sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pionýři prvního letu Ariane 6 – #5 OOV-Cube

OOV-CUBE

V tomto seriálu si postupně představujeme jednotlivé položky nákladu, které do kosmického prostoru vezme první letový exemplář nové evropské rakety Ariane 6. Jako důkaz všestrannosti nového nosiče byla vybrána široká paleta zajímavých nákladů, které představují řadu unikátních studentských i vědeckých projektů. Doposud jsme si nejčastěji ukazovali CubeSaty, tentokrát to však bude náklad trochu odlišný. Je to sice družice ve tvaru krychle, ale délka hrany je poněkud nestandardní. Navíc není cílem test nějaké jednotlivosti, ale rovnou několika zajímavých technologií. Dojde na internet věcí, který bude pomáhat v ochraně ohrožených zvířat! A v plánu je i testování technologií pro servisní mise k družicím na oběžné dráze. Pojďme společně prozkoumat německou družici OOV-Cube.

OOV-Cube
OOV-Cube
Zdroj: https://www.esa.int/

OOV-Cube (On Orbit Verification Cube) je malá družice o rozměrech 25 × 25 cm, která spojuje neobvyklé cíle: testování technologií pro sledování volně žijících živočichů, internet věcí a další specifické technologie pro malé družice i budoucí velké servisní mise na oběžné dráze. Vyvinula ji Technická univerzita v Berlíně, která spolupracovala s berlínskou společností RapidCubes.  Cílem mise je vypuštění na nízkou kruhovou oběžnou dráhu ve výšce 580 km nad povrchem Země. Jedná se sice o jedinou družici, ale na její palubě je několik vědeckých experimentů a demonstračních technologií, které by mohly připravit půdu pro nové aplikace v oblasti malých družicových konstelací. „Tato mise má potenciál pomoci při řešení otázek, které jsou pro lidi na Zemi velmi důležité,“ vysvětluje Walter Frese, generální ředitel společnosti RapidCubes. “OOV-Cube poskytne vědecký základ pro spolehlivou a energeticky úspornou komunikaci, která je potřebná pro ochranu divoké přírody, a přitom nezávislá na pozemní infrastruktuře. Z hlediska širší ochrany přírody přispěje také k technickému výzkumu vedoucímu k tomu, jak zabránit vzniku kosmického odpadu.“

Společnost RapidCubes je dceřiná společnost Katedry kosmických technologií technické univerzity v Berlíně. Provozuje specifickou družicovou platformu ve váhové kategorii 10 kg, kterou nazývá TUBiX10. Jedná se už o šestou misi, která využívá tuto platformu. První byla velmi zajímavá mise S-NET, která se skládala ze čtyř družic a startovala v roce 2018. Exempláře se staly jedněmi z prvních malých družic, které demonstrovaly vícepásmovou mezidružicovou komunikaci. Další mise, která využívala tuto platformu, byla SALSAT, která startovala v roce 2020.

Provedením první experimentální demonstrace vysoce výkonného komunikačního protokolu „mioty“ pro internet věcí (využívající i umělou inteligenci) bude OOV-Cube testovat technologii, kterou lze propojit s miniaturními vysílači, jež nosí různá zvířata, a spojit je s vědci v reálném čase. To by bylo užitečné zejména v odlehlých oblastech bez pozemní infrastruktury. „Integrace naší cloudové detekční sítě do hardwaru pro strojové učení OOV-Cube je i pro nás zcela novou zkušeností,“ vysvětluje Alexander Balke, vedoucí projektu AITHER na TU Berlin. „Nikdy by mě nenapadlo, že naše práce bude jednou vynesena do kosmického prostoru při tak důležitém startu před zraky celého světa.“

V rámci mise bude rovněž testováno zpracování zachyceného obrazu přímo na oběžné dráze pomocí umělé inteligence (AI) – což je důležitá a časově úsporná technologie, která má za cíl vytvořit takové podmínky, že data o sledování volně žijících živočichů bude moci družice zpracovávat na oběžné dráze, a nikoli až později na Zemi. To výrazně ušetří čas a umožní mnohem efektivnější práci s daty, která budou poskytovat komplexnější informace s menším nárokem na čas strávený jejich podrobnou analýzou.

Tým OOV-Cube na berlínské technické univerzitě
Tým OOV-Cube na berlínské technické univerzitě
Zdroj: https://www.static.tu.berlin/

Družice rovněž otestuje a ověří nové úsporné a účinné perovskitové solární články. Jádrem těchto solárních panelů je perovskitová sloučenina – materiál s krystalickou strukturou, který může efektivně absorbovat světlo a přeměňovat jej na elektřinu. Tyto sloučeniny jsou obvykle syntetizovány z levných a běžně dostupných materiálů, což způsobuje, že výroba je méně nákladná, než tradiční křemíkové solární panely. Tyto solární panely jsou zároveň lehčí a flexibilnější než ty běžné. Vysoký výkon poskytují také při slabém osvětlení. Existují však i nevýhody této technologie. Perovskitové sloučeniny mohou být citlivé na vlhkost, teplotu a hlavně UV záření, což může zkracovat jejich životnost. Tato mise má ověřit, jak obstojí vystaveny kosmickému prostředí. Aktuálně navíc není známá jejich životnost, která vzejde až z řady experimentů včetně toho, který bude provádět OOV-Cube.

Družice dále ověří novou širokoúhlou kameru s automatickým zaostřováním, což je nezbytným předpokladem pro dokovací manévry nutné pro budoucí servisní mise k doplňování paliva, opravám nebo přesouvání družic na jiné oběžné dráhy. Pro budoucí servisní mise na oběžné dráze je také důležité, že OOV-Cube ověří rádiový systém v pásmu L pro komunikaci mezi družicemi na nízkých a geostacionárních oběžných drahách. Toto představuje naprosto zásadní technologie pro budoucí práci s kosmickou tříští a prodlužování životnosti družic na oběžné dráze.

Družice je vybavena stabilizačním systémem tvořeným magnetickými cívkami a třemi gyroskopy. Její hmotnost je 10,3 kg a životnost je předběžně plánována na 6 měsíců. Zajímavostí také je, že provoz bude později vyučován v rámci projektového semináře SatOps, aby studenti získali praktické zkušenosti s provozem družic. Pro radioamatérské nadšence mimo TU Berlín nabízí zveřejněný protokol možnost radioamatérům přijímat signály z družice a dekódovat družicová data. Jedinečný vysílací výkon OOV-Cube 5 W v kombinaci s úzkou šířkou pásma kanálu 25 kHz umožňuje spolehlivý příjem i s levným amatérským vybavením, případně i s ruční radiotechnikou.

Zdroje informací:
https://www.esa.int/
http://rapidcubes.space/
https://www.esa.int/
https://rapidcubes.space/
https://www.tu.berlin/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/04/OOV-Cube_team
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/04/OOV-Cube
https://www.static.tu.berlin/…/OOV_Cube/OOV-CUBE-LOGO_small.png
https://www.static.tu.berlin/…Z9F9842_1920px_45bf3294f4.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.