sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA vylepšuje optický navigační software GIANT

Že jste o softwaru GIANT ještě neslyšeli? Možná je to tím, že se jeho název zmiňoval jen minimálně. O jeho praktické aplikaci jste však pravděpodobně slyšeli. Byl to právě tento výtvor expertů z Goddardova střediska, který metodou optické navigace dokázal navést sondu OSIRIS-REx k planetce Bennu. Vědci již mohou vzorky z této planetky studovat na Zemi, kam je sonda dopravila, ale ani na program GIANT se nezapomnělo. Vývojáři jej dále vyvíjejí, přidávají funkce a zlepšují jeho užitečnost pro jeho použití na budoucích misích – ať už robotických či pilotovaných.

Tým optické navigace na Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu sloužil jako záloha navigačních zdrojů sondy OSIRIS-REx, která mířila k blízkozemní planetce Bennu. Mohli tak kontrolovat práci primárního navigačního týmu a prokázat funkčnost navigace podle vizuálních dat. Optická navigace může využívat údaje z kamer, lidaru, či dalších senzorů k navigaci podobně, jako to dělají lidé. Tato špičková technologie funguje tak, že například kamera pořídí snímek cílového tělesa (u sondy OSIRIS-REx to byla planetka Bennu) a software poté identifikuje povrchové útvary. Na základě analýzy snímků dokáže program poskytnout třeba přesné údaje o vzdálenosti sondy od cíle, ale také vytvořit trojrozměrnou mapu potenciálních přistávacích oblastí a s nimi spojených rizik. Kromě toho je také možné analyzovat rotující objekt a určit jeho hmotnost i těžiště. Právě to jsou kriticky důležité údaje pro misi, která má vstoupit na oběžnou dráhu kolem takového objektu.

Palubní autonomní optická navigace je technologií, která umožňuje realizovat současné i budoucí návrhy misí,“ říká Andrew Liounis, hlavní vývojář programu GIANT s Goddardova střediska a dodává: „Snižuje množství dat, která by se musela posílat na Zemi, čímž hlavně pro menší mise snižuje náklady na komunikaci. Větším misím zase umožňuje odeslat více vědeckých dat. Dochází také ke snížení počtu lidí, kteří jsou na Zemi zapotřebí k určování oběžné dráhy a navigaci.“ Když sonda OSIRIS-REx pobývala na oběžné dráze planetky Bennu, dokázal systém GIANT identifikovat kousky, které byly vyvrženy z povrchu. Tým optické navigace využil snímky k výpočtu pohybu a hmotnosti těchto kusů, což ve výsledku pomohlo určit, že nepředstavují pro sondu žádné významné riziko.

Tento snímek zachycující výron materiálu z 19. ledna 2019 vznikl ze dvou fotek kamer NavCam. První měla krátký expoziční čas (1,4 ms) a jejím úkolem bylo zachytit dobře povrch asteroidu. Druhý snímek měl expoziční čas delší (5 sekund), aby byly lépe vidět vyvržené úlomky. Obě vrstvy prošly i dalšími úpravami jako je třeba přizpůsobení kontrastu a jasu.
Tento snímek zachycující výron materiálu z 19. ledna 2019 vznikl ze dvou fotek kamer NavCam. První měla krátký expoziční čas (1,4 ms) a jejím úkolem bylo zachytit dobře povrch asteroidu. Druhý snímek měl expoziční čas delší (5 sekund), aby byly lépe vidět vyvržené úlomky. Obě vrstvy prošly i dalšími úpravami jako je třeba přizpůsobení kontrastu a jasu.
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

Od té doby Andrew Liounis a jeho kolegové stále vylepšují a rozšiřují soubor softwarových utilit a skriptů, které tvoří páteř systému GIANT. Novinky obsahují také open-sourcové verze softwaru, které jsou zveřejňovány zájemcům z řad veřejnosti. Mezi novinkami najdeme také schopnost navigace v hlubokém vesmíru podle pozorování hvězd, Slunce a objektů Sluneční soustavy. Experti nyní pracují na zeštíhleném balíčku, ketrý by měl pomoci s autonomními činnostmi v průběhu celého životního cyklu kosmické mise. „Kromě toho se těšíme, až využijeme GIANT ke zpracování dat ze sondy Cassini, na což se chystáme ve spolupráci s partnery z University of Maryland, abychom studovali interakci Saturnu s jeho měsíci,“ dodal Liounis. Další inovátoři jako třeba Alvin Yew z Goddardova střediska se snaží upravit software tak, aby mohl pomáhat roverům i lidem na povrchu Měsíce či jiných planet.

Krátce poté, co sonda OSIRIS-REx opustila planetku Bennu, tým zveřejnil upravenou open-sourcovou verzi zájemcům z řad veřejnosti. „Nosili jsme v hlavách mnoho změn, které by uživateli usnadnily práci, a o několik změn, které by zefektivnily jeho fungování,“ vzpomíná Liounis. Stážista se poté postaral o úpravu kódu tak, aby při pozemském využití využíval grafické procesory, což výrazně zlepšilo zpracování. Zjednodušená verze cGIANT spolupracuje se softwarovým balíčkem z Goddardova střediska autoNGC pro autonomní navigaci, navádění a řízení tak dobře, že může mít zásadní význam pro malé i velké mise, řekl Liounis.

Právě on a kolega Chris Gnam vytvořili rozšíření, které může sondě poskytovat údaje pro manévry podle údajů, které vyčte ze snímků hvězd, planet, planetek, či Slunce. Tradiční navigace v hlubším vesmíru využívá k určení pozice, rychlosti a vzdálenosti od země rádiové signály. Snížení závislosti misí na komunikační síti Deep Space Network umožní uvolnit cenné zdroje, o které se bude muset dělit mnoho budoucích misí, upřesnil Gnam. Vývojáři však ještě s projektem nekončí. Tým věří, že se mu podaří vyvinout plánovací pomůcky, které by řídícím týmům jednotlivých misí umožnily naplánovat letovou trajektorii a oběžnou dráhu v rámci programu GIANT, což by zjednodušilo návrh mise.

U mise OSIRIS-REx trvalo naplánování trajektorie či oběžné dráhy až tři měsíce,“ vzpomíná Liounis a dodává: „Nyní jsme schopni tuto dobu zkrátit na přibližně týden výpočetního času.“ Jejich inovativní přístup si vysloužil trvalou podporu programu vnitřního výzkumu  vývoje Goddardova střediska, jednotlivých misí i programu NASA pro kosmickou komunikaci a navigaci. „S tím, jak se koncepty misí stávají stále složitějšími, bude se optická navigace stávat stále větší nezbytností v balíčku navigačních metod,“ uzavřel Liounis.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.sciencenews.org/sites/default/files/2018/08/main/blogposts/082418_LG_OSIRIS-REX_main.jpg
https://www.asteroidmission.org/wp-content/uploads/2019/03/Bennu-Particle-Ejection-Event-20190119.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2023/11/08/nasa-vylepsuje-opticky-navigacni-software-giant/