společností Planetary Transportation Systems (PTS – dříve Part-Time Scientists) ve spolupráci s aténskou nadací Libre Space Foundation. O této organizaci jsme již blíže psali v dílu věnovaném experimentu SIDLOC, který byl postaven na stejných filosofických principech jako Curium One. Krom svého primárního cíle, o kterém bude ještě řeč, se zařízení zaměří také na ověření levnějších solárních článků a palubní elektroniky.

Hlavním cílem této družice je však přispět komunitám provozujícím různé CubeSaty a radioamatérů. Pomoc má prostřednictvím testování a vývoje hardwaru a softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, což pomůže zlepšit globální komunikační infrastrukturu a možnosti vzdělávání v oblasti kosmických technologií. Mise bude využívat síť pozemních stanic SatNOGS (svobodná softwarová a hardwarová platforma s otevřeným zdrojovým kódem, jejímž cílem je vytvořit síť satelitních pozemních stanic. Předmětem projektu je vytvoření plného balíku otevřených technologií založených na otevřených standardech a vybudování úplné pozemní stanice jako ukázky dalšího vývoje projektu.), která se skládá z více než 200 stanic po celém světě a je otevřená komukoli. Všechny výsledky budou zveřejněny a data volně šířena pod licencí Creative Commons. Jedna ze stanic je i na střeše budovy Výzkumného a leteckého ústavu v Praze a komunikuje se přes ni s českou družicí VZLÚSat 2. Pokud chcete Curium One využít ke svým radioamatérským testům, klikejte sem.

Hlavním technickým cílem této mise je první demonstrace nejmodernějšího rádiového vysílače označeného jako SatNOGS-COMMS a to přímo na oběžné dráze. Test probíhá ve spolupráci s řeckou neziskovou organizací Libre Space Foundation, která je rovněž průkopníkem v oblasti kosmických technologií s otevřeným zdrojovým kódem a jak jsme psali již u SIDLOCu, tak její cíle jsou mnohem širší a zahrnují třeba i přesnou dokumentaci a označení všech kosmických objektů.

Družice Curium One s dobře viditelnými solárními články
Družice Curium One s dobře viditelnými solárními články

SatNOGS-COMMS je rádiový transceiver pro ultrakrátké vlny (UKV) v pásmu S. Jedná se o komunikační zařízení, které dokáže vysílat i přijímat rádiové vlny pomocí „turniketové“ antény. Jedná se o otevřený zdrojový kód, který je plně kompatibilní se sítí SatNOGS. Ověření vysílače poskytne důležité informace pro nadcházející misi PHASMA nadace Libre Space Foundation. Pro společnost Planetary Transportation Systems poskytne Curium One první ověření konstrukce družice na oběžné dráze pro použití v plánovaných budoucích misích, což podpoří kosmický vývoj společnosti PTS ve všech jejích projektech. „Rozvojem družicové technologie s otevřeným zdrojovým kódem a amatérského rádia Curium One posílí komunikační infrastrukturu po celém světě a také poskytne vzdělávací příležitosti v oblasti kosmických technologií,“ vysvětluje Manolis Surligas, softwarový vývojář nadace LibreSpace Foundation.

Vzhledem k tomu, že software a hardware družice Curium One jsou téměř výhradně open-source, studenti a radioamatéři již aktivně organizují a podílejí se na vývoji družice – několik z nich získalo za svou práci akademické úspěchy. Další práce budou založeny na příjmu dat z družice na oběžné dráze. „Naším cílem je učinit kosmické technologie dosažitelnější a cenově dostupnějšími a jsme hrdí na to, že můžeme ověřit konstrukci družice právě díky startu na Ariane 6. Jsme nesmírně rádi, že se můžeme podílet na tomto historickém startu a být jeho součástí,“ pokračuje Jakob Mayer, vedoucí mechanik vývojového týmu.

Mise Curium One je důležitým krokem ke konečnému cíli společnosti PTS – zpřístupnění a zlevnění kosmických technologií s přímým využitím v již plánovaných budoucích misích – od cenově výhodných křemíkových solárních článků přes použití hotových komponent až po vývoj s otevřeným zdrojovým kódem. „Spolupráce s neuvěřitelně zkušenými týmy společností Arianespace, ArianeGroup a ESA před a během květnových integračních aktivit a i během startu pro nás byla opravdu úžasnou zkušeností. Jsme šťastní a velmi, velmi vděční ESA a Ariane, že můžeme být svědky a účastníky této mimořádné události,“ uzavírá Paul Kötter, projektový manažer vývoje Curium One.

Zdroje informací:
https://network.satnogs.org/
https://www.pts.space
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/06/Curium_Satellite_during_illumination_and_charge_testing
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/06/Careful_assembly_of_Curium_One_flight_model
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/06/Manolis_Surligas_Manthos_Papamatthaioumanthos_and_Paul_Koetter_after_the_integration_of_Curium_One_at_the_Guiana_Space_Centre

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.