sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Čínský miniraketoplán se vrátil

Když 4. srpna loňského roku odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan raketa CZ-2F/T, dopravila na oběžnou dráhu bezpilotní miniraketoplán Chongfu Shiyong Shiyan Hangtian Qi 2 (Čchung-fu Š‘-jung Š‘-jen Chang-tchien Čchi).  Na konci srpna pak stroj upravil svou oběžnou dráhu na téměř kruhovou ve výšce 600 kilometrů. Nyní jeho mise skončila. V noci na dnešek se malý okřídlený stroj vrátil na pevnou zemi, když dosedl na základnu Lop-nur (Lobnor) v čínské autonomní oblasti Xinjiang (Sin-ťiang). Na oběžné dráze tedy strávil 276 dní a 8 hodin. Vzhledem k vysokému stupni utajení, které celý projekt provází (záběry ze startu byly zveřejněny až se značným zpožděním) asi nikoho nepřekvapí, že oficiální snímky chybí i z přistání.

Čínský miniraketoplán, který bychom konstrukcí i průběhem letu mohli přirovnat k americkému X-37B, už jednou na oběžné dráze byl. Jeho premiérová mise v roce 2020 však skončila přistáním pouhé dva dny po startu. „Není stále jisté, zda byl znovu použit stroj z roku 2020 nebo jde o nově vyrobený kus,“ doplňuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře, který také upozornil na radarový snímek základny Lop-nur, na kterém mohou být zachycena vozidla připravená asistovat během přistání miniraketoplánu.

EDIT 8. května 19:51
V článku byla upřesněna informace o zpětně zveřejněném záznamu startu. Za upozornění děkujeme Michalu Václavíkovi.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Fvli4_jXsAMhb2r?format=png&name=small

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza1616
Honza1616
1 rok před

Podobnost s X-37B čistě náhodná,
Kdyby to nebyla Čína tak řeknu že je to vážně náhoda, ale tentokrát se soudruzi asi opravdu inspirovali na západě, a ne že to nejde když ESA pracuje na vlastním kluzáku, stejně jako Americký Dream Chaser a tam žádná podobnost není ‍♂️

Honza1616
Honza1616
1 rok před
Odpovědět  Honza1616

Co se mi to tam hodilo za emoji ? xD

Zkouška:
☝✌‍♂️‼️

Honza1616
Honza1616
1 rok před

Podobnost s X-37B čistě náhodná,
Kdyby to nebyla Čína tak řeknu že je to vážně náhoda, ale tentokrát se soudruzi asi opravdu inspirovali na západě, a ne že to nejde když ESA pracuje na vlastním kluzáku, stejně jako Americký Dream Chaser a tam žádná podobnost není ‍♂️

Honza1616
Honza1616
1 rok před
Odpovědět  Honza1616

Co se mi to tam hodilo za emoji ? xD

Zkouška:
☝✌‍♂️‼️

https://kosmonautix.cz/2023/05/08/cinsky-miniraketoplan-se-vratil/