sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ESA ukázala pokročilý 3D tištěný díl

Objekt na obrázku vypadá, jako kdyby pocházel z dílny nějakého abstraktního umělce. Jedná se však o 3D tištěný hliníkový rám pro usazení elektronických desek pro družice, který byl navržen tak, aby pomohl vyřešit jeden z hlavních problémů, který trápí kosmické mise – teplo. V kosmickém vakuu neexistuje konvekční proudění, které na Zemi odnáší mnoho přebytečného tepla. V kosmickém prostoru se tak teplo snadno hromadí na místě. Tím, že se elektronické prvky zasunou do tohoto rámu, budou chráněny před přehříváním. Ve struktuře rámu jsou totiž zapracovány teplovodné trubičky, které odnáší odpadní teplo pryč.

Teplovodné trubičky představují uzavřený okruh, který je odvozen od fungování lidských potních žláz. V trubičkách cirkuluje kapalina (v tomto případě čpavek), která se po zahřátí odpaří a v plynném skupenství přenese toto odpadní teplo do chladnější části družice. Tam se pára ochladí a zkondenzuje, takže celý proces může začít nanovo. Nezvyklý organický vzhled dílu pak má na svědomí design založený na počítačových výpočtech označovaný jako topologická optimalizace. Při tomto procesu se materiál umísťuje pouze tam, kde bude díl zatížen, což trochu připomíná způsob, jakým na stromě rostou větve. Plně využít možností této metody jde ruku v ruce s 3D tiskem. Vyobrazený chladící rám byl navržen a vyroben experty z agentury ESA, kteří spolupracovali s belgickou firmou EHP na výzkumném projektu Posouzení využití pokročilé výroby ke zlepšení a rozšíření schopností kosmického hardwaru (Assessing the use of Advanced Manufacturing to improve and expand space hardware capabilities), který agentura podpořila v rámci svého programu pro obecnou podporu technologií. Tento program má za úkol podporovat nadějné technologie a produkty, které se mohou uplatnit v kosmonautice.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26100743-1-eng-GB/Cool_by_design_3D_printing.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
1 rok před

Je to vlastne Einstein – Szilárdova chladnička pracujúca na princípe izobarickej termodynamiky. Neobsahuje žiadne pohyblivé časti.

Borin
Borin
1 rok před
Odpověď  pbpitko

Není tam ohřev plamínkem.
Je to princip Perkinsovy trubice s úpravou vnitřniho povrchu aby nezáleželo na poloze a gravitaci/ zrychlení.

pbpitko
pbpitko
1 rok před
Odpověď  Borin

Ohrev môže byť realizovaný elektricky zo solárnych panelov, a na polohe a gravitácii potom nezáleží.

Borin
Borin
1 rok před
Odpověď  Borin

– Ohřev při požadavku chlazení v energeticky úsporném systému by asi nebyl výhodný.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.