sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jsi student? Staň se součástí Expedice Mars!

Expedice Mars

Projít důkladným výběrem, vytvořit svůj projekt, projít výcvikem, seznámit se s řadou významných osobností kosmického průmyslu a nakonec být členem posádky, která se vydá na Mars? Právě takové zkušenosti nabízí Expedice Mars, která hledá nadšené a schopné členy expediční posádky. Pokud jste student a je vám mezi 13 a 18 lety, tak právě pro vás se včera otevřela registrace do tohoto jedinečného mezinárodního projektu.

Simulovaná výprava si kladce za cíl vytvořit autentické prostředí a misi. Zájemci budou muset vyplnit motivační dotazník na této adrese. Během tohoto přihlášení se bude vybírat i odbornost zájemců. Vybrat si budou moci mezi fyzikem, biologem, konstruktérem, inženýrem a popularizátorem. V následující fázi budou jednotliví členové mít za úkol vypracovat domácí projekt. Z těchto zájemců bude vybráno třicet nejlepších, kteří budou pozváni na on-line konferenci, kde budou své projekty prezentovat. Těchto třicet vybraných pak absolvuje i SpaceDay v Brně, kde se setkají s vybranými osobnostmi českého kosmického průmyslu.

Plakát Expedice Mars
Plakát Expedice Mars
Zdroj: https://www.expedice-mars.eu

Patnáct nejlepších v listopadu absolvuje přípravnou část mise, která potrvá pět dní. Tyto dny budou naplněny řadou aktivit, které ověří připravenost a vhodnost jednotlivých účastníků. Bude se trénovat vytrvalost, nadšení a schopnost pracovat v týmu. I zde budou jednotliví členové pracovat na svém projektu, který na konci odprezentují. Z tohoto přátelského klání vzejde pět nejlepších, kteří se stanou přímými účastníky simulovaného letu na Mars. „V Expedici Mars hledáme studenty se zájmem o vědu, techniku anebo jejich popularizaci,” říká velitel projektu Josef Lát a dále prozrazuje: „Je pro nás důležité, abychom našli studenty, kteří umí vycházet s ostatními. Vážíme si schopnosti naslouchat názorům druhých. V neposlední řadě umíme ocenit vůli dokončit rozpracovaný nápad, touhu se zlepšovat i ochotu přijmout konstruktivní kritiku.”

Samotná expedice proběhne tak, že posádka nastoupí do izolovaného prostředí – kosmické lodi, kde jediným spojením s okolním světem zůstane on-line komunikace. Těšit se mohou na simulování krizových situací, každodenní starost o systémy lodi, či řadu vědeckých úkolů. Na závěr úspěšného letu provedou výstup na Mars. Celý let proběhne 4. až 8. prosince tohoto roku

Projekt je unikátní příležitostí vyzkoušet si práci v týmu. Pro studenty je to zásadní zkušenost, která jim může pomoci nasměrovat svoje další vzdělávání či aktivity.

Všichni organizátoři projektu jsou jeho bývalými účastníky. Jednou z nich je i velitelka odbornosti biologů Kateřina Sochorová. Ta na otázku, co jí Expedice Mars přinesla a proč by ji doporučila dalším studentům, odpovídá: „Expedice Mars mi dala nejenom spoustu zkušeností, ale především jsem díky ní poznala mnoho přátel na celý život. Zároveň jsem si ověřila své schopnosti od týmové spolupráce přes komunikaci až ke kritickému myšlení.”

Expedice Mars je od roku 2021 organizovaná spolkem Alumni Scientiae Bohemicae za finanční podpory MŠMT. Slovenskými partnery soutěže jsou Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Astronomický klub Bratislava.

WEB expedice

Snímek z jednoho z předchozích ročníků expedice
Snímek z jednoho z předchozích ročníků expedice
Zdroj: https://www.expedice-mars.eu

Zdroje informací:
https://www.expedice-mars.eu

Zdroje obrázků:
https://www.expedice-mars.eu

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.