sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pionýři prvního letu Ariane 6 #16 – Peregrinus

Peregrinus

V předposledním díle našeho seriálu o jednotlivých nákladech prvního startu nové evropské rakety Ariane 6 se vypravíme na střední školu. Nemusíte se bát plného rozvrhu, krátkých svačin, ani hodin tělocviku. Budeme se totiž bavit o experimentu, který do kosmického prostoru dostali belgičtí středoškolští studenti! Může střední škola vyprodukovat hodnotný kosmický experiment? Ve svých měřítkách zcela určitě! Zásadní je však přínos a zkušenosti, které to dá skupině žáků, kteří se na něčem takovém mohli podílet. Pojďte s námi prozkoumat experiment Peregrinus, o němž jeho tvůrci trošku tajně doufají, že by jednou mohl přispět malinkatou kapkou k dobré přípravě letu člověka na Mars.

Experiment je pojmenován po Petrusi Peregrinu de Maricourtovi, francouzském středověkém učenci, který žil ve 13. století a který se zabýval experimenty s magnety a magnetismem. Je to inspirativní učenec, protože na svou dobu neobvykle upřednostňoval experimentální přístup ke studiu přírodního světa před přístupem filozofickým.

Tým středoškoláků a jejich učitel s experimentem Peregrinus
Tým středoškoláků a jejich učitel s experimentem Peregrinus
Zdroj: https://www.esa.int/

Malý přístroj Peregrinus obíhá společně s posledním stupněm rakety Ariane 6 ve výšce 580 km a poskytoval údaje o vlivu sluneční aktivity na magnetické pole Země a o úrovni záření v něm. Lepší porozumění v této oblasti pomůže vyhodnotit radiační rizika pro astronauty, kteří jednou vyrazí na Měsíc nebo podniknou strastiplnou cestu k Marsu.

Jedná se o detektor záření, který obsahuje zapouzdřený sensor First Sensor X-100-7 (fotodioda). Převádí fotony tvrdého rentgenového záření a fotony měkkého záření gama na elektrický signál a je kompatibilní s 5V obvody, stejně jako komunikační modul Iridium, který Peregrinus používá k přenosu informací.

Peregrinus počítal fotony v rozsahu 2-30 keV v intervalu jedné sekundy a zároveň měřil sílu magnetického pole Země pomocí prostorového magnetometru na inerciální měřicí jednotce LSM9DS1. Data získaná v časovém intervalu po 10 sekundách byla poté přenášena na Zem prostřednictvím družicové sítě Iridium.

Tato jednotka dokáže snímat a poskytovat informace s devíti stupni volnosti. Na základě měření gravitace dokáže určit, kde se nachází Země a jak rychle se Peregrinus pohybuje v prostoru; magnetometr dokáže určit, kde se nachází magnetický sever a gyroskop změří rotaci a natočení horního stupně. Všechna tato data byla komprimována, aby se ušetřilo místo, a přenášena na Zemi prostřednictvím sítě Iridium. „Každých 10 sekund dostaneme zprávu s údaji z posledních deseti sekund o záření dopadajícím na náš detektor a o magnetickém poli Země,“ vysvětlil ještě před startem Erik de Schrijver, učitel přírodních věd na Sint-Pieterscollege Jette a vedoucí projektu Peregrinus. „Kromě toho získáme hrubé údaje o poloze, které nám poskytne síť družic, a samozřejmě počítáme s tím, že využijeme i údaje o poloze, které bude zasílat horní stupeň Ariane 6. Tento experiment by měl pokračovat až do doby, než horní stupeň vstoupí do atmosféry (Což se nestalo a experiment byl ukončen vypnutím dodávky elektrické energie poté, co selhal poslední zážeh stupně – pozn. aut.). Díky všem těmto informacím bychom měli získat zajímavý obraz vysokoenergetického záření dopadajícího na magnetické pole kolem Země.“

Peregrinus je však především praktickým vzdělávacím projektem v oblasti kosmických aplikací, který poskytuje studentům příležitost učit se o konstrukci zařízení určených pro kosmické použití, řízení kosmických projektů, testování a předávání znalostí. Jedná se o první evropské středoškoláky, kteří na oběžnou dráhu vynesli náklad na raketě. Mise ukazuje, že s odhodláním a tvrdou prací mohou středoškoláci dosáhnout oběžné dráhy a pomoci zvýšit kosmické ambice dalších dětí a mladých lidí v celé Evropě. „Tato příležitost letět při prvním letu Ariane 6 je pro naše studenty jedinečná,“ pokračuje Erik. „Doufáme, že Peregrinus vytvoří impuls pro další lety a praktické projekty kosmického vzdělávání pro evropské studenty na všech úrovních.“

Peregrinus
Peregrinus
Zdroj: https://www.esa.int/

„Možnost spolupracovat s ESA a Ariane je splněný sen. Mít kolem sebe spoustu lidí, kteří na tomto projektu pracují už roky, a zažít start, je neskutečný pocit,“ vysvětluje osmnáctiletá Lore De Becker, která na této misi pracovala, studuje latinu a matematiku a plánuje se věnovat stavebnímu inženýrství. „Vědomí, že jsme jako středoškoláci dostali možnost sehrát malou roli v tak složité kampani, jakou je start nové rakety… Je to zážitek, který se naskytne jednou za život a za který jsme vděční, že jsme ho mohli být součástí.“

K Lore se v týmu připojili Camille Vanderhasselt a Vivianne Michiels ze Sint-Pieterscollege Jette, ale také Esteban Debordes a Daniel Smirnov z Institut Vallée Bailly. Oba jsou v posledním ročníku studia přírodních věd a matematiky – společně sestrojili hardware Peregrinus. Na softwaru mise se podíleli Yves Jansen-Verlaak a Roman Vannieuwenhuyse.

Experiment Peregrinus skutečně ze svého krátkého letu získal použitelná data. Poté, co byl poslední stupeň Ariane 6 pasivizován, byl ukončen i tento experiment. A ačkoli byly základní vědecké cíle splněny, je v tomto případě mnohem důležitější to, jaké zkušenosti získali žáci, kteří se na tomto projektu podíleli. Již dříve jsme psali o experimentech vysokých škol, klubů a dalších menších institucí. Tým tohoto experimentu je však ze všech nejmladší – pokud nepočítáme obtisklé ručičky dětí ze školky na deployeru RAMI.

Zdroje informací:
https://www.esa.int/
https://cz.mouser.com/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…preparing_Peregrinus_for_integration_on_the_Payload_Integration_Plate
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/07/Esteban_working_on_Peregrinus
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/07/Peregrinus

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.