sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

První vzorky z odvrácené strany Měsíce jsou na Zemi

Čínská kosmonautika se opět zapsala do historie! Mise Chang’e 6 dokázala 25. června ráno našeho času dopravit na Zemi vzorky odebrané na tajemné odvrácené straně Měsíce. Nejenže se nikdy dříve nic podobného nepodařilo, ale dokonce v historii nenajdeme žádnou misi, která by se o takový milník pokusila. Onen historický okamžik nastal v 8:07 našeho času, kdy návratové pouzdro dosedlo na padáku do autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Tomuto úspěchu ale předcházela celá řada kritických kroků, které nesměly selhat. Samotná sonda Chang’e 6 byla tvořena čtyřmi základními moduly – lunárním landerem, návratovým pouzdrem, orbiterem a vzletovým modulem.

Ke startu mise Chang’e 6 došlo 3. května s pomocí rakety Dlouhý pochod 5 a o pět dní později sonda vstoupila na oběžnou dráhu okolo Měsíce. Dalším důležitým momentem bylo přistání na Měsíci, ke kterému došlo v noci na 2. června v kráteru Apollo, který se nachází v obří pánvi South Pole – Aitken o průměru 2500 kilometrů na odvrácené straně Měsíce. Sonda zde v průběhu několika hodin odebrala přibližně dva kilogramy vzorků pomocí lopatičky, drapáku a vrtačky. Po dobu pobytu navíc pracovaly i další přístroje studující okolí místa přistání, aby bylo možné zasadit nasbírané informace do širšího kontextu. Na palubě byly také evropské vědecké přístroje.

Návratové pouzdro sondy Chang'e 6 po přistání.
Návratové pouzdro sondy Chang’e 6 po přistání.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Cenné odebrané vzorky byly uloženy do kontejneru ve vzletovém modulu, který 3. června odstartoval vstříc oběžné dráze Měsíce. Tam se o několik dní později setkal s orbiterem. Poté proběhla předávka kontejneru se vzorky mezi vzletovým modulem a orbiterem, aby mohl být kontejner uložen do návratového pouzdra. 21. června pak orbiter provedl manévr, který jej navedl vstříc Zemi. Orbiter se dostal na kolizní kurs ze Zemí, na kterém bylo 25. června odpojeno pouzdro. Orbiter pak vykonal úhybný manévr, aby se vyhnul Zemi. Cesta k výše popsanému přistání tak byla volná.

Pracovníci nejprve zkontrolovali pouzdro a připravili jej na přesun do Pekingu. Nechybělo ani zapíchnutí vlajky, pro kterou se zde právě vrtá otvor.
Pracovníci nejprve zkontrolovali pouzdro a připravili jej na přesun do Pekingu. Nechybělo ani zapíchnutí vlajky, pro kterou se zde právě vrtá otvor.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Chang’e 6 není jen další z řady úspěšných misí, které v minulosti realizoval Sovětský svaz, Spojené státy, nebo Čína, aby z povrchu našeho nejbližšího souputníka přinesli na zemi vědecky cenný materiál. Jenže všechny dosavadní mise sbíraly kamínky a jemný regolit z přivrácené strany Měsíce, tedy té, která je neustále otočena směrem k Zemi. Strana odvrácená se od ní však velmi liší a navíc se i technicky vzato hůře prozkoumává. Odvrácená strana Měsíce není nikdy vidět ze Země a zároveň z ní nikdy nespatříte Zemi. Pokud tedy chcete komunikovat se sondou na odvrácené straně Měsíce, pak potřebujete retranslační družici, přičemž Čína už vypustila dva takové stroje. Odvrácená strana je oproti své přivrácené sestře mnohem méně prozkoumaná a vědci se nemohou dočkat, až se budou moci na vzorky z Chang’e 6 podívat hezky zblízka.

Přesun pouzdra do Pekingu začíná.
Přesun pouzdra do Pekingu začíná.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přivezený materiál by mohl pomoci zodpovědět některé palčivé otázky spojené s historií mladé Sluneční soustavy. Například zmíněná pánev South Pole – Aitken vznikla před 4,26 miliardami let, tedy pár set milionů let po vytvoření většiny lunárních kráterů. Jejich vznik mají na svědomí planetky a komety, které narážely do Měsíce v období označovaném jako Pozdní velké bombardování. „Byla pánev South Pole – Aitken vytvořena jako součást Pozdního velkého bombardování? Nebo to byla samostatná událost? Získáním přesných údajů přímo z pánve a kráterů, které ji pokrývají, budeme moci lépe porozumět historii Měsíce,“ uvedla PlanetarySociety ve svém popisu mise Chang’e 6, kde se dále dočteme: „To má vliv také na pochopení původu života na Zemi. Je možné, že planetky dopravily při Pozdním velkém bombardování na Zemi vodu a organické látky. Porozumění časové ose a podmínkám této události je kriticky důležité pro rozluštění příběhu o našem původu.

Návratové pouzdro sondy Chang'e 6 po přistání.
Návratové pouzdro sondy Chang’e 6 po přistání.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Chang’e 6 byla teprve druhou sondou, která se pokusila o přistání na odvrácené straně Měsíce. Už v lednu 2019 se čínské sondě Chang’e 4 podařilo přistát na odvrácené straně, kde vysadila vozítko YuTu 2, které funguje dodnes. Zatím žádný jiný stát neprovedl měkké přistání své sondy na odvrácené straně Měsíce. Čínské lunární plány rozhodně nemají skončit s misí Chang’e 6. V letech 2026 a 2028 mají startovat mise Chang’e 7 a 8. Druhá zmíněná mise by měla testovat technologie potřebné pro založení lunární základny. Do její stavby v okolí jižního pólu, kde je dostatek vodního ledu, by se chtěla Čína pustit ve 30. letech.

Přeloženo z:
https://www.space.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GQ5wQz9bwAAi81S?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GQ52djUbgAAWCHN?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GQ5wOfXbAAAGYhV?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GQ6ffoWXkAAUh4M?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GQ5wR0ubwAMx_b_?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2024/06/26/prvni-vzorky-z-odvracene-strany-mesice-jsou-na-zemi/