sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

O krok blíže k misi Artemis III

Nádrž na kapalný vodík stupně ICPS pro misi Artemis II.

Zatímco specialisté pracují na přípravě mise Artemis I, jejich kolegové už staví rakety SLS pro další lunární mise programu Artemis. Společnost United Launch Alliance již ve výrobním závodě v alabamském Decaturu dokončila přípravu dvou důležitých částí horního stupně ICPS (interim cryogenic propulsion stage), který při misi Artemis III pošle loď Orion s astronauty k Měsíci. Tento horní stupeň vznikající ve spolupráci ULA a Boeingu poskytne misi Artemis III pohon ve chvíli, kdy se sestava díky pomocným motorům na tuhé pohonné látky a centrálnímu stupni dostane na oběžnou dráhu. Poté, co ICPS dokončí svou práci už bude změny dráhy zajišťovat Orion sám. Na náhledové fotce článku vidíme vodíkovou nádrž stupně ICPS pro misi Artemis III, která bude již brzy spojena s tzv. intertankem, jehož fotku najdeme pod tímto odstavcem.

Intertank horního stupně pro misi Artemis III. Úkolem této konstrukce je spojit kyslíkovou a vodíkovou nádrž.
Intertank horního stupně pro misi Artemis III. Úkolem této konstrukce je spojit kyslíkovou a vodíkovou nádrž.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Intertank zajišťuje spojení vodíkové a kyslíkové nádrže horního stupně. Srdcem intertanku je kompozitní struktura tvořená vzpěrami ve tvaru písmene X. Osm heliových nádrží po obvodu těchto vzpěr poslouží k tlakování nádrží s pohonnými látkami. Kapalný kyslík a kapalný vodík bude konzumovat jediný raketový motor RL-10, který na floridském Palm Beach vyrábí firma Aerojet Rocketdyne. Díky stupni ICPS se při misi Artemis III dostane k Měsíci loď Orion s posádkou, kterou čeká velká čest. Půjde o první misi, v rámci které se lidé po desítkách let vrátí na povrch Měsíce.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/220308_icps_art3_1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/220308_icps_art3_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
3 let před

Orion na Měsíci nepřistane. Jak pokracuje HLS?

Ergin
Ergin
3 let před
Odpověď  PetrV

Ohledně environmentálního posouzení Starbase to vypadá nadějně, což by znamenalo, že pro testování Starship nebudou muset čekat na Floridu. To by mohlo vývoj urychlit.

Jiří Hošek
3 let před
Odpověď  Ergin

Jen drobné upřesnění. Nejde o urychlení vývoje, ale o to, aby se už zastavil současný půlroční skluz oproti harmonogramu.comment image
kalendářní čtvrtletí CY = FY – 1
(Q2 FY 2022 = Q1 CY 2022)

Ivo
Ivo
3 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Nevíte jak má nastaveno FY NASA a SpaceX?

Jiří Hošek
3 let před
Odpověď  Ivo

Fiskální (rozpočtový) rok je pro NASA stejný jako pro celou americkou administrativu. Začíná 1. října předchozího kalendářního roku a končí 30. září běžného roku.
Ten předběžný harmonogram NASA a SpaceX HLS je vytažený z auditu Úřadu generálního auditora NASA.

Ivo
Ivo
3 let před
Odpověď  Ivo

Tak ještě by to chtělo vědět jak má FY SpaceX, aby se to dalo porovnat.

Jiří Hošek
3 let před
Odpověď  Ivo

Oba řádky jsou přímo porovnatelné, protože oba končí startem v Q1 FY 2025, tedy v posledním čtvrtletí roku 2024 (HLS měsíc před Artemis III). Aktuálně je ale start HLS pro Artemis III plánovaný na cca květen 2025.

Ergin
Ergin
3 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Děkuji za upřesnění. Je to samozřejmě pravda, ale já už jsem byl smířený, že letos žádný let nebude. Samozřejmě ani tak nemusí být, ale rozhodně je to pravděpodobnější, než kdybychom čekali na Floridu.
Doufám, že když nemohli testovat, tak se alespoň posunuli v „papírování“, takže teď by to mohlo jít rychleji.

Jiří Hošek
3 let před
Odpověď  Ergin

„Papírováním“ myslíte spolupráci s NASA? Loni byla spolupráce NASA se SpaceX na plnění smlouvy půl roku pozastavena. Nejprve kvůli protestu neúspěšných uchazečů k úřadu GAO a poté kvůli žalobě Blue Originu k federálnímu soudu.

Ergin
Ergin
3 let před
Odpověď  Ergin

Ne myslel jsem tím teoretické práce na Starship. Je evidentní, že probíhá vylepšování a další úpravy. Určitě také dělají různé simulace apod. Tyto práce by dělali i bez NASA, nepracovali jen na věcech specifických pro HLS.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.