sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

TRL Space pracuje na největší české družici TROLL

TRL Space Systems, vcelku mladý brněnský startup, jehož jméno a nejen to, se každému českému fanouškovi kosmonautiky a kosmického průmyslu muselo vrýt do paměti. Navzdory své krátké činnosti, se firmě, v čele s bývalým generálním ředitelem SAB Aerospace Petrem Kapounem, daří získávat milionové kontrakty a posouvat hranice českého kosmického průmyslu silnou, jasnou vizí a definicí zajímavých ambiciózních projektů, na kterých už nyní pracují. Jedním z takovýchto projektů je družice TROLL, kterou si trochu přiblížíme v dnešním článku.

Družice TROLL
Družice TROLL
Zdroj: TRL Space

Název TROLL neskrývá žádnou zkratku, ovšem nejspíše záměrně obsahuje trojici písmen TRL, která tvoří název firmy. Družice je kompletně financována TRL Space a má startup zařadit mezi poměrně malou skupinu firem, které jsou schopny kompletně stavět své vlastní družice. TROLL je 6U CubeSat, tedy družice, která má rozměry 20×10×34 centimetrů. Samotný TROLL má hodnotu 1,5 milionů eur a bude mít za úkol mapovat družice na nízké oběžné dráze Země, kde se již nyní nachází něco přes 5000 družic a predikce hovoří o dalších tisících v následujících letech. Tím, jak bude družic přibývat, zvýší se počet kolizí, což vytvoří pro ostatní družice a mise nebezpečnou kosmickou tříšť. Druhým úkolem TROLLA je otestovat produkty, ať už TRL Space nebo ostatních českých či zahraničních startupů a států, se kterými TRL Space vyjednává. Ostatním firmám a státům totiž nabízí bezplatnou možnost nechat si vynést a otestovat některý ze svých produktů. Může jít přímo o nějaký hardware, který TRL Space do družice TROLL integruje, ale zároveň se může jednat o nějaký software, který jsou schopni do družice dálkově nahrát v době, kdy se bude nacházet na oběžné dráze. Celé to, tak družici dává obrovskou přidanou hodnotu, co se týče pomoci ostatním menším startupům či státům, z čehož ve výsledku TRL Space benefituje nově navázanými kontakty a partnerstvími. Otestované produkty se TRL Space následně chystá nabízet zákazníkům z celého světa. Ale pojďme se přesunout k hardwaru a softwaru, o kterém už teď víme, že se na družici bude nacházet.

CEO TRL Space Petr Kapoun
CEO TRL Space Petr Kapoun
Zdroj: TRL Space

Začněme stěžejním přístrojem a produktem LiDAR. LiDAR je laserové zařízení, které funguje tím způsobem, že vyšle změť laserových paprsků, které se odrazí od objektu, se kterým se setkají. Tím jak se odrazí, doputují zpět ke družici, kde jsou následně v případě TROLLA přijímány hyperspektrální kamerou. Ze získaných dat je následně možné vytvořit jakousi 3D mapu, která nám je na základě doby putování laserového paprsku schopna vykreslit objekty, které se v požadované oblasti nacházejí. Podobná technologie je využívána například v novějších generacích mobilních telefonů iPhone, kde je užitečná během fotografování, ať už při rozostřování pozadí či při horších světelných podmínkách. Zařízení LiDAR na družici TROLL je ovšem speciální. TRL Space ho vyvinula ve spolupráci s výzkumným centrem, zaměřeným na laserovou techniku HiLASE, které spadá pod Fyzikální ústav Akademie věd České republiky. LiDAR se speciálně upraveným unikátním laserem, je tak pro družici velkou výhodou a zároveň věcí, ve které jsou v TRL Space a asociaci Brno Space Cluster, jejíž je TRL Space členem, opravdu dobří. Tedy vzít českou instituci nebo firmu, která je ve svém oboru špičkou, najít pro ni využití v kosmických aktivitách, do kterých ji následně za pomoci svých projektů zapojí. Tím způsobem vznikají nevídaná partnerství, která český kosmický průmysl posouvají dál a produkují vysoce kvalitní produkty. Ve spolupráci s HiLASE se TRL Space zároveň chystají pokračovat a chtějí vyvinout LiDAR i pro jejich následující misi LUGO (Lunar Geology Orbiter), která bude zkoumat Měsíc.

