sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vyšetřování částečného selhání rakety Alpha skončilo

Společnost Firefly Aerospace dokončila rozbor dat ze 4. letu své rakety Alpha a Federálnímu leteckému úřadu FAA (Federal Aviation Administration) předložila zprávu o vyšetřování mimořádné situace. V dokumentu je popsána základní příčina a nápravné kroky, které firma přijme poté, co 22. prosince loňského roku druhý stupeň rakety Alpha nedosáhl plánované dráhy pro oddělení nákladu. V rámci procesu vyšetřování firma Firefly Aerospace založila vyšetřovací tým, ale také nezávislý posuzovací tým, ve kterém byli zástupci FAA, Národního panelu pro bezpečnost přepravy NTSB (National Transportation Safety Board), Lockheed Martin, NASA i amerického letectva. Tito odborníci sloužili jakožto externí dohled zajišťující plnou transparentnost.

Vyšetřování určilo, že příčinou mimořádné situace byla závada v softwaru pro řízení a navigaci. Chyba v algoritmu zabránila systému vydat nezbytný pokyn k vykonání pulsu orientačními tryskami před opětovným zážehem motoru druhého stupně. Z relativně stručného popisku se zdá, že absence plánovaného pulsu od orientačních trysek nepřitlačila pohonné látky ke dnu nádrže, kde by je mohl motor nasát. Podmínky pro zážeh by v takovém případě nebyly splněny. Jedná se však čistě o mou vlastní úvahu, která může být mylná. Navzdory tomuto problému raketa doručila náklad na oběžnou dráhu, takže zákazník mohl úspěšně realizovat primární misi své družice, byť bylo zapotřebí zkrátit dobu potřebnou k uvádění do provozu. Družice Tantrum totiž byla doručena na nižší dráhu, než se plánovalo a 10. února zanikla v atmosféře.

Společnost Firefly Aerospace nyní implementuje opravné kroky, které mají zajistit, že se závada nebude opakovat a bude vyřešena. Změny se týkají také procesních kroků, kdy se firma zaměří na detekci a prevenci podobných problémů v budoucnu. Další let rakety Alpha by mohl přijít za několik měsíců. „Jsme hrdí na to, že tým dokázal spolupracovat na dosažení tohoto pozitivního výsledku,“ uvedl Bill Weber, výkonný ředitel Firefly Aerospace.

Přeloženo z:
https://fireflyspace.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GB03XwAaMAAefzU?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
1 rok před

Zajímavé. Jak tvrdí spousta lidí, testy a simulace prostě nestačí, důležité je létat kompletní mise. Firefly se poučí a poletí znovu. Držím jim palce.
Jakou má ale šanci Relativity Space, když Terran 1 zrušili po prvním neúspěšném letu, kde ani nenastartoval druhý stupeň? Místo další práce, ladění a získávání zkušeností se vrhli na projekt velké rakety Terran R, na kterou nemají (hlavně peníze).
Uvidíme co německá RFA One.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.