sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Svět startupů #4 Space Pioneer

Vítám Vás u již v pořadí čtvrtého dílu nepravidelného seriálu s názvem Svět startupů, který v jednotlivých dílech rozebírá vybrané startupy, jež jsou něčím zajímavé, vyplatí se je sledovat a působí v kosmickém průmyslu. Právě soukromé firmy menší velikosti jsou totiž jeho nedílnou a rychle rostoucí součástí. Startup by se tedy dal charakterizovat jakožto mladá firma, která nemá velký počet zaměstnanců a ve svém odvětví využívá nekonvenčních a inovativních postupů. Její velikost a praktická absence byrokracie a zdlouhavých vnitřních procesů pak takové firmě umožňuje rychle růst, na trh přinášet originální produkty a v konečném důsledku celý kosmický průmysl posouvat vstříc větší dostupnosti komerčním zákazníkům a novým technologiím.

Raketa Tianlong-2
Raketa Tianlong-2
Zdroj: https://www.space.com/

V dnešním díle se poprvé podíváme mimo Evropu a Spojené státy, a to konkrétně na jeden z čínských poměrně ambiciózních startupů. Firma Space Pioneer, rovněž známá jakožto Beijing Tianbing Technology Co., se sídlem v Pekingu se zaměřuje na vývoj raketových nosičů. Před osmi lety v roce 2015 ji založil bývalý CTO čínské firmy LandSpace, Kang Yonglai, který se dříve rovněž podílel na vývoji rakety CZ-11. Ve Space Pioneer se ze začátku věnovali raketám s hypergolickým pohonem, z čehož vznikl jejich první nosič s názvem Tianlong-1, pět let od založení, koncem roku 2020, se ovšem rozhodli zásadně přeorientovat, a to na letecký petrolej. Bylo tak třeba vyvinout nový motor a nosič, který získal označení Tianlong-2. Firma taktéž pracuje na raketě se znovupoužitelným prvním stupněm Tianlong-3. Space Pioneer by stejně tak v budoucnu měla být zapojena do čínských národních projektů a počítá se tak se zásobováním čínské vesmírné stanice Tiangong či zapojením do programu konstelace Guowang, v rámci kterého se Čína chystá vytvořit národní širokopásmovou konstelaci a na oběžnou dráhu vynést až 13 000 družic.

Pojďme si ale nyní představit jedinou momentálně využívanou raketu této firmy, a to Tianlong-2. Jedná se o 32,8 metrů vysoký dvoustupňový nosič, který pro některé mise může být doplněn ještě třetím stupněm. První stupeň disponuje třemi motory YF-102, které jakožto palivo využívají petrolej a jako okysličovadlo kapalný kyslík, každý z nich pak o tahu 620 kN. Jde o motor, který je vyvinutý státní organizací AALPT a Space Pioneer si jej zakupuje od CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation). Druhý stupeň pohání jeden motor TH-11 s tahem 300 kN, který taktéž využívá petrolej s kapalným kyslíkem a v tomto případě jej vyvinula přímo firma Space Pioneer. Zároveň se uvádí, že Space Pioneer tento motor vyrábí s širokým využitím 3D tištěných komponentů, které by měly tvořit přes 80% motoru. Třetí stupeň, o který lze nosič doplnit, je poháněn motorem TH-31 o tahu 3 kN. Celkově tak raketa disponuje tahem 1860 kN a na nízkou oběžnou dráhu (LEO) je schopna vynést až 2 tuny nákladu nebo 1,5 tuny na SSO. První start této rakety proběhl teprve před nedávnem, a to 2. dubna, kdy Tianlong-2 s družicí Aitaikong Kexue společnosti Hangsheng Satellite a výplní pro simulování hmotnosti dalšího potenciálně vynášeného nákladu odstartovala z kosmodromu Jiuquan na poušti Gobi. Hned tento první start Space Pioneer i rakety Tianlong-2 byl úspěšný, raketa družici vynesla na SSO a tento startup se tak stal první soukromou firmou, která dosáhla oběžné dráhy hned na první pokus. Raketa Tianlong-2 je pak první soukromou čínskou raketou na kapalné pohonné látky, které se tento úspěch podařilo dosáhnou.

Model rakety Tianlong-3H
Model rakety Tianlong-3H
Zdroj: https://imparcialnews.com

Nyní další vyvíjenou raketou firmy Space Pioneer je Tianlong-3. V tomto směru se má jednat o 71 metrů vysokou dvoustupňovou raketu opět na petrolej a kapalný kyslík, která má mít znovupoužitelný první stupeň a tah kolem 6850 kN. Vynést může buďto 17 tun nákladu na nízkou oběžnou dráhu nebo 14 tun na SSO. Firma pro získání prostředků na vývoj Tianlong-3 otevřela investiční kolo a z nabytých prostředků chystá vývoj samotné rakety, motoru a výstavbu startovního komplexu na kosmodromu Jiuquan. První start je momentálně naplánován na rok 2024 a Space Pioneer odvážně tvrdí, že od roku 2025 budou schopni uskutečnit 30 startů ročně. Tianlong-3 má zároveň disponovat několika verzemi, a to Tianlong-3H se dvěma boostery, na způsob Falconu Heavy a Tianlong-3M se znovupoužitelným raketoplánem. Právě Tianlong-3 by měl být tím nosičem, který nejvíce přispěje do programu konstelace Guowang, protože nejspíše bude schopný vynášet náklad v poměrně po sobě krátce jdoucích intervalech. Tato firma tak za sebou už nějaké úspěchy má, ovšem zajímavé ji nejspíše bude pozorovat hlavně do budoucna. Její ambice jsou vcelku velkolepé a uvidí se, zda se je podaří naplnit. Ovšem rozhodně jde a v budoucnu půjde o významného hráče v tomto odvětví čínského kosmického průmyslu.

  • Sídlo: Peking, Čína
  • Generální ředitel: Kang Yonglai
  • Zaměření: Vývoj nosičů v čínském kosmickém průmyslu
  • Aktuální projekty a snahy: Nabízení misí pro raketu Tianlong-2, vývoj rakety Tianlong-3, integrace a zapojení se do čínských národních projektů

Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://www.nasaspaceflight.com/
https://spacenews.com/
https://spacenews.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Floj16CWYAEurr9.jpg
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yQkww77CLecW3to8MW6XcJ.jpg
https://imparcialnews.com.br/wp-content/uploads/…/-jpg-1.webp

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2023/08/30/svet-startupu-4-space-pioneer/