HiLASE
HiLASE
Zdroj: https://hilase.cz

Další strukturou, která by se dala nazvat softwarovým produktem a bude jím družice disponovat, je šifrovaná komunikace. Velké množství družic na oběžné dráze dnes totiž se Zemí komunikuje nezabezpečeným způsobem, což je obrovským problémem. Už nyní dochází k únikům dat, které mohou být zneužity a s tím, jak bude družic na oběžné dráze přibývat, se toto riziko bude zvyšovat. TRL Space tak tímto demonstrují jejich připravenost do budoucna a schopnost myslet na kybernetickou bezpečnost dat.

Česká družice VZLUSAT-2
Česká družice VZLUSAT-2
Zdroj: https://vzlusat.cz/

TROLL je zároveň vybaven umělou inteligencí od dalšího brněnského startupu a člena Brno Space Clusteru Zaitra. Jde o technologii od velmi ambiciózní firmy, jejímž generálním ředitelem je Marek Marušin, a soustředí se na vývoj komplexních algoritmů, které vykonávají takzvaný onboard data processing. Zaitra svůj software nedávno úspěšně otestovala na české družici Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu VZLUSAT-2. Zde je jejich algoritmus schopný filtrovat snímky Země, které nejsou pokryty mračny a tím pádem jsou užitečné. Ty pak odesílá na Zemi a nevyhovující snímky jednoduše neposílá, díky čemuž, kvůli omezenému datovému toku, dochází k obrovské úspoře času. Na družici TROLL bude algoritmus Zaitra v rámci onboard data processingu zajišťovat zpracování dát, které bude rovnou odesílat na Zemi, a tak bude okamžitě, bezprostředně po získání dat možné zjistit, jaké informace skrývají. Umělá inteligence bude zároveň zajišťovat to, že když se TROLL dostane do kolizní dráhy s jinou družicí, situaci automaticky vyhodnotí a TROLL uhne.

SpaceX Falcon 9
SpaceX Falcon 9
Zdroj: https//https://www.flickr.com/

TRL Space již mají u firmy SpaceX rezervovaný start, a to na polovinu roku 2024. Celé toto dostává český kosmický průmysl a jmenovitě TRL Space a Brno Space Cluster, do skvělé pozice, v rámci níž jsou schopni sami, z vlastních nákladů, otestovat své produkty. Zároveň jsou schopni prohloubit partnerství s ostatními českými či zahraničními subjekty a demonstrovat schopnost stavět své vlastní družice. TROLL otestuje projekty TRL Space a firem z Brno Space Clusteru, které se díky své ověřenosti okamžitě stanou pro zákazníky přívětivějšími a budou moci být aktivně nabízeny na trhu. Globálně Českou republiku tento projekt posouvá dál a ukazuje sjednocenost a pokrok českého kosmického průmyslu, díky kterému do budoucna můžeme pohlížet na ještě ambicióznější projekty.

Zdroje informací:
Tisková zpráva TRL Space

Zdroje obrázků:
TRL Space
https://www.hilase.cz/wp-content/uploads/3C7I4157-2-1170×484.jpg
https://www.vzlusat2.cz/wp-content/uploads/2022/01/promo-image_20-720×380.jpg
https://www.flickr.com/photos/spacex/52518192723/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
1 rok před

Takovýto článek vždycky potěší. Doufám, že se z nás brzy stane kosmická velmoc. Asi budu muset brzo uznat Brno jako město… 😀

Kamil
Kamil
1 rok před

Jak je to se „stavebnicemi“ cubesatů? Jsou už nějaké nebo by to mohla být díra na trhu? Na tom by se nějaký start-up mohl rozjet. Testovat a dodávat vhodné komponenty nebo vyrábět vlastní, pomoc s integrací. Zájemce přeci nemusí po tisící vymýšlet řídící, energetický, navigační nebo komunikační systém. Ty si koupí ve stavebnici a dodá si jen svoje komponenty. Vysoké školy by jistě zajásaly.

Kamil
Kamil
1 rok před
Odpovědět  Kamil

A když by se ty díly vyráběly ve větších počtech, mohla by klesnout i cena. 250 000 euro za 1U se mi zdá docela dost.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
1 rok před
Odpovědět  Kamil

Samozřejmě existují, v Brně např. Spacemanic.
https://www.spacemanic.com/cubesat-components

https://kosmonautix.cz/2022/12/05/trl-space-pracuje-na-nejvetsi-ceske-druzici-troll/