sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vyšetřování částečného selhání rakety Alpha skončilo

Společnost Firefly Aerospace dokončila rozbor dat ze 4. letu své rakety Alpha a Federálnímu leteckému úřadu FAA (Federal Aviation Administration) předložila zprávu o vyšetřování mimořádné situace. V dokumentu je popsána základní příčina a nápravné kroky, které firma přijme poté, co 22. prosince loňského roku druhý stupeň rakety Alpha nedosáhl plánované dráhy pro oddělení nákladu. V rámci procesu vyšetřování firma Firefly Aerospace založila vyšetřovací tým, ale také nezávislý posuzovací tým, ve kterém byli zástupci FAA, Národního panelu pro bezpečnost přepravy NTSB (National Transportation Safety Board), Lockheed Martin, NASA i amerického letectva. Tito odborníci sloužili jakožto externí dohled zajišťující plnou transparentnost.

Vyšetřování určilo, že příčinou mimořádné situace byla závada v softwaru pro řízení a navigaci. Chyba v algoritmu zabránila systému vydat nezbytný pokyn k vykonání pulsu orientačními tryskami před opětovným zážehem motoru druhého stupně. Z relativně stručného popisku se zdá, že absence plánovaného pulsu od orientačních trysek nepřitlačila pohonné látky ke dnu nádrže, kde by je mohl motor nasát. Podmínky pro zážeh by v takovém případě nebyly splněny. Jedná se však čistě o mou vlastní úvahu, která může být mylná. Navzdory tomuto problému raketa doručila náklad na oběžnou dráhu, takže zákazník mohl úspěšně realizovat primární misi své družice, byť bylo zapotřebí zkrátit dobu potřebnou k uvádění do provozu. Družice Tantrum totiž byla doručena na nižší dráhu, než se plánovalo a 10. února zanikla v atmosféře.

Společnost Firefly Aerospace nyní implementuje opravné kroky, které mají zajistit, že se závada nebude opakovat a bude vyřešena. Změny se týkají také procesních kroků, kdy se firma zaměří na detekci a prevenci podobných problémů v budoucnu. Další let rakety Alpha by mohl přijít za několik měsíců. „Jsme hrdí na to, že tým dokázal spolupracovat na dosažení tohoto pozitivního výsledku,“ uvedl Bill Weber, výkonný ředitel Firefly Aerospace.

Přeloženo z:
https://fireflyspace.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GB03XwAaMAAefzU?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
1 rok před

Zajímavé. Jak tvrdí spousta lidí, testy a simulace prostě nestačí, důležité je létat kompletní mise. Firefly se poučí a poletí znovu. Držím jim palce.
Jakou má ale šanci Relativity Space, když Terran 1 zrušili po prvním neúspěšném letu, kde ani nenastartoval druhý stupeň? Místo další práce, ladění a získávání zkušeností se vrhli na projekt velké rakety Terran R, na kterou nemají (hlavně peníze).
Uvidíme co německá RFA One.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.